Ana Sayfa » YEREL YÖNETİM » Bursa'da Şehir Kimliği Çalıştayı

Bursa'da Şehir Kimliği Çalıştayı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile 7 Şubat'ta ortaklaşa düzenleyeceği ‘Şehir Kimliği Çalıştayı’nın tanıtım toplantısı yapıldı.

 
 
Bursa'da Şehir Kimliği Çalıştayı

Merinos AKKM Orhangazi Salonu’nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Danışmanı İbrahim Acar’ın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç, AK Parti Bursa Milletvekili Bedrettin Yıldırım, Bursa Vali Vekili Ergün Güngör, Uludağ Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, bürokratlar, iş adamları, sivil toplum temsilcileri, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

Şehre, şehirlinin gözünden ve gönlünden bakmak ve şehrin gelecek vizyonunu halkla birlikte belirlemek maksadıyla yapılacak çalıştayla ilgili bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Danışmanı İbrahim Acar, Türkiye’nin 81 ilinde yerel yönetimlerle organize edilen çalıştayların 14.’sünü 7 Şubatta Bursa’da gerçekleştirdiklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’yle ortaklaşa yapılan çalıştayda Bursa’nın gelecek vizyonunun yine Bursalılar tarafından belirleneceğini, ortaya çıkan sonuçların da kentin gelecek vizyonunun oluşturmak isteyenler için bilimsel bir kaynak olarak kitaplaştırılacağını söyleyen Acar, sahip olduğu değerler, tarihi ve kültürel miras, coğrafi çeşitlilik, sanayi alt yapısı bakımından köklü bir geçmişi bulunan Bursa’nın şehir kimliği bulunan ender şehirlerden biri olduğunu kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç ise, Bursa’da şehir kimliğinin oluşturulması yönünde belediye eliyle yapılan çalışmalara işaret etti. Ödünç, Bursa’da gelecek vizyonuna ilişkin faaliyetlerin ciddi anlamda ilk kez Recep Altepe döneminde başladığını, tarihi ve kültürel mirasa ait her şeyin firesiz şekilde rekonstrüksiyona tabi tutulduğunu, tarihi eserlerin orijinaline sadık kalınarak yeniden hizmete alındığını anlattı.

2 milyon metrekarelik alanın ‘Yeşil Bursa’ sıfatına yakışır şekilde ağaçlandırıldığını, Türkiye’nin ilk yerli tramvay aracının belediye öncülüğünde özel sektör tarafından üretildiğini hatırlatan Başkanvekili Ödünç, çalıştay sonrasında ortaya çıkan bilimsel eser için Bursa’da hali hazırda yararlı olacak birçok çalışmanın bulunduğunu vurguladı.

AK Parti Milletvekili Bedrettin Yıldırım ise, Bursa’nın sahip olduğu bütün birikimlerin gelecek vizyonuyla ele alınıp gelecek kuşaklara aktarılmasını hedef alan çalıştayın takdire şayan bir organizasyon olduğunu söyledi. Bursa’da gelecek vizyonuna yönelik çok sayıda çalışmanın Büyükşehir Belediyesi eliyle gerçekleştirildiğini, kentin hizmete alınan yatırımlarla dünya arenasında boy gösterdiğini kaydeden Yıldırım, yapılanlarla entegre edilen çalıştay sonuçlarının araştırma grupları açısından gelecekte ufuklar açacağına inandığını ifade etti.

Vali Vekili Ergün Güngör de, Bursa’nın gerek yerel yönetimler gerekse merkezi idare açısından gelecek vizyonunu ortaya koyan yöneticilere sahip olduğunu söyledi. Yapılan çalıştayın şehirde var olan birikimin bir adım öteye taşınması açısından önemli olduğunu dile getiren Güngör, binlerce yıl öncesi bahsedilen şehri binlerce yıl sonra da bahsedilebilir kılmak istediklerini ifade etti.
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Saim Kılavuz, kurum olarak tüm faaliyetlerde Bursa şehir kimliğine katkı sağlamayı hedef aldıklarını söyledi. Çalıştaya da üniversitenin kuruluşunun 40. yılı münasebetiyle 40 akademisyenle katıldıklarını vurgulayan Kılavuz, “24 saat Bursa için çalışmaya, gayret sarf etmeye hazırız” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Danışmanı İbrahim Acar moderatörlüğünde düzenlenen panele, Bakan Danışmanı Zekeriya Erdim, Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan ve Doç. Dr. Ayfer Gedikli konuşmacı olarak katıldı.

 
25 Ocak 2015 Pazar 08:49
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Tarihte Bugün
1752 - ABD'nin ilk hastanesi Pensilvanya'da açıldı.
1808 - Antrasit ilk defa bir yakıt olarak kullanıldı.
1809 - Robert Fulton, buharlı geminin patentini aldı.
1843 - Giuseppe Verdi'nin I Lombardi adlı operasının ilk gösterimi Milano'da yapıldı.
1867 - Sadrazam Mehmed Emin Âli Paşa beşinci ve son kez sadrazam oldu.
1895 - Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı'nda Büyük Britanya adası tarihinin en soğuk gününü yaşadı: 27.2 °C. Bu rekor daha sonra 10 Ocak 1982'de tekrarlandı.
1926 - Siirt milletvekili Mahmut Bey'in (Soydan) kurduğu Milliyet gazetesi yayımlanmaya başladı.
1928 - Kış Olimpiyatları, St. Moritz'de (İsviçre) başladı.
1936 - İstanbul'da kar fırtınası: binalar yıkıldı, 120 kadar tekne battı ve Unkapanı Köprüsü parçalandı.
1939 - Lockheed şirketine ait P-38 tipi bir uçak Kaliforniya'dan New York'a 7 saat 2 dakikada uçtu.
1953 - SSCB, İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesti.
1953 - İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Gericilikle Savaşım için Ulusal Dayanışma Cephesi kurmayı kararlaştırdı.
1957 - Muhalefet milletvekilleri Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda değişiklik istedi.
1959 - Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla ilgili Zürih Antlaşması, Türkiye ile Yunanistan arasında imzalandı.
1961 - 5 parti kuruldu. Adalet Partisi, Memleketçi Serbest Parti, Çalışma Partisi, Türkiye İşçi ve Çiftçi Partisi ve Cumhuriyetçi Mesleki Islahat Partisi.
1961 - Adalet Partisi, Ragıp Gümüşpala'nın başkanlığında kuruldu.
1964 - Limasol'da (Kıbrıs) Rumlarla Türkler arasında çarpışmalar başladı.
1964 - Tayvan, Fransa ile diplomatik ilişkilerini kesti.
1965 - ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, hava ve deniz kuvvetlerine, Kuzey Vietnam Halk Cumhuriyeti'ndeki askeri hedeflerin bombalanması emrini verdi.
1965 - Yeni Adana gazetesi Dünya Basın Barış Ödülü'nü kazandı.
1969 - Amerikan 6. Filosu'nu protesto gösterileri sürüyor; 1969'da üniversite öğrencileri Beyazıt Kulesi'ne üzerinde Vedat Demircioğlu'nun resmi bulunan bir bayrak çekti. Vedat Demircioğlu, 6. Filo'nun 1968'deki gelişinde öldürülmüştü.
1971 - ABD, Birleşik Krallık, SSCB, ve diğer ülkeler arasında uluslararası sularda nükleer silahların kullanılmaması konusunda antlaşma imzalandı.
1973 - Vietnam Savaşı: ilk Amerikan esirleri serbest bırakıldı.
1978 - Çin Halk Cumhuriyeti, Aristoteles, Shakespeare ve Charles Dickens'in eserlerine uyguladığı sansürü kaldırdı.
1979 - 15 yıllık sürgün hayatından sonra ülkesine 9 gün önce dönen Ayetullah Humeyni yanlıları İran'da yönetimi ele geçirdi. Şah'ın Başbakanı Bahtiyar istifa etti.
1988 - Avusturya halkının yüzde 70'i Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim'ın istifa etmesini istemedi. Kurt Waldheim Nazi geçmişine ilişkin sorgulanmıştı.
1990 - Mike Tyson ağır sıklet boks şampiyonu unvanını Buster Douglas'a nakavt olarak kaybetti.
1990 - Güney Afrika'da ırkçı rejime karşı savaşan Afrika Ulusal Kongresi'nin lideri Nelson Mandela 27 yıllık hapis hayatının ardından bugün özgürlüğüne kavuştu.
1994 - HBB'de yayımlanan Yüksek Tansiyon adlı programın yapımcısı Erhan Akyıldız ve Ali Tevfik Berber, 2'şer ay hapis cezasına çarptırıldı.Televizyoncular programda halkı askerlikten soğuttukları iddiasıyla yargılanmışlardı.
1998 - Türkiye'de 12 kentte bulunan 78 kumarhane kapatıldı. Kapatma kararı "Turizm Teşvik Yasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yasa" uyarınca alındı.
2000 - Romanya'da bir altın madeninden sızan siyanür, Macaristan sınırından geçen Tisa nehrinde binlerce canlının ölmesine neden oldu.
2006 - Alman arkeologlar, Şanlıurfa'daki Göbekli Tepe Mabedi'nde, insanlığın en eski haber sistemi olarak tanımladıkları ve günümüzde kullanılan yazının ilkel biçimi olan işaretler buldular.
2007 - ÖDP'nin 5. olağan kongresinde genel başkanlığa Ufuk Uras seçildi.
2008 - Almanya'nın Ludwigshafen kentindeki bir apartmanda çıkan yangında ölen dokuz Türk'ün cenazesi Gaziantep'te toprağa verildi.
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık