Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » Bursa'da "Anadolu Günleri" etkinliği

Bursa'da "Anadolu Günleri" etkinliği

Bursa İl Dernekleri Federasyonu (BİLDEF) tarafından düzenlenen "Anadolu Günleri" etkinliği, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı. Etkinlikte çok sayıda il açtığı stantta kendi yöresel ürünlerini ve şehrini tanıtıyor.

 
 
Bursa'da

Bursa İl Dernekleri Federasyonu (BİLDEF) tarafından düzenlenen "Anadolu Günleri" etkinliği, Vali Münir Karaloğlu ve bazı belediye başkanlarının katılımıyla Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı.

Karaloğlu, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, kendisinin daha önce kullandığı "Bursa, Anadolu'nun bir özetidir" sözünü hatırlattı.

 

Bursa'nın, değerleri ve insan kaynağı bakımından adeta Anadolu'nun bir özeti olduğunu dile getiren Karaloğlu, şöyle konuştu:

"Bursa, kendinin dışında neredeyse 80 ilden göç alan, bunun üzerine Balkanlar'dan ve Kafkaslar'dan da yoğun göç almış bir ilimizdir. BİLDEF ise 32 il derneğinin katılımıyla oluşmuş bir federasyondur. Bu derneklerin bir ortak paydası var. Hiçbirimiz kendi memleketimizden, doğduğumuz topraklardan keyfi olarak Bursa'ya gelmedik. Her birimizin gerekçesi var ama bugün Bursa'da yaşıyoruz ve her birimizin ortak paydası Bursalı olmaktır. '1'inci Anadolu Günleri', çeşitli illerimizin lezzetlerini, kültürlerini, folklorunu görmemize vesile olacak. Kurdeleyi kesip içeri girdiğimizde, Anadolu coğrafyasının bütün renklerini görme şansı yakalayacağız. Bursalılara bir çağrıda bulunuyorum; bu 4 günlük sürede mutlaka Merinos Fuar Alanı'na gelsinler, bu lezzet ve güzellikleri burada tatsınlar."

Federasyonun Genel Sekreteri Hüseyin Görgülü ise BİLDEF'in, Bursa'nın en büyük sivil toplum kuruluşu olduğunu ifade etti.

BİLDEF'in, 2011 yılında 10 il derneğinin bir araya gelerek başlattığı çalışmalar çerçevesinde 2013'te resmiyet kazandığını anımsatan Görgülü, "Bugün bünyesinde 32 il derneği ile Türkiye'de bir başka örneği yok. Farklı illerin bir arada faaliyet gösterdiği bir federasyon yok. 17 bin resmi kayıtlı üyesi, Bursa'da 700 bin nüfusu da temsil eden, Bursa'nın en büyük sivil toplum kuruluşuyuz" ifadesini kullandı.

Görgülü, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye, Tahtakale semtinde kendilerine tahsis ettiği mekan için teşekkür etti.   

Daha sonra açılış kurdelesini kesen Karaloğlu, beraberindekilerle stantları gezdi.

Yöresel lezzetler, müzik ve folklor gösterileri, el sanatları ve hediyelik eşyalara yer verilen etkinlik, 94 katılımcı ve 162 stant ile 20 Nisan'a kadar devam edecek.


İlgili Haberler
left
right
 
16 Nisan 2015 Perşembe 21:20
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık