Ana Sayfa » TARİH » II. Murat ile Fatih'in tüm akrabaları Muradiye Külliyesi'nde

II. Murat ile Fatih'in tüm akrabaları Muradiye Külliyesi'nde

Bursa’daki sultan külliyelerinin sonuncusu olan Muradiye Külliyesi’nde, Osmanlı saray efradına ait 13 türbe bulunuyor. Külliyede, Sultan II. Murad ile Fatih Sultan Mehmed’in çocuklarından torunlarına kadar tüm akrabalarının kabirleri, Cem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Mustafa’nın türbeleri de yer alıyor.

 
 
II. Murat ile Fatih'in tüm akrabaları Muradiye Külliyesi'nde

Bursa Kent Konseyi Çekirge Çalışma Grubu tarafından ‘Muradiye Külliyesi’ konulu toplantı gerçekleştirildi. Bursa Kent Konseyi Koza Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Uludağ Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Doğan Yavaş konuşmacı olarak katıldı. 

Bursa Kent Konseyi Çekirge Çalışma Grubu Temsilcisi Mehmet Necati Şahin, Muradiye Külliyesi’nin Bursa ve Osmanlı tarihinde ayrı bir yeri olduğunu ifade etti. Külliye’nin Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan restorasyon çalışmaları sonrasında yeniden ziyarete açıldığını kaydeden Şahin, emeği geçenlere teşekkür etti.

Uludağ Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Doğan Yavaş, Muradiye Külliyesi’nin, Bursa’daki sultan külliyelerinin sonuncusu olduğunu kaydetti. Külliye’nin II. Murad tarafından yaptırıldığını ifade eden Yavaş, içerisinde cami, hamam, medrese, imaret, sıbyan mektebi ve türbelerin yer aldığını anlattı. Külliye’nin zaman içerisinde ‘hanedan türbesi’ haline geldiği için büyük bir alanı kapladığını belirten Doğan Yavaş, şunları kaydetti: “Muradiye’de Osmanlı saray efradına ait 13 türbe bulunmaktadır. Sultan II. Murad’ın kabri buradadır. Fatih Sultan Mehmed’in çocuklarından torunlarına kadar tüm akrabalarının kabirleri Muradiye’dedir. Cem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Mustafa’da Muradiye Külliyesi’nde yatmaktadır. Şehzade Mustafa’nın hemen yanında annesi Mahidevran Sultan yer almaktadır.”

Muradiye Külliyesi’nde yapılan yenileme çalışmaları hakkında bilgiler de veren Uludağ Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim görevlisi, külliyedeki duvarların üzerine yapılan kaplamalardan orijinal kalem işlerine kadar her köşede titizlikle çalışıldığını vurguladı. Tüm türbelerde temel duvarlarında yalıtım ve drenaj yapılarak zeminden gelen suyun yapı içine girmesinin önlendiğini ifade eden Doğan Yavaş, sözlerini şöyle tamamladı: “İç mekan duvarlarında yapılan badana ve sıva raspası sonucunda ortaya çıkarılan kalem işi bezemeler tekrar restore edildi. Türbelerdeki çini yüzeylerin konservasyonu tamamlandı. Türbelerin çatılarındaki kurşun örtülerini yenilendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan restorasyonlar sonucunda Muradiye Külliyesi ilk günkü ihtişamı ile kapılarını tekrar açtı.”


İlgili Haberler
left
right
 
5 Aralık 2015 Cumartesi 18:03
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık