Ana Sayfa » YEREL YÖNETİM » Hayvanat Bahçesi ziyaretçi rekoru kırdı

Hayvanat Bahçesi ziyaretçi rekoru kırdı

Büyükşehir Belediyesi tarafından fiziki mekanların yenilenmesinin yanında, geçen yıl yeni hayvan türleriyle de tanışan Hayvanat Bahçesi, 2014 yılında 625 bin 965 kişi ile ziyaretçi rekoru kırdı. Fok ve Penguen barınağı inşaatının bu yıl içinde tamamlanmasının ardından gelecek bu hayvan türleri ile ziyaretçi sayısının 2015 yılında da daha da artması bekleniyor.

 
 
Hayvanat Bahçesi ziyaretçi rekoru kırdı

Büyükşehir Belediyesi tarafından fiziki mekanların yenilenmesinin yanında geçtiğimiz yıl yeni hayvan türleriyle de tanışan Hayvanat Bahçesi, 2014 yılında 625 bin 965 kişi ile ziyaretçi rekoru kırdı.

Dünya standartlarında modern bir bahçe olarak 206 bin 600 metrekarelik alan üzerine kurulan ve hayvan barınaklarının yanı sıra 11 adet gölet, 2 bin adet ağaç, 50 bin çalı ve 150 bin yer örtüsü bitkisi ile hayvanlar için doğal yaşam alanı, ziyaretçiler için de nefes alabilecekleri bir ortam olan Hayvanat Bahçesi’ne ilgi her geçen gün artıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin titiz çalışmalarıyla Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği’ne (EAZA) tam üye olan Bursa Hayvanat Bahçesi, yenilenen fiziki mekanları ve hayvan barınaklarının yanında 2014 yılında Bursalıların yakından hiç görmediği hayvan türlerine de ev sahipliği yapmaya başladı. Toplam 108 tür ve 1006 adet hayvana EAZA standartlarında bakım, besleme ve koruyucu hekimlik hizmeti verilirken, Nil Timsahı, Sarı Altın Sülün, Amur Kaplanı, Saman Boyunlu İbis, Tenrek, Kapibara, Gök Doğan, Ala Geyik, Yılan Kartalı ve Suna Ördeği de 2014 yılında hayvan popülasyonuna katılan yeni türler oldu.

Ziyaretçi rekoru
Hayvanat Bahçesi’nde yapılan fiziki düzenlemeler ve yeni gelen hayvan türleriyle ziyaretçi sayısı da her geçen yıl daha da artıyor. 2011 yılında 355 bin 900 olan ziyaretçi sayısı 2012 yılında 453 bin 968’e, 2013 yılında ise 513 bin 762’ye çıktı. Geçtiğimiz yıl ise 625 bin 965 kişi ile ziyaretçi rekoru kırıldı. Fok ve Penguen barınağı inşaatının bu yıl içinde tamamlanmasının ardından gelecek bu hayvan türleri ile ziyaretçi sayısının 2015 yılında da daha da artması bekleniyor.

Eğitim kurumu gibi
Bursalıları yeni hayvan türleriyle tanıştıran Hayvanat Bahçesi aynı zamanda çocuklara doğayı ve hayvanları tanımak, sevdirmek ve koruma bilinci kazandırmak amacıyla adeta bir eğitim kurumu gibi çalışıyor. Bu çalışmalar kapsamında geçtiğimiz yıl farklı okullardan 15 bin öğrenciye eğitim verildi.

İlgili Haberler
left
right
 
11 Ocak 2015 Pazar 13:48
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık