Ana Sayfa » TURİZM » Bursa'da 2 bin 400 yıllık saray bulundu

Bursa'da 2 bin 400 yıllık saray bulundu

Bursa'da 2 bin 400 yıllık Bitinya Sarayı'na ait tünel, mahzen ve Uludağ'dan gelen suyu taşıyan kanalların bulunduğu bölümleri ortaya çıkaran Büyükşehir Belediyesi, bütün halindeki tarihi yapıyı turizme kazandırmayı hedefliyor.

 
 
Bursa'da 2 bin 400 yıllık saray bulundu

Büyükşehir Belediyesi'nce Muradiye Devlet Hastanesi'nin karşısındaki park alanında yürütülen restorasyon çalışmalarında çeşitli tüneller bulundu. Geniş kapsamlı çalışmalar sonrasında tünelleri açan ekipler, 2 bin 400 yıl öncesine dayanan yaşam alanlarını ortaya çıkardı. Bitinya Sarayı'na ait olduğu tespit edilen ve tüneller, mahzenler, Uludağ'dan gelen suyun geçtiği kanallar görüntülendi.

Tophane yamaçlarındaki surlar bölgesinde yürütülen çalışmalar sırasında Bitinya Sarayı'nın alt katmanlarının gün yüzüne çıktığını bildiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Buradaki görünen ilk kapıdan girdiğimizde içinde 10 ayrı büyük mekan ortaya çıktı. Bunlar sarayın alt mekanları. Değişik amaçlarla kullanılmış. Tarih boyunca, yüzyıllar boyunca kullanmış yerler. Osmanlı döneminde de kullanılmış. Burada dehlizler, yollar var. Tüm bölgenin birbirine bağlantısı var" dedi.Ortaya çıkan tarihi alanın, zamanında çok güzel inşa edildiğini hep birlikte gördüklerini vurgulayan Altepe, şu bilgeleri verdi:

"İnsanın içinde rahatlıkla yaşayabileceği, havalandırmasından tüm sistemlerine kadar her şey kurulmuş. Su kanalı var. Uludağ eteklerinden Pınarbaşı üzerinden pırıl pırıl sular buraya geliyor ve sarayı besliyor. Kimsenin görmediği değişik dehlizlerden saraya giren ve herkesin rahatlıkla kullandığı en kaliteli sular burada. Değişik yerde çıkışlar var. Tüneller ve tünellerle bağlantılar var. Bu bölgenin tamamı saraylar alanı ve bu alanların hepsi birbirine bağlantılı.

Bitinya Sarayı ve burada hemen yanı başında Osmanlı Sarayı yani Bey Sarayı var. O da şu anda orduevinin altında, inşallah ortaya çıkaracağız. Oraya da bağlantı yolları var. Bey Sarayı ile Balibey Hanı arasında tüneller var. Bunları da ortaya çıkarıyoruz. Bunlar doğuya doğru uzantılar. Bir de batıya doğru Kaplıcakapı'ya uzantılar var. Oradan da Zindankapı'ya uzantılar var. Daha önceki yaşam buradaymış. Tophane yamaçlarındaki bugüne kadar bilinmeyen bu tarihi alanlar yapılan çalışmalarla ortaya çıkarılıyor."Gün yüzüne çıkarılan tarihi alanları, turizme katkı sağlayacak şekilde değerlendireceklerine işaret eden Başkan Altepe şunları kaydetti:

"Burası gerçekten büyük bir hazine. Büyük bir hazine bulmuş olduk. Çocukluğumuzdan beri 'Surların altında tüneller varmış, oradan başka yere çıkılıyormuş, buradan başka yere çıkılıyormuş' diye anlatılırdı. Anlatımla kalmadı, hepsinin gerçek olduğunu gördük.

Burada Zindankapı tarafından şehir ile kale arasındaki bağlantıları sağlayacak tüneller var. Batı tarafındaki Zindankapı'dan Cilimboz Deresi'ne doğru yaklaşık 3,5 metre çapında büyük tüneller var. Onunla birlikte lojistik destek sağlanıyor ve kale dışarıdan destekleniyor. Değişik büyük tüneller mevcut. Cilimboz Deresi'ne indiğinde 2,5 metreye düşüyor.

Büyük dehlizlerle şehrin içine ulaşılıyor. Bu şekilde Osmanlı'nın 23 yıl süren kuşatmasına nasıl dayanıldığının cevabı çıkmış oluyor. İçeride pınarlar var, dereler akıyor. Her türlü sistem kurulmuş. İçerideki şartlar çok güzel. Bunlar 2 bin yıl önce yapılmış işler. "

 


İlgili Haberler
left
right
 
23 Temmuz 2016 Cumartesi 10:43
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık