Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » Çanakkale'yi yurt dışında anlatacaklar

Çanakkale'yi yurt dışında anlatacaklar

Bursa'da 2010 yılında gençlere türküleri sevdirmek için kurulan ve çoğunluğu öğrenci 14-20 yaşlarındaki amatör sanatçılardan oluşan "Gençleşen Türküler Topluluğu", "Bir Destandır Çanakkale" isimli eseri Fransa ve Hollanda'da sergileyecek.

 
 
Çanakkale'yi yurt dışında anlatacaklar

Topluluğun proje danışmanlığını eski AK Parti Bursa Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu, Gazi Üniversitesi araştırma görevlisi ve halk bilimi uzmanı Ahmet Şenol ile TRT İstanbul Radyosu program yapımcısı ve ses sanatçısı Sebahat Aslan yapıyor.

Yurt içi ve dışında 200'ü aşkın konser, oratoryo, tiyatral gösteri ve dinletiyi sanatseverlerle buluşturan 120 kişilik topluluk, Çanakkale Savaşı'nı konu alan "destansı" türkülerle hazırlığı programı 95'inci kez sahnelemeye hazırlanıyor. "Bir Destandır Çanakkale" isimli eser, mart ayı sonunda Fransa ve Hollanda'da sanatseverler ile buluşacak.

Dinletinin, Osman Gençağa Yiğitoğlu'nun yönetmenliğinde "Çanakkale'nin Destansı 100'ü" adıyla belgesel olarak da ekranlara taşınması planlanıyor.

Topluluğun sorumlusu müzik ve halk bilimi uzmanı Erdinç Ertüzün,  yaptığı açıklamada, 34 kişiyle yola çıktıklarını ve zamanla 120 üyeye ulaştıklarını söyledi.

Ertüzün, toplulukta 14-65 yaş grubunda öğrenci, öğretmen, subay, polis, ev kadını, siyasetçi ve memur gibi farklı kesimlerden amatör sanatçı bulunduğunu, belirterek, şöyle konuştu:

"Adının 'Gençleşen Türküler' olması, sadece gençlerin türkü söylemesi anlamına gelmiyor. Bu anlamda hoş bir ironi yakaladık ve halkımızdan da teveccüh gördük. Türkülerin bize anlattığı medeniyeti, hikayeleri, destanları gençlerimiz ve yetişkinlerimizle anlatarak bunları geleceğe taşımak adına çalışmalar ve etkinlikler yapan, kutlama, anma programlarında gösteriler yapan bir topluluğuz. Bizde halkın medeniyeti, onu oluşturan öğelerle yürüyor. Topluluğumuzda ağabey-kardeş, abla-kardeş, eş ve kuzenler de var. Çok uzun süre görüşemeyip grupta bir araya gelmiş kadim dostlar var. Hepimiz amatörüz. Halk müziğimizi ve edebiyatımızı halkın kendisi olarak yapıyoruz."

Gençlerle türkü söyleyen değil, bunları yaşayan ve söyleyen, halka aktaran bir topluluk olduklarını vurgulayarak konserlerinde sadece türkülere yer vermediklerini dile getiri. Ertüzün, "Çanakkale gibi şanlı tarihimizde zaferden çok destan haline gelmiş birçok olayı tiyatral anlatı olarak da sahneye koyuyoruz ki hem gençler, gençlerin ağzından Çanakkale'yi dinlesin hem de yetişkinler tekrar yüreklerindeki duyguları yaşasın" dedi.


İlgili Haberler
left
right
 
19 Şubat 2016 Cuma 20:37
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık