Ana Sayfa » YEREL YÖNETİM » 6 mahallede dönüşüm başlıyor

6 mahallede dönüşüm başlıyor

Bursa'nın 6 mahallesinde dönüşüm başlıyor. Yıldırım Belediyesi, Ankara yolunun altındaki mahallelere modern görünüm kazandıracak çalışmayı başlatıyor. Düzenleme sonrası bölgenin çehresi modernleşip değişecek.

 
 
6 mahallede dönüşüm başlıyor

İlçenin yüzde 33'nü kentsel dönüşüme dâhil eden Yıldırım Belediyesi'nin dönüşüm projeleriyle Ankara yolunun altında yer alan Arabayatağı, Ulus, Mevlana, Hacivat, Yavuzselim ve Çınarönü mahallelerinin çehresi değişecek.

4 milyon 185 bin 200 metrekarelik alanda gerçekleştireceği plan ve uygulamalar 102 bin 825 kişinin hayatını değiştirecek. Yeni ulaşım aksları, yeşil bantlar, güvenli konutlar, ticari alanların yer alacağı bölgeye; 5 anaokulu, 11 ilkokul, 8 ortaokul, 6 lise, 19 dini tesis ve 4 aile salığı merkezi yapılacak.

Hak sahipleri ile görüşülerek vatandaşların mevcut binalarının değerinin yeni projelerde korunacağının altını çizen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "Ülkemizin ve şehrimizin çok ciddi bir deprem gerçeği var. İnsanlarımız için güvenli yaşama alanları inşa edeceğiz. Spor tesisleri, yeşil alanlar, meydanlar gibi sosyal donatı alanlarıyla taçlandıracağız. Bunları gerçekleştirirken temel önceliklerimizden birisi de vatandaş rızası olacak. İnsanlarımıza projelerimizin onların refah seviyelerini yükselteceğini, bu projelerin kendi yararlarına olduğunu anlatacağız" diye konuştu.

Yavuzselim, Arabayatağı, Ulus, Mevlana, Hacivat ve Çınarönü mahallerinde uygulanacak projelerin planlarının tamamlanarak Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın onayına sunulduğunu aktaran Başkan Edebali, "Yeni yapılaşmayla birlikte 48 bin 739 metrekare olan eğitim alanı 129 bin 420 metrekareye, bin 399 metrekare olan sağlık alanı 17 bin metrekareye, 89 bin metrekare olan yeşil alan 367 bin metrekareye, 17 bin metrekare olan sosyal tesis alanı 41 bin metrekareye ve 25 bin 200 olan ibadethane alanı ise 39 bin 700 metrekareye çıkacak. Böylece eğitim alanlarımız yüzde 165, sağlık alanlarımız yüzde 1115, yeşil alan miktarımız yüzde 312 artmış olacak. Böylece bölge Bursa'nın en önemli cazibe merkezlerinden birisi haline gelecek" ifadelerini kullandı.


İlgili Haberler
left
right
 
 
17 Şubat 2017 Cuma 11:24
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık