Ana Sayfa » TARİH » Atatürk'ün Mudanya'yı ziyareti ile ilgili özel bir anı

Atatürk'ün Mudanya'yı ziyareti ile ilgili özel bir anı

Atatürk’ün; Mudanya’dan Bursa’ya, Bursa’dan Mudanya’ya gelip giderken Aydınpınarlı köylülerle defalarca sohbet ettiğini ve bir defasında ilginç bir olayın yaşandığı anlatılıyor. İşte o ilginç olayın detayları:

 
 
Atatürk'ün Mudanya'yı ziyareti ile ilgili özel bir anı

Hüseyin GENÇ

Aydınpınar (Misebolu) köyü ile ilgili bir yazı hazırlamak üzere Kasım – 2013’te köye gittiğimizde; kahve önünde köy halkından Yusuf Okutur, Resul Gür ve Hidayet Kopuz ile sohbet ederken, Atatürk’ün; Mudanya’dan Bursa’ya, Bursa’dan Mudanya’ya gelip giderken köylülerle defalarca sohbet ettiğini ve bir defasında da şöyle bir olay yaşandığını anlattılar:

1926 yılının Haziran ayında Atatürk’e karşı düzenlenen ‘İzmir Suikasti’ni izleyen günlerde Aydınpınar köyü halkından Kolpacı Mustafa, Selim Yavuz ve Mehmet Bülbül adlarındaki üç şahıs, köyün batı tarafındaki yola yakın çalılıklar içinde, tüfekleriyle avlanmaya çıkmışlar. Tam o sırada da; Mudanya’ya gitmekte olan Atatürk’ün de içinde bulunduğu kafile otomobillerle oradan geçiyormuş, korumasını sağlayan görevliler etrafta silahlı adamları görünce, ‘Atatürk’e suikast düzenleniyor’ kuşkusuna kapılarak bunları apar topar yakalayıp götürüyorlar ve sorgudan geçiriyorlar. Soruşturma uzun sürüyor. Sonra da jandarmaya teslim ediyorlar. Adı geçen şahıslar bir süre hapis yattıktan sonra mesele anlaşılıyor ve serbest bırakılıyorlar.

Bir başka anekdot da şöyle:

Cumhuriyetin ilk yıllarında, Bursa – Mudanya yolunun kışın çamur çamur olmaması için; üzerine taş ve çakıl döşenmiş sonra da kum dökülerek şose haline getirilmiştir.

Yine bir seferinde Atatürk; yolun köye yakın bölümünde seyahat ederken, kenarda çalışan kadınlar görmüş ve; “Bunlar ne yapıyorlar?” diye etrafındakilere sormuştur. Onlar da; “Sizi rahat geçsin diye yolun çukur yerlerine taş toprak taşıyarak dolduruyorlar” diye yanıt vermişlirdir.

Atatürk bu durumdan çok etkilenmiş ve çok geçmeden yol, asfalt kaplama yapılmıştır. Türkiye’de ilk asfalt yapılan yollardan birisi de burasıdır.

Bunlarla birlikte şöyle bir anı da anlattılar:

Atatürk’ün ailesinin Selânik’ten komşuları olan Melek Hanım adındaki bir bayan bu köye iskân olmuştur. Atatürk’ün kardeşi Makbule Hanım’ın bu bayanı buradaki evinde ziyaret ettiği de söylendi.

İlgili Haberler
left
right
 
 
8 Ocak 2015 Perşembe 12:58
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık