Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » Bursa Balkan ülkeleri kültür başkenti olacak

Bursa Balkan ülkeleri kültür başkenti olacak

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa'yı "Balkan ülkeleri kültür başkenti" yapmayı planladıklarını, bunun çalışmalarını başlattıklarını söyledi.

 
 
Bursa Balkan ülkeleri kültür başkenti olacak

Müezzinoğlu, Yıldırım Belediyesi Spor Kompleksi'nde düzenlenen "1'inci Yıldızlar Balkan Güreş Şampiyonası"nın açılışında yaptığı konuşmada, şampiyonanın Balkan ülkeleri arasındaki spor kültürünün ve sporcular arasındaki iletişimin daha çok gelişmesine vesile olmasını diledi.

Şampiyonayı düzenleyen Türkiye Güreş Federasyonu ve Yıldırım Belediyesi ile bu organizasyonun Türkiye'de yapılmasına katkı sağlayan Balkanlar'daki güreş federasyonlarına teşekkür eden Müezzinoğlu, "İnanıyorum ki Bursa, hem güçlü bir ev sahipliği yapmış olacak hem de Balkan ülkeleri arasında sporcuların dostluk, kardeşlik duygularıyla, ülkeler arasındaki dostluğun daha çok güçlenmesine vesile olacaktır. Bursa'nın bu anlamda güçlü bir altyapısı var, özellikle Balkanlar için ayrı bir anlamı ve değeri var" diye konuştu.

Müezzinoğlu, hafta başında Bursa'da Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği Kongresi'nin genel kurulunu yaptıklarını anımsatarak, şöyle devam etti:

"3 gün süresince Avrupalı dostları burada ağırladık. Bugün itibariyle de Balkan Güreş Şampiyonası'nın açılışını yapıyoruz, 3 gün süresince güreşleri izleyeceğiz. Güreş önemli bir spor, akıl, fiziksel güç, ahlak, zeka isteyen, kendisini düşündüğü kadar rakibiyle ahlaki çerçevede mücadele eden ama yenilse de yense de aynı huzuru, coşkuyu hissetmeyi ve birlikte başarabilmeyi merkeze alan, spor ahlakıyla dostluğu güçlendiren, insani değerlere güç katan bir spor. Bu sporun Türk milleti için de yeri ayrı. Umarım ki burada başlayacak mücadeleler, sporcularımızın bireysel olarak, ruhen, fiziken gelişmesine katkı sağlarken ülkeler arası dostluk ilişkilerine ve sosyal ilişkilerine de anlamlı bir katkı sağlayacaktır."

Bursa'nın, Balkanlar için ayrı bir değeri ve Bursa için de Balkanların farklılığı, güzelliği olduğunu dile getiren Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Onun için önümüzdeki dönemde Bursa'yı, 'Balkan ülkeleri kültür başkenti' yapmayı planlıyoruz. Bunun çalışmalarını başlattık. Çünkü Bursa'nın bu altyapısı, vizyonu ve güçlü STK dinamikleri var. Uludağ Üniversitemiz de Balkan Araştırmaları Enstitüsü kurarak inşallah bu alanda Balkanların huzur ve barış bölgesi, medeniyet havzası olması ve bu yönde tarihi geçmişten geleceğe araştırmaların Bursa'da yapılmasını önemsiyoruz, çalışmaları başlattık."

Müezzinoğlu, tüm bu süreçlerin Balkan ülkeleriyle sosyal ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacağını vurgulayarak, "Bu süreçler, hem dostluğa hem dostluğun getirdiği karşılıklı daha güçlü ilişkilerin gelişmesine hem de dünyaya sporun vereceği mesajların bölgemizden ve Balkanlardan da verilmesini sağlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

25 Ekim'de sona erecek şampiyonaya Türkiye, Bosna Hersek, Bulgaristan, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Sırbistan, Yunanistan, Romanya, Karadağ ve Hırvatistan'dan 184 sporcu katılıyor.

 


İlgili Haberler
left
right
 
23 Ekim 2015 Cuma 21:16
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık