Ana Sayfa » YEREL YÖNETİM » Barışın başkentinde kardeşlik buluşması

Barışın başkentinde kardeşlik buluşması

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın davetlisi olarak Mudanya’ya gelen, Mudanya Belediyesi’nin kardeş şehirleri Yunanistan’ın Halkidiki Mudania Nea Propondida Kenti Belediye Başkanı Manolis Karas, Fransa’nın Romorantin Kenti Senatör Belediye Başkanı Jeanny Lorgeoux ve beraberindeki heyet Mudanya’da buluştu.

 
 
Barışın başkentinde kardeşlik buluşması

Mudanya Belediyesi’nin kardeş şehirleri olan Yunanistan’ın Halkidiki Mudania Nea Propondida Kenti Belediye Başkanı Manolis Karas, Nea Propondida Kenti Belediye Başkan Yardımcıları Fotis Cirudas ve Gianim Karapantazis ile Fransa’nın Romorantin Kenti Senatör Belediye Başkanı Jeanny Lorgeoux, Romorantin Kenti Kültürden Sanattan Sorumlu Başkan Yardımcısı Helene Ledean, Bursa Metropoliti Prof.Dr. Elpidophoros Lambriniadis, Halkidiki Mudania Nea Propondida Kenti ve Fransa’nın Romorantin Kenti’nden çok sayıda davetli heyet, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın davetlisi olarak Mudanya’ya geldi. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, kardeş şehir heyetini makamında ağırladı. Başkan Hayri Türkyılmaz, iki ülke kardeş şehir belediye başkanlarına Mudanya’yı simgeleyen çeşitli hediyelerin yarı sıra, Girit danteli hediye etti.  Konuk kardeş şehir belediye başkanları da, Başkan Hayri Türkyılmaz’a çeşitli hediyeler verdi. Barış, kardeşlik ve dostluk mesajlarının verildiği kardeş şehirler buluşmasında Başkan Hayri Türkyılmaz, konuk heyeti “Barışın ve kardeşliğin başkenti Mudanya’ya hoş geldiniz” diyerek karşıladı.

“BARIŞIN VE KARDEŞLİĞİN BAŞKENTİNE HOŞGELDİNİZ”

Kardeş şehir belediye başkanlarını makamında ağırlayan Başkan Hayri Türkyılmaz, belediye başkanlığı görevine geldiğinde en önem verdikleri şeyin Mudanya’yı kültürle buluşturmak, barışın ve kardeşliğin başkenti yapmak olduğunu vurguladı. Başkan Türkyılmaz, “Dünyada barışın başkenti olmayı hak eden birkaç kentten birisi de Mudanya’dır. Kardeş şehirlerimizle bir araya gelerek, barış ve kardeşliği tüm dünyaya haykıracağız. Kardeş şehir belediyelerin çok değerli başkanlarını ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bursa’da Mudanya, Yunanistan’da da Nea Mudania yani Türkçe söyleyişiyle Yeni Mudanya  kardeş şehir heyetimizle, Fransa’nın Fransa’nın Romorantin Kenti ve diğer tüm kardeş şehirlerimizle daha sık bir araya geleceğiz. Çünkü Mudanyamız, barışın ve kardeşliğin başkentidir. Bunu tüm dünyaya haykıracağız” diye konuştu. Başkan Türkyılmaz, “Barışın ve kardeşliğin başkenti Mudanya’da, kültürlerin ve kardeşlerin buluşmasının yanı sıra, Cem evleriyle, Camileriyle ve Kiliseleriyle de dinlerin kardeşliğini de yaşatmış olacağız. Mudanyamız, geçmişi ile çok zengin bir ilçe. Mudanyamızda, çok çeşitli kültürlerin anıt eserleri var. Belediye olarak, kilise ve diğer tüm yapıları restore ederek, Mudanya’da dinlerin kardeşliğini de yaşatacağız” dedi. 

   

MÜTAREKE VE TİRİLYE ZİYARETLERİ

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve Eşi Gülbahar Türyılmaz, Fransa ve Yunanistan heyetiyle birlikte, Mudanya’nın tarihi ve kültürel yerlerini gezdi. Heyetin Mudanya gezisine, Mudanya Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Ay ve Eşi Mürüvvet Ay, meclis üyeleri de eşlik etti. Konuk heyet önce Mudanya Mütareke Evi Müzesi’ni ziyaret etti. Daha sonra Tirilye ve Kumyaka’ya giden heyet, burada da tarihi, kültürel ve turistik yerleri gezdi.

KONUK HEYETTEN TÜRKYILMAZ’A TEŞEKKÜR

Yunanistan’ın Halkidiki Mudania Nea Propondida Kenti Belediye Başkanı Manolis Karas, Nea Propondida Kenti Belediye Başkan Yardımcıları Fotis Cirudas ve Gianim Karapantazis ile Fransa’nın Romorantin Kenti Senatör Belediye Başkanı Jeanny Lorgeoux, Romorantin Kenti Kültürden Sanattan Sorumlu Başkan Yardımcısı Helene Ledean, Bursa Metropoliti Prof.Dr. Elpidophoros Lambriniadis, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve Eşi Gülbahar Türkyılmaz’ın misafirperverliklerinden büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler. Yunanistan’ın Nea Propondida Kenti Belediye Başkanı Manolis Karas, Nea Propondida adı ile belediyelerinin birçok köy ve kasabanın birleşiminden kurulduğunu belirterek, “Biz de sizin gibi mayıs 2014’te kurulduk ve belediye başkanı seçildik. Her iki belediye başkanı olarak, karşılıklı kardeşlik ilişkilerimizin geliştirilmesi amacıyla, sık sık birbirimizi ziyaret edeceğiz. Başkan Hayri Türkyılmaz’ı 22-26 Mayıs’ta yapılacak olan festivale davet ediyorum. Nea Propondida Türçe’de ‘Marmaradenizi’ anlamına geliyor. Belediyemize bu ismin verilmesindeki en önemli etken, bizim bölgemizde çok sayıda mübadil var. Bu açıdan da iki kent arasındaki kardeşlik ilişkilerinin daha da geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. Konuk heyete, daha sonda Mudanya Belediyesi  ve Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği tarafından, Vakıf önünde düzenlenen Girit yemekleri ve tatlıları ikram edildi. Buradaki etkinliğe CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan, konuk kardeş şehir heyeti ve çok sayıda Mudanyalı büyük ilgi gösterdi. Adeta festival havasında geçen yemek organizasyonunda Yunanistan ve Fransa heyeti, çiftetelli ve sirtaki oynayarak, kardeş şehirler buluşmasında, kardeşlik mesajları verdiler.

 
26 Nisan 2015 Pazar 11:18
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Tarihte Bugün
1752 - ABD'nin ilk hastanesi Pensilvanya'da açıldı.
1808 - Antrasit ilk defa bir yakıt olarak kullanıldı.
1809 - Robert Fulton, buharlı geminin patentini aldı.
1843 - Giuseppe Verdi'nin I Lombardi adlı operasının ilk gösterimi Milano'da yapıldı.
1867 - Sadrazam Mehmed Emin Âli Paşa beşinci ve son kez sadrazam oldu.
1895 - Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı'nda Büyük Britanya adası tarihinin en soğuk gününü yaşadı: 27.2 °C. Bu rekor daha sonra 10 Ocak 1982'de tekrarlandı.
1926 - Siirt milletvekili Mahmut Bey'in (Soydan) kurduğu Milliyet gazetesi yayımlanmaya başladı.
1928 - Kış Olimpiyatları, St. Moritz'de (İsviçre) başladı.
1936 - İstanbul'da kar fırtınası: binalar yıkıldı, 120 kadar tekne battı ve Unkapanı Köprüsü parçalandı.
1939 - Lockheed şirketine ait P-38 tipi bir uçak Kaliforniya'dan New York'a 7 saat 2 dakikada uçtu.
1953 - SSCB, İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesti.
1953 - İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Gericilikle Savaşım için Ulusal Dayanışma Cephesi kurmayı kararlaştırdı.
1957 - Muhalefet milletvekilleri Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda değişiklik istedi.
1959 - Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla ilgili Zürih Antlaşması, Türkiye ile Yunanistan arasında imzalandı.
1961 - 5 parti kuruldu. Adalet Partisi, Memleketçi Serbest Parti, Çalışma Partisi, Türkiye İşçi ve Çiftçi Partisi ve Cumhuriyetçi Mesleki Islahat Partisi.
1961 - Adalet Partisi, Ragıp Gümüşpala'nın başkanlığında kuruldu.
1964 - Limasol'da (Kıbrıs) Rumlarla Türkler arasında çarpışmalar başladı.
1964 - Tayvan, Fransa ile diplomatik ilişkilerini kesti.
1965 - ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, hava ve deniz kuvvetlerine, Kuzey Vietnam Halk Cumhuriyeti'ndeki askeri hedeflerin bombalanması emrini verdi.
1965 - Yeni Adana gazetesi Dünya Basın Barış Ödülü'nü kazandı.
1969 - Amerikan 6. Filosu'nu protesto gösterileri sürüyor; 1969'da üniversite öğrencileri Beyazıt Kulesi'ne üzerinde Vedat Demircioğlu'nun resmi bulunan bir bayrak çekti. Vedat Demircioğlu, 6. Filo'nun 1968'deki gelişinde öldürülmüştü.
1971 - ABD, Birleşik Krallık, SSCB, ve diğer ülkeler arasında uluslararası sularda nükleer silahların kullanılmaması konusunda antlaşma imzalandı.
1973 - Vietnam Savaşı: ilk Amerikan esirleri serbest bırakıldı.
1978 - Çin Halk Cumhuriyeti, Aristoteles, Shakespeare ve Charles Dickens'in eserlerine uyguladığı sansürü kaldırdı.
1979 - 15 yıllık sürgün hayatından sonra ülkesine 9 gün önce dönen Ayetullah Humeyni yanlıları İran'da yönetimi ele geçirdi. Şah'ın Başbakanı Bahtiyar istifa etti.
1988 - Avusturya halkının yüzde 70'i Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim'ın istifa etmesini istemedi. Kurt Waldheim Nazi geçmişine ilişkin sorgulanmıştı.
1990 - Mike Tyson ağır sıklet boks şampiyonu unvanını Buster Douglas'a nakavt olarak kaybetti.
1990 - Güney Afrika'da ırkçı rejime karşı savaşan Afrika Ulusal Kongresi'nin lideri Nelson Mandela 27 yıllık hapis hayatının ardından bugün özgürlüğüne kavuştu.
1994 - HBB'de yayımlanan Yüksek Tansiyon adlı programın yapımcısı Erhan Akyıldız ve Ali Tevfik Berber, 2'şer ay hapis cezasına çarptırıldı.Televizyoncular programda halkı askerlikten soğuttukları iddiasıyla yargılanmışlardı.
1998 - Türkiye'de 12 kentte bulunan 78 kumarhane kapatıldı. Kapatma kararı "Turizm Teşvik Yasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yasa" uyarınca alındı.
2000 - Romanya'da bir altın madeninden sızan siyanür, Macaristan sınırından geçen Tisa nehrinde binlerce canlının ölmesine neden oldu.
2006 - Alman arkeologlar, Şanlıurfa'daki Göbekli Tepe Mabedi'nde, insanlığın en eski haber sistemi olarak tanımladıkları ve günümüzde kullanılan yazının ilkel biçimi olan işaretler buldular.
2007 - ÖDP'nin 5. olağan kongresinde genel başkanlığa Ufuk Uras seçildi.
2008 - Almanya'nın Ludwigshafen kentindeki bir apartmanda çıkan yangında ölen dokuz Türk'ün cenazesi Gaziantep'te toprağa verildi.
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık