Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » 15. Edebiyat Günleri’nde tema; ‘Ortadoğu’yu Yazmak’

15. Edebiyat Günleri’nde tema; ‘Ortadoğu’yu Yazmak’

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 7 – 9 Mayıs günleri arasında gerçekleştirilecek olan ‘15. Edebiyat Günleri’, ‘Ortadoğu’yu Yazmak’ temasıyla hayata geçiriliyor.

 
 
15. Edebiyat Günleri’nde tema; ‘Ortadoğu’yu Yazmak’

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda 7 – 9 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ‘15. Edebiyat Günleri’nin teması, ‘Ortadoğu’yu Yazmak’ olarak belirlendi.

“Kültür başkenti Bursa”
Mahfel'de gerçekleştirilen toplantıda, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın tüm değerleriyle geleceğe taşındığını anlatarak, “Bursa özellikli bir kent. Birçok kültüre ev sahipliği yapan Bursa, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Bursa’da bu listeye girecek daha onlarca değer var. Büyükşehir Belediyesi olarak kültürel birikimin öne çıkarılması için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bursa’nın gerçek anlamda bir ‘kültür başkenti’ olması noktasında hassasiyetimizi çalışmalarımızla gösteriyoruz. Bursa’da tarihi eserleri restore ederek, kültür merkezleri olarak kentin sosyal yaşamına kazandırılması da bunlara en önemli örneklerdendir” diye konuştu.

“Türk edebiyatı, zengin bir geleneğe sahiptir”
Başkan Altepe, Bursa’nın her alanda olduğu gibi kültür ve sanatta da öncü olduğunu ifade ederek, “Edebiyat, duygu ve düşüncelerimizin estetik bir ifadeyle dile getirilmesi olduğu kadar toplumsal ahlaki yapının inşasında önemli bir yeri vardır. Türk edebiyatı, hem sözlü hem de yazılı anlamda zengin bir geleneğe sahiptir. Orhun Yazıtları, Türk dünyasının toplumsal yaşamı, kültür ve sanatı konusunda çeşitli yönlerden zengin bilgilerle doludur. İslam uygarlığının etkisiyle gelişmeye başlayan Türk Edebiyatı, 1500 yıllık bir birikimle yolculuğunu sürdürüyor” dedi.
Başkan Altepe, Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa’nın siyaset, ekonomi ve kültür alanlarında da merkez durumunda olduğuna değinerek, “İstanbul’un başkent oluşundan sonra da bu özelliğini sürdüren Bursa, birçok şair, yazar, din adamı, düşünür ve bilim adamı yetiştirmiştir. Bu şahsiyetler sayesinde Bursa, edebiyat ve sanat alanlarında önemli bir yere sahip olmuş, zengin bir edebi birikime sahip olmuş bir şehirdir. Geleneksel hale gelen ve bu yıl 15.’sini gerçekleştireceğimiz ‘Edebiyat Günleri’ Bursa’nın edebi birikiminin gün yüzüne çıktığı etkinliklerdendir. Bu etkinlik, yüzeyselliğin ve popüler tüketim kültürünün öne çıktığı günümüz toplumsal yaşamında ülkemizin edebiyat ve düşünce ortamına taze bir açılım getirmek için yapılıyor” diye konuştu.

“Onur konuğu Prof. Dr. Norman Finkelstein”
Bursa’da 7-9 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan programın ‘Ortadoğu’yu Yazmak’ temasıyla düzenlendiğini anlatan Başkan Altepe, “Prof. Dr. Mustafa Kara’ya ait edebiyat dergilerinden oluşan sergi ile açılan etkinliğimizin onur konuğu Amerikalı akademisyen Prof. Dr. Norman Finkelstein’dir. Filistin davasını savunan ve kaygısını gönlünde taşıyanların yakından tanıdığı Finkelstein, İsrail’in Filistin’i işgali, Filistin bölgesinin demografik yapısı konularında yazılar kaleme almıştır ve Türkiye’de de ‘misafir akademisyen’ olarak görev alıyor” dedi.

14 ilden 53 katılımcı
Başkan Altepe, programın kentin farklı noktalarında yapılacak etkinliklerle vatandaşlara ulaşacağını sözlerine ekleyerek, “Edebiyat Günleri etkinliklerine, ülkemizin 14 farklı ilinden 53 yazar, akademisyen ve şairimiz katılıyor. Belirlediğimiz ana tema doğrultusunda gerçekleştirilecek oturumlarda, konuşmalar, şiir dinletileri yer alacak, konu hakkında bilgi birikim sahibi olan edebiyatçı ve araştırmacılarımız okurlarla buluşacak. Etkinlik kapsamında Bursa Anadolu Erkek Lisesi, Bursa Anadolu Kız Lisesi, İpekçilik Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Çelebi Mehmet Anadolu Lisesi’nde öğrencilerle şair ve yazarlarımız buluşturulacak. Etkinlik süresince yedi oturumdan oluşacak konuşmaların yanında Tophane‘de şiir akşamı düzenlenecek, şairlerimiz şiirlerini okuyacak. Programımız, 9 Mayıs Cumartesi akşamı Türk Halk Müziği sanatçısı Cengiz Özkan’ın konseriyle sona erecek” açıklamasını yaptı.

 


İlgili Haberler
left
right
 
2 Mayıs 2015 Cumartesi 23:10
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık