Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » Bursa ipeği yeniden can buluyor

Bursa ipeği yeniden can buluyor

Büyükşehir Belediyesi’nin Yıldırım İlçesi’ne kazandırdığı Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi ile Umurbey Yüzme Havuzu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından vatandaşların hizmetine açıldı.

 
 
Bursa ipeği yeniden can buluyor

Bursa’nın değerlerini bir bir gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi’nin kentte, ipek üretiminin yeniden canlandırılması adına sürdürdüğü faaliyetlerine her gün yenileri ekleniyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi ile aynı kompleks bünyesinde kadınlara hizmet verecek olan Umurbey Yüzme Havuzu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katıldığı törenle hizmete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Umurbey Mahallesi’nde gerçekleştirilen törende, Bursa’yı tüm değerleriyle geleceğe taşıyan hizmetlerini anlattı. Bursa’nın ipek üretiminde de öncü olmasını hedeflediklerini kaydeden Başkan Altepe, “Bursa, evrensel değer, bir dünya kenti ve yaşayan canlı bir müze kent. Bursa ipeği değer kazanıyor. Bursa, İpek yolu şehirlerinin en önemlilerinden biri. Güçlü şehirlerle güçlü Türkiye’yi oluşturuyoruz. Destek halktan, hizmet bizden. Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi, kalkınmada Türkiye’nin lokomotifi olacak. Yeşil meydandaki tarihi binayı da Ticaret Borsası’ndan aldık. İpekçilik merkezi olarak değerlendireceğiz” dedi.

Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’nin tarihi hakkında da bilgiler veren Başkan Altepe, “Özel mülkiyetten takas yoluyla Bursa Büyükşehir Belediyesi mülkiyetine geçen Eteler Dokuma Fabrikası olarak bilinen alan üzerinde bulunuyor. Yaklaşık bin 80 metrekarelik tescilli fabrika yapılarından oluşan yapı, yaklaşık 4 bin 185 metrekare açık alanla birlikte toplam 5 bin 265 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Tüm bu kültürel, sosyal ve sportif amaçla kullanılacak kompleks alanı içerisinde tescilli fabrika yapıları ile bunlara ait kazan, yeni havuz yapısı ve tescilli çınar ağacı, tescilli boya havuzu, tescilli istinat duvarı ve sivil mimarlık örneği bir binaya ait temel kalıntılarını barındıran halka açık park alanı bulunuyor. Bu yapılar 1940-1950 yılları arasındaki 2. ulusal mimarlık dönemine ait üslupta ipek fabrikaları olarak inşa edilmiştir. Yapısal anlamda yıkılmakta olan, can ve mal güvenliğini tehlikeye sokan söz konusu yapılarla ilgili gelen talepler doğrultusunda restorasyon gerçekleştirildi” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da Bursa’nın önemli bir mirası olan ipeğe sahip çıkan Başkan Altepe’yi tebrik ederek, “İpek, Bursa’dan dünyaya farklı mesajı veren bir ürünümüz. Kalitesiyle, zarafetiyle, sağlamlığıyla, saflığıyla, temizliğiyle, inceliğiyle, güzelliğiyle Bursa insanını da tarif eden bir kelime. İpek, iyi niyetli, temiz kalpli, hoşgörülü, medeniyetin tüm güzelliklerini taşıyan Bursa’nın insanını da en güzel tarif eden ürünlerimizden biri. Bu tesisle ipekte yeniden güçlü bir üretim tesisine altyapı kurulması ve tasarım boyutuyla da dünyayla yarışacak bir duruma gelecek olması, üretime katma değer kazandırılması adına önem taşıyor” dedi.

 


İlgili Haberler
left
right
 
21 Ekim 2015 Çarşamba 20:40
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık