Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » Bursa'nın sağlık tarihi kitaplaştırıldı

Bursa'nın sağlık tarihi kitaplaştırıldı

CHP Bursa Milletvekili Op. Dr. Ceyhun İrgil tarafından hazırlanan ve Bursa’nın sağlık tarihini aydınlatan eser Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kültürel miras çalışmaları kapsamında kent belleğine kazandırıldı.

 
 
Bursa'nın sağlık tarihi kitaplaştırıldı

Büyükşehir Belediyesi, Bursa Sağlık Tarihi kitabını da kent belgeliğini kazandırdı. CHP Bursa Milletvekili Op.Dr. Ceyhun İrgil tarafından kaleme alınan, 7 yıllık bir çalışmanın ürünü olarak tıp, diş hekimliği, veterinerlik, eczacılık alanlarında geçmişten günümüze ışık tutan eser, Büyükşehir Belediyesi tarafından Sağlık Tarihi Müzesi olarak restore edilen tarihi mekanda düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Osmanlı devletine ilk başkentlik yapan Bursa, sağlık kurumları, yöntemleri ve doktorları ile bu alanda ilklere ev sahipliği yapmıştır. İlk Osmanlı Hastanesi olan Yıldırım Darüşşifası, Sultan Yıldırım Bayezid tarafından kendi adıyla anılan külliye içerisinde yaptırılmıştır. Kurulduğu ilk yıllardan itibaren hemen her alanda hastaların bedeni rahatsızlıklarının teşhis ve tedavi edildiği, aynı zamanda ruhi sıkıntıların ve hastalıkların iyileştirildiği bir sağlık kuruluşu olan Yıldırım Darüşşifası, kuruluş maksadına uygun olarak günümüzde de sağlık kurumu olarak hizmet vermektedir. Yine ilk hayvan bimarhanesinin de Bursa’da kurulmuş olduğunu görmekteyiz. Orhan Gazi’den Sultan 2. Bayezid’e kadar sultanların nezdinde devletin sağlık işlerini yürüten saray hekimleri bulunurken, Sultan 2. Bayezid döneminde ülkenin sağlık hizmetlerinin idaresini üstlenmesi için hekimbaşılık kurulmuştur. Aynı zamanda muharebe hekimliği de Osmanlı devletinde özel bir yere sahiptir. Bütün bu bilgilerin ve daha nicelerinin yer aldığı bu eserin yayıma hazırlanmasında başta Op. Dr. Ceyhun İrgil olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunarım” diye konuştu.

Milletvekili Ceyhun İrgil ise eserin kendisine değil en az 100 kişilik bir ekibe ait olduğunu vurguladı. Kitabın hazırlanmasının 7 yıl sürdüğünü, 100’lerce hekim, hekim yakını ve hekim torununun tek tek bulunduğunu hatta Yunanistan’da gayrimüslim hekimlere bile ulaşıldığını ifade eden İrgil, yaklaşık 6 bin belgenin değerlendirildiğini ve bin belgenin ilk kez bu eserde kullanıldığını belirtti. İrgil, doktordan hemşireye ve sağlık memuruna kadar 5 bin kişinin isminin kitapta yer aldığını söyledi.


İlgili Haberler
left
right
 
25 Mayıs 2017 Perşembe 11:16
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık