Ana Sayfa » TARİH » Bursa'nın Fethi Şenlikleri sergi ve sempozyumla başladı

Bursa'nın Fethi Şenlikleri sergi ve sempozyumla başladı

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 11'incisi düzenlenen Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri, Ödüllü Şenlik Fotoğrafları Sergisi ve Sultan 2. Murad Han Dönemi Sempozyumu ile başladı.

 
 
Bursa'nın Fethi Şenlikleri sergi ve sempozyumla başladı

Ördekli Kültür Merkezi'nde düzenlenen Ödüllü Şenlik Fotoğrafları Sergisi'nin açılışı, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, tarafından gerçekleştirildi. 2010'dan 2014 yılına kadar son 5 yıl içerisinde düzenlenen şenlikler kapsamında düzenlenen çeşitli etkinliklerde çekilen ve yarışmalarda dereceye giren 28 fotoğrafın yer aldığı sergi büyük ilgi gördü.

Serginin açılışında konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri kapsamında düzenlenen etkinliklerde, birbirinden güzel fotoğraflar çeken fotoğrafçılarımız için her yıl yarışma düzenliyoruz. Bugün de, son 5 yılda düzenlenen şenliklerde dereceye giren fotoğrafları sergiliyoruz" dedi.

"TARİHİ MİRASI CANLI TUTUYORUZ"

Açılışın ardından Ödüllü Şenlik Fotoğrafları Sergisi gezen Başkan Dündar, daha sonra Sultan 2. Murad Han Dönemi Sempozyumu'na katıldı. Sempozyumun açılışında konuşan Başkan Dündar, "Bursa'nın fethinin 689'uncu yıl yıldönümünü kutluyoruz. Osmangazi Belediyesi olarak, 11 yıldır düzenlediğimiz Fetih Şenlikleri ile kültürümüzü ve geleneklerimizi hatırlıyor, tarihi değerlerimizi ve sahip olduğumuz mirası canlı olarak tutuyoruz. Bu şenlikleri, halkın da içerisinde olduğu bir etkinlik olarak başlattık. Gördük ki her yıl şenliklere olan katılımda ciddi artış oldu. Aynı şekilde bizde her yıl şenliklerdeki düzenlenen etkinlikleri daha da zenginleştirdik. Bu yıl ilk kez düzenleyeceğimiz etkinliklerden bir tanesi de Yörük-Türmen buluşmaları olacak. Bu yıl ilk kez şenliklerde faytonlar ve kadın atçılar yer alacak" dedi.

"GELECEK YIL FATİH SULTAN MEHMED DÖNEMİ ELE ALINACAK"

Başkan Dündar, şenlikler kapsamında Bursa'da kabri bulunan padişahlardan her yıl birinin hayatını ve dönemini, düzenlenen sempozyumlarda ele aldıklarını belirterek, "Sempozyumla birlikte bu yıl Sultan 2. Murad ve Dönemi kitabını da hazır hale getirdik. 43 akademisyen hocamızın bildirileri ile bu kitap ortaya çıktı. 2. Murad ile birlikte Bursa'da yaşayan padişahları bitirmiş olduk. Bundan sonra Bursa'yla ilgisi olan padişahların dönemini inceleyeceğiz. Önümüzdeki yıl 2. Murad'ın oğlu olan Fatih Sultan Mehmed dönemini inceleyeceğiz" diye konuştu.

Türkiye'nin dört bir yanından gelen konukların yer aldığı Sultan 2. Murad Han Dönemi Sempozyumun açılış oturumunda Doç. Dr. Mehmet İpşirli başkanlığında Prof. Dr. Gönül Tekin'in '2. Murad Devrinde Şahmeran Hikayesi', Prof. Dr. Mustafa Kara'nın 'Sultan 2. Murad'a Sunulan Bir Mesnevi Şerhi', Prof. Dr. Heaty Lowry'nin "Selanikteki Yedi Kule Kalesi: Şehir'in Fethinden Sonraki Tarihi Üzerine Bize Anlattıkları", Prof. Dr. Günay Kut'un "Bedr-i Dilşad'in Murad-Name'si Üzerine" ve Prof. Dr. Özer Ergenç'in "2. Murad ve Bursa" konulu bildirileri sunuldu.

Ayrıca Prof. Dr. İlhan Genç'in başkanlığında Prof. Dr. Tuncer Baykara, '2. Murad Han', Prof. Dr. Enver Konukçu, 'Bolu Sancak BeyiMahmut Çelebi'nin İzladi Esareti', Prof. Dr. Mustafa Öztürk, 'Dönemin Arapça Kaynaklarında Sultan 2. Murad', Prof. Dr. Mehmet İpşirli'nin 'Sultan 2. Murad Döneminde İlim ve Kültür Hayatı' ve Prof. Dr. İlhan Şahin'in 'Osmanlı Rumelisi'nde Yörük Kavramı ve Yörükler' konumlu sunumları gerçekleştirdi.

Sempozyumun son oturumunda ise Prof. Dr. Hülya Taş başkanlığında Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Prof. Dr. Zeren Tanındı, Prof. Dr. Nuran Yıldırım, Prof. Dr. Mehmet Kalpaklı, Melek Genç Boyacı ve Yard. Doç. Dr. Doğan Yavaş, 2. Murad ve dönemi ile ilgili bilgilerini aktardı. İki gün sürecek olan sempozyuma yarın 6 oturum ile devam edilecek.


İlgili Haberler
left
right
 
10 Nisan 2015 Cuma 20:50
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık