Ana Sayfa » YEREL YÖNETİM » Barışın başkentinde kardeşlik buluşması

Barışın başkentinde kardeşlik buluşması

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın davetlisi olarak Mudanya’ya gelen, Mudanya Belediyesi’nin kardeş şehirleri Yunanistan’ın Halkidiki Mudania Nea Propondida Kenti Belediye Başkanı Manolis Karas, Fransa’nın Romorantin Kenti Senatör Belediye Başkanı Jeanny Lorgeoux ve beraberindeki heyet Mudanya’da buluştu.

 
 
Barışın başkentinde kardeşlik buluşması

Mudanya Belediyesi’nin kardeş şehirleri olan Yunanistan’ın Halkidiki Mudania Nea Propondida Kenti Belediye Başkanı Manolis Karas, Nea Propondida Kenti Belediye Başkan Yardımcıları Fotis Cirudas ve Gianim Karapantazis ile Fransa’nın Romorantin Kenti Senatör Belediye Başkanı Jeanny Lorgeoux, Romorantin Kenti Kültürden Sanattan Sorumlu Başkan Yardımcısı Helene Ledean, Bursa Metropoliti Prof.Dr. Elpidophoros Lambriniadis, Halkidiki Mudania Nea Propondida Kenti ve Fransa’nın Romorantin Kenti’nden çok sayıda davetli heyet, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın davetlisi olarak Mudanya’ya geldi. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, kardeş şehir heyetini makamında ağırladı. Başkan Hayri Türkyılmaz, iki ülke kardeş şehir belediye başkanlarına Mudanya’yı simgeleyen çeşitli hediyelerin yarı sıra, Girit danteli hediye etti.  Konuk kardeş şehir belediye başkanları da, Başkan Hayri Türkyılmaz’a çeşitli hediyeler verdi. Barış, kardeşlik ve dostluk mesajlarının verildiği kardeş şehirler buluşmasında Başkan Hayri Türkyılmaz, konuk heyeti “Barışın ve kardeşliğin başkenti Mudanya’ya hoş geldiniz” diyerek karşıladı.

“BARIŞIN VE KARDEŞLİĞİN BAŞKENTİNE HOŞGELDİNİZ”

Kardeş şehir belediye başkanlarını makamında ağırlayan Başkan Hayri Türkyılmaz, belediye başkanlığı görevine geldiğinde en önem verdikleri şeyin Mudanya’yı kültürle buluşturmak, barışın ve kardeşliğin başkenti yapmak olduğunu vurguladı. Başkan Türkyılmaz, “Dünyada barışın başkenti olmayı hak eden birkaç kentten birisi de Mudanya’dır. Kardeş şehirlerimizle bir araya gelerek, barış ve kardeşliği tüm dünyaya haykıracağız. Kardeş şehir belediyelerin çok değerli başkanlarını ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bursa’da Mudanya, Yunanistan’da da Nea Mudania yani Türkçe söyleyişiyle Yeni Mudanya  kardeş şehir heyetimizle, Fransa’nın Fransa’nın Romorantin Kenti ve diğer tüm kardeş şehirlerimizle daha sık bir araya geleceğiz. Çünkü Mudanyamız, barışın ve kardeşliğin başkentidir. Bunu tüm dünyaya haykıracağız” diye konuştu. Başkan Türkyılmaz, “Barışın ve kardeşliğin başkenti Mudanya’da, kültürlerin ve kardeşlerin buluşmasının yanı sıra, Cem evleriyle, Camileriyle ve Kiliseleriyle de dinlerin kardeşliğini de yaşatmış olacağız. Mudanyamız, geçmişi ile çok zengin bir ilçe. Mudanyamızda, çok çeşitli kültürlerin anıt eserleri var. Belediye olarak, kilise ve diğer tüm yapıları restore ederek, Mudanya’da dinlerin kardeşliğini de yaşatacağız” dedi. 

   

MÜTAREKE VE TİRİLYE ZİYARETLERİ

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve Eşi Gülbahar Türyılmaz, Fransa ve Yunanistan heyetiyle birlikte, Mudanya’nın tarihi ve kültürel yerlerini gezdi. Heyetin Mudanya gezisine, Mudanya Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Ay ve Eşi Mürüvvet Ay, meclis üyeleri de eşlik etti. Konuk heyet önce Mudanya Mütareke Evi Müzesi’ni ziyaret etti. Daha sonra Tirilye ve Kumyaka’ya giden heyet, burada da tarihi, kültürel ve turistik yerleri gezdi.

KONUK HEYETTEN TÜRKYILMAZ’A TEŞEKKÜR

Yunanistan’ın Halkidiki Mudania Nea Propondida Kenti Belediye Başkanı Manolis Karas, Nea Propondida Kenti Belediye Başkan Yardımcıları Fotis Cirudas ve Gianim Karapantazis ile Fransa’nın Romorantin Kenti Senatör Belediye Başkanı Jeanny Lorgeoux, Romorantin Kenti Kültürden Sanattan Sorumlu Başkan Yardımcısı Helene Ledean, Bursa Metropoliti Prof.Dr. Elpidophoros Lambriniadis, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve Eşi Gülbahar Türkyılmaz’ın misafirperverliklerinden büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler. Yunanistan’ın Nea Propondida Kenti Belediye Başkanı Manolis Karas, Nea Propondida adı ile belediyelerinin birçok köy ve kasabanın birleşiminden kurulduğunu belirterek, “Biz de sizin gibi mayıs 2014’te kurulduk ve belediye başkanı seçildik. Her iki belediye başkanı olarak, karşılıklı kardeşlik ilişkilerimizin geliştirilmesi amacıyla, sık sık birbirimizi ziyaret edeceğiz. Başkan Hayri Türkyılmaz’ı 22-26 Mayıs’ta yapılacak olan festivale davet ediyorum. Nea Propondida Türçe’de ‘Marmaradenizi’ anlamına geliyor. Belediyemize bu ismin verilmesindeki en önemli etken, bizim bölgemizde çok sayıda mübadil var. Bu açıdan da iki kent arasındaki kardeşlik ilişkilerinin daha da geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. Konuk heyete, daha sonda Mudanya Belediyesi  ve Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği tarafından, Vakıf önünde düzenlenen Girit yemekleri ve tatlıları ikram edildi. Buradaki etkinliğe CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan, konuk kardeş şehir heyeti ve çok sayıda Mudanyalı büyük ilgi gösterdi. Adeta festival havasında geçen yemek organizasyonunda Yunanistan ve Fransa heyeti, çiftetelli ve sirtaki oynayarak, kardeş şehirler buluşmasında, kardeşlik mesajları verdiler.

 
26 Nisan 2015 Pazar 11:18
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Tarihte Bugün
1617 - Sultan I. Ahmet tarafından İstanbul'da adıyla anılan meydanda 1609-1616 yılları arasında Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılan Sultanahmet Camii ibadete açıldı.
1815 - Viyana Kongresi sona erdi.
1921 - İstiklal Savaşı'nda kullanılacak cephanenin İnebolu'dan karaya çıkartılmaya başlanması ve cepheye götürülmeye başlanması.
1928 - Avusturyalı pilot Charles Kingsford-Smith, uçağıyla ilk kez Büyük Okyanus'u aştı.
1942 - Anıtkabir için açılan yarışmada, Prof. Emin Onat ve Orhan Arda'nın projeleri birinci oldu.
1947 - Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü'ne üye oldu.
1950 - Adnan Menderes Demokrat Parti genel başkanlığına seçildi.
1955 - Türk bayrağını yırtmaktan sanık 4 ABD'li yapılan yargılamada beraat etti.
1975 - Kıbrıs'ta Türk Anayasası'nın kabulü. 230 oya karşılık 37.502 oyla kabul edilmesi.
1977 - Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Taha Carım, Roma'daki evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda öldü. Saldırıyı, "Ermenistan Gizli Kurtuluş Ordusu" adlı terör örgütü üstlendi.
1980 - Altı ay içinde sekizinci kez devalüasyon yapıldı; Türk lirasının değeri yüzde 5,5-8,8 arasında düşürüldü.
1997 - Malta Hava Yolları'na ait La Valetta-İstanbul seferini yapan uçak, İsmail Beyazpınar ve Nusret Akmercan tarafından Köln'e kaçırıldı.
1999 - Yugoslavya ve NATO, Kosova'da Sırp birliklerinin geri çekilmesi anlaşmasını imzaladı. NATO, hava saldırılarını durdurdu ve 20 Haziran´da resmen sona erdirdi.
68 - Roma İmparatoru Neron intihar etti.
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık