Ana Sayfa » YEREL YÖNETİM » Çınarlı köyün efsanevi muhtarını kaybettik

Çınarlı köyün efsanevi muhtarını kaybettik

Nazım Hikmet için köylerine çınar ağacı dikerek büyük şairin vasiyetini yerine getiren, İznik Müşküle köyünün efsanevi muhtarı Fevzi Kavuk yaşamını yitirdi. Kavuk, hayatı boyunca yaptığı mücadeleler ile “köylü önderi” vasfıyla anıldı.

 
 
Çınarlı köyün efsanevi muhtarını kaybettik

Nazım Hikmet’in ölmünün bir yıl ertesinde, 3 Haziran 1964’te, İznik’e bağlı Müşküle Köyü’nde bir araya gelen 5 kişi, şairin mezarı bir gün o çok sevdiği memleketine getirilirse altına gömülsün diye, İznik Gölü’nü gören bir zeytinliğe bir çınar fidanı dikerler. Bu beş kişi, Nâzım Hikmet’i Bursa Hapishanesi’nden tanıyan Müşküleli İsmail Başaran, çınarın dikildiği zeytinliğin sahibi Rıfat Talan, yine Nâzım’ın hapishane arkadaşı ressam İbrahim Balaban, mimar Emin Canpolat ve köyün genç muhtarı Fevzi Kavuk’tur.

Yaşamı boyunca mücadelesi ve yaptıkları dolayısı ile “Köylü önderi”, “devrimci”, “efsane muhtar” gibi vasıflarla anılan Kavuk, 1931 yılında Müşküle’de doğdu. Nâzım Hikmet’le birlikte Bursa Cezaevi’nde yatan edebiyatçı İsmail Başaran ile aynı köyden olan Kavuk, o dönemde köye atanan ilerici öğretmen Seyfi Alp ile de yakınlık kurmuştu.

Kavuk, 25 Ağustos 1960 ve 12 Eylül 1980 arasında geçen 20 yılda Müşküle Köyü’nün muhtarlığını yapmış ve ilk sosyalist muhtar olarak tarihe geçmişti. Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) kuruluşunda da yer alan Kavuk, 1965 ve 1969 yıllarındaki seçimlerde Bursa’dan milletvekili adayı olmuştu. Bahsedilen seçimlerde Müşküle’de TİP’in oyların çoğunluğunu alması, Müşküle Köyü’nü de ilgi odağı haline getirmişti.

Fevzi Kavuk, Marmarabirlik ve Tarım-Kredi ve Köy-Koop yönetimlerinde görev aldı. Marmara Köylüler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin kurucuları arasında bulundu.

86 yıllık yaşamını mücadele ile geçiren Fevzi Kavuk, bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Cenazesi, 19 Şubat Pazar günü Müşküle Köyü’nde kılınacak öğle namazından sonra köy mezarlığına defnedilecek.

 


İlgili Haberler
left
right
 
 
18 Şubat 2017 Cumartesi 22:22
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık