Ana Sayfa » KÜLTÜR SANAT » 5. Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması

5. Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması

Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Bıçakçılar Derneği'nce 6 kategoride gerçekleştirilen yarışmanın ödül töreninde, dereceye giren sanatkarlara 120 bin lira ödül verildi.

 
 
5. Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması

Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Bıçakçılar Derneği tarafından düzenlenen 5. Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması'nda dereceye giren sanatkarlara 120 bin lira ödül dağıtıldı.

Vali Münir Karaloğlu, Tayyare Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ödül töreninde yaptığı konuşmada, Osmanlı Devleti zamanında ordunun kılıç, kama ve hançerlerinin Bursa'da üretildiğini söyledi.

Kentte bıçakçılığın Osmanlı'dan bu yana sürdüğünü belirten Karaloğlu, "Bursa bıçağı herkes için farklı bir şey ifade ediyor. Bunu biraz daha parlatıp gün yüzüne çıkararak, daha çağdaş tasarımlarla beğeniye sunmak için bu tasarım yarışması yapılıyor. Bu, Bursa'nın çok önemli bir marka değeri. Bu değeri tekrar ortaya çıkartmak için gayret sarf ediliyor" diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de Bursa'da bıçakçılığın usta çırak ilişkisi içinde yaşatılmaya devam ettiğini vurguladı.

Bıçakçılığın Bursa ile özdeşleştiğini dile getiren Altepe, şunları kaydetti:

"Bursa'ya gelen herkesin hediye olarak aldığı, 'Bursa' deyince ilk akla gelen bıçaktır. İstiyoruz ki Bursa ile bütünleşen bu sanatı dünyaya duyurmaya devam edelim. Bunu el sanatı olarak yapıyoruz ve değerlendiriyoruz. Seri imalat yapan yöneticilerle aynı malları üretmiyoruz. Bursa'nın dünya çapında bıçağıyla anılan bir şehir olması için çalışıyoruz. 5'inci defadır yarışma yapıyoruz. Bu çalışmanın üstüne daha fazla şey koyarak inşallah güzel sonuçlar alacağımıza inanıyorum."

Daha sonra, "mutfak ve kasap bıçağı", "kılıç", "hançer ve av bıçağı", "çakı", "testere" ve "döner-pastırma-börek bıçağı seti" olmak üzere 6 kategoride gerçekleştirilen yarışmaya 69 kişinin, 230 ürünle katıldığı bildirildi.

Törende, her kategorinin birincisine 8 bin, ikincisine 6 bin, üçüncüsüne 4 bin, mansiyon alanlara da 2 bin lira ödül verildi.

 
25 Haziran 2015 Perşembe 20:45
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Tarihte Bugün
1752 - ABD'nin ilk hastanesi Pensilvanya'da açıldı.
1808 - Antrasit ilk defa bir yakıt olarak kullanıldı.
1809 - Robert Fulton, buharlı geminin patentini aldı.
1843 - Giuseppe Verdi'nin I Lombardi adlı operasının ilk gösterimi Milano'da yapıldı.
1867 - Sadrazam Mehmed Emin Âli Paşa beşinci ve son kez sadrazam oldu.
1895 - Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı'nda Büyük Britanya adası tarihinin en soğuk gününü yaşadı: 27.2 °C. Bu rekor daha sonra 10 Ocak 1982'de tekrarlandı.
1926 - Siirt milletvekili Mahmut Bey'in (Soydan) kurduğu Milliyet gazetesi yayımlanmaya başladı.
1928 - Kış Olimpiyatları, St. Moritz'de (İsviçre) başladı.
1936 - İstanbul'da kar fırtınası: binalar yıkıldı, 120 kadar tekne battı ve Unkapanı Köprüsü parçalandı.
1939 - Lockheed şirketine ait P-38 tipi bir uçak Kaliforniya'dan New York'a 7 saat 2 dakikada uçtu.
1953 - SSCB, İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesti.
1953 - İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Gericilikle Savaşım için Ulusal Dayanışma Cephesi kurmayı kararlaştırdı.
1957 - Muhalefet milletvekilleri Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda değişiklik istedi.
1959 - Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla ilgili Zürih Antlaşması, Türkiye ile Yunanistan arasında imzalandı.
1961 - 5 parti kuruldu. Adalet Partisi, Memleketçi Serbest Parti, Çalışma Partisi, Türkiye İşçi ve Çiftçi Partisi ve Cumhuriyetçi Mesleki Islahat Partisi.
1961 - Adalet Partisi, Ragıp Gümüşpala'nın başkanlığında kuruldu.
1964 - Limasol'da (Kıbrıs) Rumlarla Türkler arasında çarpışmalar başladı.
1964 - Tayvan, Fransa ile diplomatik ilişkilerini kesti.
1965 - ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, hava ve deniz kuvvetlerine, Kuzey Vietnam Halk Cumhuriyeti'ndeki askeri hedeflerin bombalanması emrini verdi.
1965 - Yeni Adana gazetesi Dünya Basın Barış Ödülü'nü kazandı.
1969 - Amerikan 6. Filosu'nu protesto gösterileri sürüyor; 1969'da üniversite öğrencileri Beyazıt Kulesi'ne üzerinde Vedat Demircioğlu'nun resmi bulunan bir bayrak çekti. Vedat Demircioğlu, 6. Filo'nun 1968'deki gelişinde öldürülmüştü.
1971 - ABD, Birleşik Krallık, SSCB, ve diğer ülkeler arasında uluslararası sularda nükleer silahların kullanılmaması konusunda antlaşma imzalandı.
1973 - Vietnam Savaşı: ilk Amerikan esirleri serbest bırakıldı.
1978 - Çin Halk Cumhuriyeti, Aristoteles, Shakespeare ve Charles Dickens'in eserlerine uyguladığı sansürü kaldırdı.
1979 - 15 yıllık sürgün hayatından sonra ülkesine 9 gün önce dönen Ayetullah Humeyni yanlıları İran'da yönetimi ele geçirdi. Şah'ın Başbakanı Bahtiyar istifa etti.
1988 - Avusturya halkının yüzde 70'i Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim'ın istifa etmesini istemedi. Kurt Waldheim Nazi geçmişine ilişkin sorgulanmıştı.
1990 - Mike Tyson ağır sıklet boks şampiyonu unvanını Buster Douglas'a nakavt olarak kaybetti.
1990 - Güney Afrika'da ırkçı rejime karşı savaşan Afrika Ulusal Kongresi'nin lideri Nelson Mandela 27 yıllık hapis hayatının ardından bugün özgürlüğüne kavuştu.
1994 - HBB'de yayımlanan Yüksek Tansiyon adlı programın yapımcısı Erhan Akyıldız ve Ali Tevfik Berber, 2'şer ay hapis cezasına çarptırıldı.Televizyoncular programda halkı askerlikten soğuttukları iddiasıyla yargılanmışlardı.
1998 - Türkiye'de 12 kentte bulunan 78 kumarhane kapatıldı. Kapatma kararı "Turizm Teşvik Yasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yasa" uyarınca alındı.
2000 - Romanya'da bir altın madeninden sızan siyanür, Macaristan sınırından geçen Tisa nehrinde binlerce canlının ölmesine neden oldu.
2006 - Alman arkeologlar, Şanlıurfa'daki Göbekli Tepe Mabedi'nde, insanlığın en eski haber sistemi olarak tanımladıkları ve günümüzde kullanılan yazının ilkel biçimi olan işaretler buldular.
2007 - ÖDP'nin 5. olağan kongresinde genel başkanlığa Ufuk Uras seçildi.
2008 - Almanya'nın Ludwigshafen kentindeki bir apartmanda çıkan yangında ölen dokuz Türk'ün cenazesi Gaziantep'te toprağa verildi.
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık