Ana Sayfa » YEREL YÖNETİM » Barışın başkentinde kardeşlik buluşması

Barışın başkentinde kardeşlik buluşması

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın davetlisi olarak Mudanya’ya gelen, Mudanya Belediyesi’nin kardeş şehirleri Yunanistan’ın Halkidiki Mudania Nea Propondida Kenti Belediye Başkanı Manolis Karas, Fransa’nın Romorantin Kenti Senatör Belediye Başkanı Jeanny Lorgeoux ve beraberindeki heyet Mudanya’da buluştu.

 
 
Barışın başkentinde kardeşlik buluşması

Mudanya Belediyesi’nin kardeş şehirleri olan Yunanistan’ın Halkidiki Mudania Nea Propondida Kenti Belediye Başkanı Manolis Karas, Nea Propondida Kenti Belediye Başkan Yardımcıları Fotis Cirudas ve Gianim Karapantazis ile Fransa’nın Romorantin Kenti Senatör Belediye Başkanı Jeanny Lorgeoux, Romorantin Kenti Kültürden Sanattan Sorumlu Başkan Yardımcısı Helene Ledean, Bursa Metropoliti Prof.Dr. Elpidophoros Lambriniadis, Halkidiki Mudania Nea Propondida Kenti ve Fransa’nın Romorantin Kenti’nden çok sayıda davetli heyet, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın davetlisi olarak Mudanya’ya geldi. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, kardeş şehir heyetini makamında ağırladı. Başkan Hayri Türkyılmaz, iki ülke kardeş şehir belediye başkanlarına Mudanya’yı simgeleyen çeşitli hediyelerin yarı sıra, Girit danteli hediye etti.  Konuk kardeş şehir belediye başkanları da, Başkan Hayri Türkyılmaz’a çeşitli hediyeler verdi. Barış, kardeşlik ve dostluk mesajlarının verildiği kardeş şehirler buluşmasında Başkan Hayri Türkyılmaz, konuk heyeti “Barışın ve kardeşliğin başkenti Mudanya’ya hoş geldiniz” diyerek karşıladı.

“BARIŞIN VE KARDEŞLİĞİN BAŞKENTİNE HOŞGELDİNİZ”

Kardeş şehir belediye başkanlarını makamında ağırlayan Başkan Hayri Türkyılmaz, belediye başkanlığı görevine geldiğinde en önem verdikleri şeyin Mudanya’yı kültürle buluşturmak, barışın ve kardeşliğin başkenti yapmak olduğunu vurguladı. Başkan Türkyılmaz, “Dünyada barışın başkenti olmayı hak eden birkaç kentten birisi de Mudanya’dır. Kardeş şehirlerimizle bir araya gelerek, barış ve kardeşliği tüm dünyaya haykıracağız. Kardeş şehir belediyelerin çok değerli başkanlarını ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bursa’da Mudanya, Yunanistan’da da Nea Mudania yani Türkçe söyleyişiyle Yeni Mudanya  kardeş şehir heyetimizle, Fransa’nın Fransa’nın Romorantin Kenti ve diğer tüm kardeş şehirlerimizle daha sık bir araya geleceğiz. Çünkü Mudanyamız, barışın ve kardeşliğin başkentidir. Bunu tüm dünyaya haykıracağız” diye konuştu. Başkan Türkyılmaz, “Barışın ve kardeşliğin başkenti Mudanya’da, kültürlerin ve kardeşlerin buluşmasının yanı sıra, Cem evleriyle, Camileriyle ve Kiliseleriyle de dinlerin kardeşliğini de yaşatmış olacağız. Mudanyamız, geçmişi ile çok zengin bir ilçe. Mudanyamızda, çok çeşitli kültürlerin anıt eserleri var. Belediye olarak, kilise ve diğer tüm yapıları restore ederek, Mudanya’da dinlerin kardeşliğini de yaşatacağız” dedi. 

   

MÜTAREKE VE TİRİLYE ZİYARETLERİ

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve Eşi Gülbahar Türyılmaz, Fransa ve Yunanistan heyetiyle birlikte, Mudanya’nın tarihi ve kültürel yerlerini gezdi. Heyetin Mudanya gezisine, Mudanya Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Ay ve Eşi Mürüvvet Ay, meclis üyeleri de eşlik etti. Konuk heyet önce Mudanya Mütareke Evi Müzesi’ni ziyaret etti. Daha sonra Tirilye ve Kumyaka’ya giden heyet, burada da tarihi, kültürel ve turistik yerleri gezdi.

KONUK HEYETTEN TÜRKYILMAZ’A TEŞEKKÜR

Yunanistan’ın Halkidiki Mudania Nea Propondida Kenti Belediye Başkanı Manolis Karas, Nea Propondida Kenti Belediye Başkan Yardımcıları Fotis Cirudas ve Gianim Karapantazis ile Fransa’nın Romorantin Kenti Senatör Belediye Başkanı Jeanny Lorgeoux, Romorantin Kenti Kültürden Sanattan Sorumlu Başkan Yardımcısı Helene Ledean, Bursa Metropoliti Prof.Dr. Elpidophoros Lambriniadis, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve Eşi Gülbahar Türkyılmaz’ın misafirperverliklerinden büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler. Yunanistan’ın Nea Propondida Kenti Belediye Başkanı Manolis Karas, Nea Propondida adı ile belediyelerinin birçok köy ve kasabanın birleşiminden kurulduğunu belirterek, “Biz de sizin gibi mayıs 2014’te kurulduk ve belediye başkanı seçildik. Her iki belediye başkanı olarak, karşılıklı kardeşlik ilişkilerimizin geliştirilmesi amacıyla, sık sık birbirimizi ziyaret edeceğiz. Başkan Hayri Türkyılmaz’ı 22-26 Mayıs’ta yapılacak olan festivale davet ediyorum. Nea Propondida Türçe’de ‘Marmaradenizi’ anlamına geliyor. Belediyemize bu ismin verilmesindeki en önemli etken, bizim bölgemizde çok sayıda mübadil var. Bu açıdan da iki kent arasındaki kardeşlik ilişkilerinin daha da geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. Konuk heyete, daha sonda Mudanya Belediyesi  ve Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği tarafından, Vakıf önünde düzenlenen Girit yemekleri ve tatlıları ikram edildi. Buradaki etkinliğe CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan, konuk kardeş şehir heyeti ve çok sayıda Mudanyalı büyük ilgi gösterdi. Adeta festival havasında geçen yemek organizasyonunda Yunanistan ve Fransa heyeti, çiftetelli ve sirtaki oynayarak, kardeş şehirler buluşmasında, kardeşlik mesajları verdiler.

 
26 Nisan 2015 Pazar 11:18
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Tarihte Bugün
1756 - İrlanda'nın koruyucu azizlerinden biri olan Aziz Patrick'in (385-461) adına kutlanan bir festival olan Aziz Patrick Günü ilk kez New York'ta da kutlandı.
1776 - Amerikan Devrimi: George Washington ve Henry Knox'un kente bakan tepelere topçu birliklerini konuşlandırmasının ardından İngiliz güçleri Boston'u terketmek zorunda kaldı.
1816 - 38 tonluk 'Elise' adlı buharlı tekne, kaptan Pierre Andriel yönetiminde, Manş Denizi'ni aşan ilk buharlı tekne oldu.
1845 - Küçük paketlerde kullanılan lastik bandın patenti alındı.
1861 - İtalya, ulusal birliğini kurdu.
1891 - Ahmed İhsan Tokgöz, Servet-i Fünun dergisini kurdu.
1915 - Çanakkale Savaşı: Kraliyet Donanması komutan Amiral Sackville Carden görevinden ayrıldı.
1920 - İngilizler, Eskişehir ve Afyon'dan çekildiler.
1921 - Londra'da ilk doğum kontrol kliniği açıldı. Kliniğe başvuranlara, düşük ücretle korunma araç gereçleri verildi.
1926 - "Demir Sanayinin Tesisine Dair Kanun" TBMM'de kabul edildi.
1941 - Alman denizaltı kaptanı Otto Kretschmer'in denizaltısı batırıldı ve esir alındı.
1944 - Varlık Vergisi'nin tasfiyesine ilişkin yasa yürürlüğe girdi.
1948 - Belçika, Fransa, Hollanda, Birleşik Krallık, Lüksemburg dışişleri arasında, 50 yıl süreli Brüksel Antlaşması imzalandı.
1954 - İspanya'yı kura sonucunda eleyen Türkiye Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası'na katılmaya hak kazandı.
1961 - Vicente Calderón Stadı yapımına başlandı.
1965 - 30 milyon dolarlık hacmi olan Türk-İsrail Ticaret Antlaşması imzalandı.
1966 - ABD donanması'na ait Alvin araştırma-kurtarma denizaltısı, İspanya kıyıları açıklarında ABD'ye ait kayıp hidrojen bombası'nı buldu.
1968 - PTT ile Northern Electric firmasının işbirliğiyle kurulan telefon fabrikasında yapılan ilk yerli telefonlar 157 liradan satışa çıkarıldı.
1969 - Golda Meir, İsrail'in ilk kadın başbakanı oldu.
1970 - My Lai katliamı: ABD Ordusu olayı örtbas etmeye çalıştıkları için 14 subay hakkında soruşturma başlattı.
1972 - Eti Gıda San. ve Tic. A.Ş. Eskişehir'de kuruldu.
1985 - İki ünlü oyun yazarı Arthur Miller ve Harold Pinter, hapiste bulunan Uluslararası Yazarlar üyesi yazarları ziyaret etmek amacıyla Türkiye'ye geldi.
1995 - Michael Jordan basketbola geri dönme kararı aldı.
624 - Bedir Muharebesi gerçekleştirildi.
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık