Ana Sayfa » TURİZM » Dünyanın en büyük şehirlerini solladık

Dünyanın en büyük şehirlerini solladık

ABD'li araştırma kuruluşları Brookings Enstitüsü ve JP Morgan Chase tarafından hazırlanan "Global Metro Monitor 2014" raporuna göre Bursa, dünyanın en hızlı büyüyen dördüncü şehri seçildi.

 
 
Dünyanın en büyük şehirlerini solladık

Global Metro Monitor 2014" raporuyla dünyanın geçen yıl en hızlı büyüyen 300 metropolü açıklandı. Zirvesinde Çin'e bağlı özerk bir yönetim bölgesi olan Macau'nun olduğu listede İzmir, ikinci sırada yer aldı. Listeyi genellikle Çin ve Türk şehirleri doldururken 300 şehir arasında Türkiye'den İstanbul üçüncü, Bursa dördüncü, Ankara ise dokuzuncu yükselen ekonomi olarak görüldü.

Dubai'in beşinci sırada yer bulduğu araştırmada Çin'den Kumning altıncı, Hangzhou yedinci ve Xiamen sekizinci sırada. Avrupa'dan en iyi performansı 12. olan Budapeşte'nin gösterdiği listede, Avrupa ve ABD şehirleri oldukça geride yer alıyor.

İngiltere'nin başşehri Londra 26. sırada yer alırken Roma 274. Vaşington 275., Milano 277., Atina 280. oldu. Araştırmada, 2008 yılında başlayan ekonomik krizle Avrupa ve ABD şehirleninin listede düşüş gösterdiği gözleniyor.

Raporda Çin ile birlikte Türkiye öne çıkan ülkeler gösterilirken Brookings Enstitüsü'nün internet sitesinden yapılan açıklamada, "Türk Lokumu (Turkish Delights)" adı verilen Türkiye'deki gelişmenin, ülkede yapılan yatırımlar sayesinde olduğunu belirtiliyor.

Raporda, Avrupa ile Asya arasında köprü görevi gören Türkiye'nin, kısa zamanda ağır sanayiye yönelik yatırımların yanısıra altyapı projeleri, yollar ve işgücü sağlamada öne çıktığı kaydediliyor.

İlgili Haberler
left
right
 
26 Ocak 2015 Pazartesi 11:09
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık