Ana Sayfa » TARİH » Barcın Höyük'te kazılara devam ediliyor

Barcın Höyük'te kazılara devam ediliyor

Hollanda Araştırma Enstitüsü'nün 2007'den bu yana Yenişehir Barcın Höyük'te sürdürdüğü kazıların bu yılki bölümünde sona yaklaşılıyor. Bölgede, 8 bin 600 yıl öncesine ait tabakalar kazılacak.

 
 
Barcın Höyük'te kazılara devam ediliyor

Bölgedeki çalışmalar, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümünden Arkeometri Uzmanı Prof. Dr. Hadi Özbal, Hollanda Araştırma Enstitüsü Müdürü Yardımcı Doç. Dr. Fokke Gerritsen, Ege Üniversitesi'nden Araştırma Görevlisi Mücella Erdalkıran, Koç Üniversitesi'nden, Doç. Dr. Rana Özbal yönetiminde ve Kültür Bakanlığı Temsilcisi arkeolog Sedrettin Öğünç'ün denetiminde gerçekleştiriliyor. Hollanda Araştırma Enstitüsü Müdürü Yardımcı Doç. Dr. Fokke Gerritsen'in başkanlık ettiği kazılara Türkiye'nin yanı sıra, Hollanda, Yunanistan, ABD ve Kanada'dan 20 kişilik bir ekip de katılıyor.

Bugüne değin yapılan kazılarda, sırasıyla Bizans, Tunç Çağları, Kalkolitik ve Neolitik dönemlerin yaşam izlerinin sürdürüldüğünü belirten Doç. Dr. Rana Özbal, bu yıl kazının en alt tabakasına, yani artık insan izlerine rastlanmayan katmana ulaşmayı amaçladıklarını söyledi. Günümüzden 8 bin 600 yıl öncesine ait tabakaların kazılacağını anlatan Özbal, şu an ilk mimari yapıların izlerini tespit ettiklerini anlattı. Bu yapıların, Yenişehir Ovası'na gelen ilk insanların evlerini temsil ettiğini ifade eden Özbal, “Tabakalar arasında ev kazıklarının çaplarında bulunan fark, hem Neolitik Dönem'de yapı inşasında yeniliklere işaret ediyor, hem de alt evredeki ağaçların daha büyük olabileceğini gösteriyor. Dolayısıyla çevresel koşullar hakkında da ipucu veriyor olabilir” dedi. 

MÖ 6600'de yetişkin mezarlarının avlularda, bebek mezarlarının ise ev içlerinde tespit edildiğini belirten kazı başkanı Fokke Gerritsen, boyu oldukça uzun bir bireyin mezarına ulaşıldığını ifade etti.

 
11 Ağustos 2015 Salı 09:44
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Tarihte Bugün
1617 - Sultan I. Ahmet tarafından İstanbul'da adıyla anılan meydanda 1609-1616 yılları arasında Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılan Sultanahmet Camii ibadete açıldı.
1815 - Viyana Kongresi sona erdi.
1921 - İstiklal Savaşı'nda kullanılacak cephanenin İnebolu'dan karaya çıkartılmaya başlanması ve cepheye götürülmeye başlanması.
1928 - Avusturyalı pilot Charles Kingsford-Smith, uçağıyla ilk kez Büyük Okyanus'u aştı.
1942 - Anıtkabir için açılan yarışmada, Prof. Emin Onat ve Orhan Arda'nın projeleri birinci oldu.
1947 - Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü'ne üye oldu.
1950 - Adnan Menderes Demokrat Parti genel başkanlığına seçildi.
1955 - Türk bayrağını yırtmaktan sanık 4 ABD'li yapılan yargılamada beraat etti.
1975 - Kıbrıs'ta Türk Anayasası'nın kabulü. 230 oya karşılık 37.502 oyla kabul edilmesi.
1977 - Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Taha Carım, Roma'daki evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda öldü. Saldırıyı, "Ermenistan Gizli Kurtuluş Ordusu" adlı terör örgütü üstlendi.
1980 - Altı ay içinde sekizinci kez devalüasyon yapıldı; Türk lirasının değeri yüzde 5,5-8,8 arasında düşürüldü.
1997 - Malta Hava Yolları'na ait La Valetta-İstanbul seferini yapan uçak, İsmail Beyazpınar ve Nusret Akmercan tarafından Köln'e kaçırıldı.
1999 - Yugoslavya ve NATO, Kosova'da Sırp birliklerinin geri çekilmesi anlaşmasını imzaladı. NATO, hava saldırılarını durdurdu ve 20 Haziran´da resmen sona erdirdi.
68 - Roma İmparatoru Neron intihar etti.
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık