Ana Sayfa » YEREL YÖNETİM » "Bursa İpeği Hayat Buluyor" projesi başladı

"Bursa İpeği Hayat Buluyor" projesi başladı

Bursa'nın en önemli kültürel ve ekonomik değerlerinden biri olan ipeğin, gelecek nesillere tanıtılması amacıyla gerçekleştirilen "Bursa İpeği Hayat Buluyor" projesi pilot okulda başladı.

 
 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı tarafından ipekçiliğin ve ipek böceği evrelerinin çocuklara tanıtılması ve uygulamalı olarak öğretilmesi amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında düzenlenen törende, Muradiye İpek Fabrikası'nın yanında eğitim ve öğretime devam eden öğrencilere, eğitim setleri Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından verildi.

Altepe, burada yaptığı konuşmada, ipeğin Bursa için önemine değindi. Altepe, ipekçiliğin uzun yıllardır ihmal edilen bir değer olduğuna işaret ederek, "Bursa ile özdeşleşen ve kentin ekonomik değerlerinden biri olan ipek böceği ve ipek üretiminde 11 Eylül İlkokulu pilot okul olarak belirlendi. Bursa, nimetleri bol olan bir şehir. Bursa'nın ipeği, yüzyıllar boyunca kentin markası olmuş ama son zamanlarda unutulmuş olan bir değerimiz. Her alanda olduğu gibi Bursa'nın ipeği de ayrıcalıklı ve dünyada bir numara. Bunun farkında olmalıyız. Bugüne dek gözardı edilmiş olan Bursa ipeğini ve ipekçiliği yeniden canlandırmayı istiyoruz" diye konuştu.

Altepe, Bursa ipeğinin yumuşaklığı, beyazlığı ve parlaklığı ile ayrı bir önemi olduğunu söyledi. Bursa'nın farkını öne çıkarmak istediklerini dile getiren Altepe, çocukların tırtıl halindeki ipek böceği bulunan kutularda kozanın üretimini görerek öğreneceğini, taze dut yapraklarıyla beslenecek tırtılların da 15-20 günde kozalarını öreceğini anlattı.

Kozalarını okullarına teslim eden öğrencilerin ödüllendirileceğini de ifade eden Altepe, Bursa'da yeniden en güzel ipekli kumaşların üretilmesini arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

 
4 Haziran 2015 Perşembe 17:51
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık