Ana Sayfa » TARİH » Barcın Höyük'te kazılara devam ediliyor

Barcın Höyük'te kazılara devam ediliyor

Hollanda Araştırma Enstitüsü'nün 2007'den bu yana Yenişehir Barcın Höyük'te sürdürdüğü kazıların bu yılki bölümünde sona yaklaşılıyor. Bölgede, 8 bin 600 yıl öncesine ait tabakalar kazılacak.

 
 
Barcın Höyük'te kazılara devam ediliyor

Bölgedeki çalışmalar, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümünden Arkeometri Uzmanı Prof. Dr. Hadi Özbal, Hollanda Araştırma Enstitüsü Müdürü Yardımcı Doç. Dr. Fokke Gerritsen, Ege Üniversitesi'nden Araştırma Görevlisi Mücella Erdalkıran, Koç Üniversitesi'nden, Doç. Dr. Rana Özbal yönetiminde ve Kültür Bakanlığı Temsilcisi arkeolog Sedrettin Öğünç'ün denetiminde gerçekleştiriliyor. Hollanda Araştırma Enstitüsü Müdürü Yardımcı Doç. Dr. Fokke Gerritsen'in başkanlık ettiği kazılara Türkiye'nin yanı sıra, Hollanda, Yunanistan, ABD ve Kanada'dan 20 kişilik bir ekip de katılıyor.

Bugüne değin yapılan kazılarda, sırasıyla Bizans, Tunç Çağları, Kalkolitik ve Neolitik dönemlerin yaşam izlerinin sürdürüldüğünü belirten Doç. Dr. Rana Özbal, bu yıl kazının en alt tabakasına, yani artık insan izlerine rastlanmayan katmana ulaşmayı amaçladıklarını söyledi. Günümüzden 8 bin 600 yıl öncesine ait tabakaların kazılacağını anlatan Özbal, şu an ilk mimari yapıların izlerini tespit ettiklerini anlattı. Bu yapıların, Yenişehir Ovası'na gelen ilk insanların evlerini temsil ettiğini ifade eden Özbal, “Tabakalar arasında ev kazıklarının çaplarında bulunan fark, hem Neolitik Dönem'de yapı inşasında yeniliklere işaret ediyor, hem de alt evredeki ağaçların daha büyük olabileceğini gösteriyor. Dolayısıyla çevresel koşullar hakkında da ipucu veriyor olabilir” dedi. 

MÖ 6600'de yetişkin mezarlarının avlularda, bebek mezarlarının ise ev içlerinde tespit edildiğini belirten kazı başkanı Fokke Gerritsen, boyu oldukça uzun bir bireyin mezarına ulaşıldığını ifade etti.

 
11 Ağustos 2015 Salı 02:44
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Tarihte Bugün
1845 - Teksas, ABD'nin 28. eyaleti oldu.
1890 - Yaralı Diz Katliamı adı verilen olayda ABD askerleri 62'si kadın ve çocuk en az 153 Kızılderili öldürüldüler.
1916 - Rusya'da çarlık ailesini etkisi altına alan, Sibirya'lı Grigori Yefimoviç Rasputin soylular tarafından öldürüldü.
1921 - İsmet Paşa'nın komutası altına girmeyi kabul etmeyen Çerkez Ethem, Kütahya'da Milli Kuvvetlere karşı saldırıya geçti.
1941 - NBC, Türkçe radyo yayınına başladı.
1964 - Süleyman Demirel, AP'nin ilk genel başkanı Ragıp Gümüşpala'nın ölümü üzerine, partinin genel başkanı seçildi.
1967 - Kıbrıs Türk toplumu adada ayrı bir yönetim ilan etti. Dr. Fazıl Küçük başkanlığında 10 kişilik bir kabine kuruldu.
1976 - Bursa TOFAŞ otomobil fabrikası'nda Murat 131'in imalatına başlandı.
1983 - Türk Parasını Koruma Kanunu değiştirildi. Döviz alım satımı serbest bırakıldı; döviz bulundurmak artık suç değil.
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık