Ana Sayfa » YEREL YÖNETİM » Bursa'da Şehir Kimliği Çalıştayı

Bursa'da Şehir Kimliği Çalıştayı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile 7 Şubat'ta ortaklaşa düzenleyeceği ‘Şehir Kimliği Çalıştayı’nın tanıtım toplantısı yapıldı.

 
 
Bursa'da Şehir Kimliği Çalıştayı

Merinos AKKM Orhangazi Salonu’nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Danışmanı İbrahim Acar’ın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç, AK Parti Bursa Milletvekili Bedrettin Yıldırım, Bursa Vali Vekili Ergün Güngör, Uludağ Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, bürokratlar, iş adamları, sivil toplum temsilcileri, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

Şehre, şehirlinin gözünden ve gönlünden bakmak ve şehrin gelecek vizyonunu halkla birlikte belirlemek maksadıyla yapılacak çalıştayla ilgili bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Danışmanı İbrahim Acar, Türkiye’nin 81 ilinde yerel yönetimlerle organize edilen çalıştayların 14.’sünü 7 Şubatta Bursa’da gerçekleştirdiklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’yle ortaklaşa yapılan çalıştayda Bursa’nın gelecek vizyonunun yine Bursalılar tarafından belirleneceğini, ortaya çıkan sonuçların da kentin gelecek vizyonunun oluşturmak isteyenler için bilimsel bir kaynak olarak kitaplaştırılacağını söyleyen Acar, sahip olduğu değerler, tarihi ve kültürel miras, coğrafi çeşitlilik, sanayi alt yapısı bakımından köklü bir geçmişi bulunan Bursa’nın şehir kimliği bulunan ender şehirlerden biri olduğunu kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç ise, Bursa’da şehir kimliğinin oluşturulması yönünde belediye eliyle yapılan çalışmalara işaret etti. Ödünç, Bursa’da gelecek vizyonuna ilişkin faaliyetlerin ciddi anlamda ilk kez Recep Altepe döneminde başladığını, tarihi ve kültürel mirasa ait her şeyin firesiz şekilde rekonstrüksiyona tabi tutulduğunu, tarihi eserlerin orijinaline sadık kalınarak yeniden hizmete alındığını anlattı.

2 milyon metrekarelik alanın ‘Yeşil Bursa’ sıfatına yakışır şekilde ağaçlandırıldığını, Türkiye’nin ilk yerli tramvay aracının belediye öncülüğünde özel sektör tarafından üretildiğini hatırlatan Başkanvekili Ödünç, çalıştay sonrasında ortaya çıkan bilimsel eser için Bursa’da hali hazırda yararlı olacak birçok çalışmanın bulunduğunu vurguladı.

AK Parti Milletvekili Bedrettin Yıldırım ise, Bursa’nın sahip olduğu bütün birikimlerin gelecek vizyonuyla ele alınıp gelecek kuşaklara aktarılmasını hedef alan çalıştayın takdire şayan bir organizasyon olduğunu söyledi. Bursa’da gelecek vizyonuna yönelik çok sayıda çalışmanın Büyükşehir Belediyesi eliyle gerçekleştirildiğini, kentin hizmete alınan yatırımlarla dünya arenasında boy gösterdiğini kaydeden Yıldırım, yapılanlarla entegre edilen çalıştay sonuçlarının araştırma grupları açısından gelecekte ufuklar açacağına inandığını ifade etti.

Vali Vekili Ergün Güngör de, Bursa’nın gerek yerel yönetimler gerekse merkezi idare açısından gelecek vizyonunu ortaya koyan yöneticilere sahip olduğunu söyledi. Yapılan çalıştayın şehirde var olan birikimin bir adım öteye taşınması açısından önemli olduğunu dile getiren Güngör, binlerce yıl öncesi bahsedilen şehri binlerce yıl sonra da bahsedilebilir kılmak istediklerini ifade etti.
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Saim Kılavuz, kurum olarak tüm faaliyetlerde Bursa şehir kimliğine katkı sağlamayı hedef aldıklarını söyledi. Çalıştaya da üniversitenin kuruluşunun 40. yılı münasebetiyle 40 akademisyenle katıldıklarını vurgulayan Kılavuz, “24 saat Bursa için çalışmaya, gayret sarf etmeye hazırız” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Danışmanı İbrahim Acar moderatörlüğünde düzenlenen panele, Bakan Danışmanı Zekeriya Erdim, Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan ve Doç. Dr. Ayfer Gedikli konuşmacı olarak katıldı.

 
25 Ocak 2015 Pazar 08:49
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık