Ana Sayfa » YEREL YÖNETİM » Bursa UNESCO için rol model şehir oldu

Bursa UNESCO için rol model şehir oldu

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'yi ziyaret etti. Oğuz, 2009 yılında Karagöz'ün, 2014 yılında da Cumalıkızık ile Bursa'nın ‘Osmanlı İmparatorluğu'nun Doğuşu' teması altında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alındığını hatırlattı.

 
 
Bursa UNESCO için rol model şehir oldu
Somut ve somut olmayan miras alanındaki bu adımların Bursa'yı Türkiye'nin nadir şehirlerinden birisi haline getirdiğini vurgulayan Oğuz, “Bursa, bize gelen yayınlar, yaptığımız incelemeler, ayağa kaldırılan tarihi eserler ve somut olmayan kültürel miras alanındaki çalışmalar itibariyle motivasyon açısından UNESCO için rol model şehir haline geldi. Bu yönüyle şehri takdir ediyoruz” dedi.


Ziyarette İznik'in Dünya Miras Listesi'ne alınması konusundaki görüşlerini de aktaran Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, ilçenin özellikle çinicilik açısından sahip olduğu değerlerle geçici listeye girdiğini ifade etti. Kesin liste konusundaki çalışmaların sürdüğünü ve komisyon olarak bu konuda olumlu görüş bildirdiklerini belirten Oğuz, ‘30 Nisan Dünya Caz Günü' nedeniyle Bursa'da düzenledikleri konsere verdiği destek nedeniyle Başkan Altepe'ye teşekkür etti.


İZNİK DE LİSTEYE GİRMELİ


Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, Bursa'daki tarihi eserlerin tümünün som 10-12 yılda yapılan çalışmalar sonucunda ayağa kaldırıldığını hatırlattı. Yer üstünde restore edilmedik tarihi eser bırakmadıklarını, yer altındaki tarihi eserlerin ayağa kaldırılması konusundaki faaliyetlerin ise sürdüğünü ifade eden Başkan Altepe, tarihi geçmişiyle öne çıkan Bursa'da UNESCO'ya girecek daha çok bölge bulunduğunu belirtti. 


Uludağ'ın aslında bir keşiş dağı olduğunu ve üzerinde 100'ün üstünde manastır yer aldığını kaydeden Başkan Altepe, İznik'in de dünya kültür mirası açısından büyük önem taşıyan eserlerle bezendiğini vurguladı. Başkan Altepe, “Özellikle İznik'in acil bir şekilde UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması gerekiyor. Bu konuda biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin hocamızın liderliğinde kazı çalışmalarını başlattık. Cadde ve sokakların tümünü elden geçiriyoruz”  diye konuştu.


İlgili Haberler
left
right
 
2 Mayıs 2015 Cumartesi 11:04
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık