Ana Sayfa » TURİZM » Bursa'nın doğa harikası kanyonları

Bursa'nın doğa harikası kanyonları

Doğa harikası kanyonlar yeşil Bursa'nın güzelliğine ayrı bir renk katıyor. Yenişehir, İznik, Orhaneli'deki birbirinden ilgi çekici kanyonlar, macera severlerin gözdesi.

 
 
Bursa'nın doğa harikası kanyonları

YENİŞEHİR SAKLI CENNET KANYONU

Osmanlı'nin ilk başkenti olan Bursa’nın Yenişehir ilçesinde bulunan ve kaynaklarda "Cennet Kanyonu" diye bahsedilen yer ilk defa görüntülendi. Dağcılar, efsaneler yüzünden şimdiye değin bölge halkının bile girmeye korktuğu 6 kilometrelik kanyonu baştan sona kat etti.

Yenişehir Dağcılık ve Arama Kurtarma Derneği’nden (YENDAK) özel bir ekip, daha önce hiç girilmemiş kanyona gitti. Dağcılar, Yenişehir ilçesine bağlı Günece ile Yarhisar köyleri arasında bulunan, Osmanlı kaynaklarında da “Cennet kanyonu” ismiyle geçen derin vadinin bugüne dek bilinmeyen güzelliklerini keşfettiler.

Kanyona çıkmadan önce Günece Köyü sakinleri ile de görüşen ekip, kanyona daha evvel hiç kimsenin girmediğini öğrendi. Girişteki "Girdaplı Göl" denilen küçük göletin insanı yuttuğu söylentilerine inanan bölge halkının, bu nedenle kanyona girmeye korktuğu bildirildi. Uzunluğu yaklaşık 6 kilometre olan kanyon vadiyi hızlı bir tempo ile ancak 5 saatte geçen ekip, zaman zaman 3-5 metre derinlikteki sulardan geçmek zorunda kaldı.

Parkur üzerinde birçok şelaleye tırmandıklarını belirten YENDAK Başkanı Metin Sakarya, bugüne kadar insan eli değmemiş olan kanyonu fotoğrafladı.

 

SANSARAK KANYONU

İznik’taki Sansarak Kanyonu doğa fotoğrafçılarının vazgeçilmezi oldu. Sansarak Kanyonu ormanın derinliklerinde vadi içine saklanmış bir cennet adeta. İznik’e bağlı Sansarak Köyü sınırlarında bulunan kanyon, 7 kilometrelik zorlu parkuruyla en zor trekking alanlarından biri. 500 yıllık Osmanlı köyü Sansarak, doğa fotoğrafçılarını cezbediyor.

Kerpiç evleri ve dar yolları ile dizi ve sinemacıların da platosu olarak biliniyor. Uzun ve çetin parkuru ile ortasından akan Karasu Deresi, yazın sakin, kışın ise bir çağlayan edasında akıyor. Türkiye’nin her bölgesinden hafta sonları fotoğraf meraklılarını kanyonda görebilmek mümkün.

Ziyaretçiler, balta girmemiş ormanın içindeki kanyona seyahat etmeden önce, köy meydanındaki kerpiçten yapılmış yüz yıllık evlerin atmosferinde Osmanlı devrini yaşıyor, köy kahvehanesinde hiç bozulmamış bir gelenek olan odun ateşi ile kaynayan çayı yudumluyor.

7 saatte kat edilebilen kanyona girebilmek için rehber şartı aranıyor. Deniz seviyesinden bin metre yüksekte ve 7 kilometre uzunluğundaki, orman içine gizlenmiş Sansarak Kanyonu’nun, turizme açılması isteniyor. Halkından mimarisine ve doğal güzelliklerine kadar yerli ve yabancıların gözdesi olan Sansarak, kendilerine uzanacak destek elini beklemekte.

 

İZNİK’TE YENİ BİR KEŞİF: TACİR KANYONU

İznik'in 15 kilometre kuzeybatısında Samanlı dağlarının arasında yer alan Tacir köyü sınırları içinde yeni bir kanyon daha keşfedildi. İznik'in Sansarak Kanyonu’na bir rakip daha çıktı. Yeni kanyonu İznikli doğa tutkunları Hilmi Sarı ve İbrahim Topuz keşfetti.

Tacir köyü sınırlarında uzunluğu 14 kilometreyi bulan kanyonu yakın zamanda Nokta Dağcılık Kulübü üyeleri gezdi. Tacir kanyonu, Sarısu - Kırkharman ve Gürmüzlü - Sansarak kanyonuna uzayan iki farklı parkurdan oluşuyor. Kanyon, 11 metre yükseklikten düşen şelalesi ve minik göletleri ile gezenleri kendine hayran bırakıyor.

Nokta Dağçılık Kulübü'ne refakat eden Hilmi Sarı ve İbrahim Topuz; "Tacir Kanyonu’nu İznik'in çevresini incelemek için çıktığımız yürüyüşte keşfettik. Rota ve parkurları oluşturduk. Zorluk derecesi orta olan kanyon iki koldan oluşuyor. Birinci kolu Sarısu - Kırkharman'a, ikinci kolu ise Gürmüzlü Köprüsü - Sansarak Kanyonu’na çıkıyor. 6-14 kilometre uzunluğunda farklı rotalarda, şelale ve minik doğal göller bulunuyor. Tacir Kanyonu’nun doğaseverlerin vazgeçilmezi olacağına inanıyoruz. Trekking sporuna uygun bir bölge" diyorlar.

Sansarak’ın ardından bir süre önce de Dereköy kanyonu keşfedilmişti. Bugün Tacir Köyü’nde keşfedilen kanyonla birlikte ilçedeki kanyon sayısı 3'e çıkmış oldu.

 

DOĞA HARİKASI ORHANELİ SADAĞI KANYONU

Orhaneli'nin 6 kilometre güneybatısında yer alan Sadağı Kanyonu İznik Sansarak'tan sonra özellikle yerli turistlerin ilgi gösterdiği Bursa'nın ikinci büyük kanyonudur.

Nilüfer ilçesinden başlayan Orhaneli - Keles karayolunun 1. km.sindeki Doğancı Barajı mevkiinden sağa doğru baraja inen yol 45 kilometre sonra Orhaneli ilçesine ulaşır. İlçe merkezinin dışında, Orhaneli’nin simgesi Karagöz heykelinin karşısından girilen asfalt yoldan Serçeler köyünü geçtikten sonra Sadağı’ya ulaşılır. Kanyonun ana girişi köyün 1.5 kilometre dışında su bendinin ardından başlar. Yüksekliği yer yer 60 m.yi bulan kaya blokları arasından akan Sadağı deresinde zaman zaman suya girilerek ilerlenilir. Sadağı Köyü yakınlarında bir kaplıca tesisinin hizmete girmesi ve çevre düzenlemesi yapılmasıyla, turizme açılan Sadağı kanyonun içlerine ulaşan bir araç yolu yapılmıştır. Sadağı Köyü’ne girmeden önce mesire alanı tabelasından sola dönen asfalt yol 1.3 kilometre sonra tekrar sola döner ve kanyona paralel olarak yükselir. 1 km kadar tırmandıktan sonra inişe geçer ve 500 m. sonra Orman Müdürlüğü’nün yaptırdığı girişte sonlanır.

KAYA HAMAMI

Sadağı Kanyonu’nun en ilgi çekici yeri olan ‘kaya hamamı’ yörede avlanmak üzere şimdiki Orhaneli'nin (Adranos / Adırnas) bulunduğu yerde İ.S. 117/138 yılları arasında hüküm süren Roma İmparatoru Hadrianus'un karısı için yaptırdığı yer olarak bilinir. Üç tarafı kaya duvarları ile çevrili olan ve derenin karşı kıyısından kaynayan 60 derecelik sıcak suyu termal tesise alınsa da tarihi ‘kaya hamamı’ halen sağlam durmaktadır. Kaya hamamına kadar olan 1.7 kilometrelik kanyon parkuru, yaptırılan ahşap köprüler ve merdivenlerle güvenli bir hale getirilse de zikzaklar çizilerek ilerlenen kayalık dere yatağında dikkatli yürümek gerekmektedir.

Bu kanyon vadiler, bilinen yaşam dünyamızın dışında apayrı, henüz daha tam olarak keşfedilmemiş, adeta büyülü alanlardır. İnsanın bedenini ve ruhunu dinlendirmek için ideal yerlerdir.

 
 
25 Haziran 2015 Perşembe 21:30
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Tarihte Bugün
1756 - İrlanda'nın koruyucu azizlerinden biri olan Aziz Patrick'in (385-461) adına kutlanan bir festival olan Aziz Patrick Günü ilk kez New York'ta da kutlandı.
1776 - Amerikan Devrimi: George Washington ve Henry Knox'un kente bakan tepelere topçu birliklerini konuşlandırmasının ardından İngiliz güçleri Boston'u terketmek zorunda kaldı.
1816 - 38 tonluk 'Elise' adlı buharlı tekne, kaptan Pierre Andriel yönetiminde, Manş Denizi'ni aşan ilk buharlı tekne oldu.
1845 - Küçük paketlerde kullanılan lastik bandın patenti alındı.
1861 - İtalya, ulusal birliğini kurdu.
1891 - Ahmed İhsan Tokgöz, Servet-i Fünun dergisini kurdu.
1915 - Çanakkale Savaşı: Kraliyet Donanması komutan Amiral Sackville Carden görevinden ayrıldı.
1920 - İngilizler, Eskişehir ve Afyon'dan çekildiler.
1921 - Londra'da ilk doğum kontrol kliniği açıldı. Kliniğe başvuranlara, düşük ücretle korunma araç gereçleri verildi.
1926 - "Demir Sanayinin Tesisine Dair Kanun" TBMM'de kabul edildi.
1941 - Alman denizaltı kaptanı Otto Kretschmer'in denizaltısı batırıldı ve esir alındı.
1944 - Varlık Vergisi'nin tasfiyesine ilişkin yasa yürürlüğe girdi.
1948 - Belçika, Fransa, Hollanda, Birleşik Krallık, Lüksemburg dışişleri arasında, 50 yıl süreli Brüksel Antlaşması imzalandı.
1954 - İspanya'yı kura sonucunda eleyen Türkiye Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası'na katılmaya hak kazandı.
1961 - Vicente Calderón Stadı yapımına başlandı.
1965 - 30 milyon dolarlık hacmi olan Türk-İsrail Ticaret Antlaşması imzalandı.
1966 - ABD donanması'na ait Alvin araştırma-kurtarma denizaltısı, İspanya kıyıları açıklarında ABD'ye ait kayıp hidrojen bombası'nı buldu.
1968 - PTT ile Northern Electric firmasının işbirliğiyle kurulan telefon fabrikasında yapılan ilk yerli telefonlar 157 liradan satışa çıkarıldı.
1969 - Golda Meir, İsrail'in ilk kadın başbakanı oldu.
1970 - My Lai katliamı: ABD Ordusu olayı örtbas etmeye çalıştıkları için 14 subay hakkında soruşturma başlattı.
1972 - Eti Gıda San. ve Tic. A.Ş. Eskişehir'de kuruldu.
1985 - İki ünlü oyun yazarı Arthur Miller ve Harold Pinter, hapiste bulunan Uluslararası Yazarlar üyesi yazarları ziyaret etmek amacıyla Türkiye'ye geldi.
1995 - Michael Jordan basketbola geri dönme kararı aldı.
624 - Bedir Muharebesi gerçekleştirildi.
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık