Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » İpek böceği çocuklarla hayat buluyor

İpek böceği çocuklarla hayat buluyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ipekçiliğin çocuklara uygulamalı olarak öğretilmesi için geçen yıl Muradiye’deki 11 Eylül İlkokulu’nda pilot uygulaması yapılan ‘Bursa İpeği Hayat Buluyor’ projesi, bu sene Yunus Emre İlkokulu’nda hayata geçiriliyor.

 
 
İpek böceği çocuklarla hayat buluyor

Öğrencilere eğitim setlerini dağıtan Büyükşehir Belediye Bakanı Recep Altepe, geçmişte dünya saraylarını süsleyen Bursa ipeğini yeniden canlandırmak için ipekböceği yetiştiriciliği konusunda yeni nesli bilgilendireceklerini söyledi. 


Büyükşehir Belediyesi bir taraftan ipekböceği ve ipek üretimini artıracak yatırımlar yaparken, diğer taraftan da Bursa ipeği konusunda gençleri eğitiyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı tarafından ipekçiliğin ve ipekböceği evrelerinin çocuklara tanıtılması ve uygulamalı olarak öğretilmesi maksadıyla geçen yıl Muradiye’deki 11 Eylül İlkokulu’nda pilot uygulaması yapılan ‘Bursa İpeği Hayat Buluyor’ projesi, alınan başarılı sonuçların ardından bu sene de Yunus Emre İlkokulu’nda hayata geçirildi. Proje kapsamında öğrencilere ipekböceği yetiştirme seti dağıtıldı. Set içindeki ipekböceğinin nasıl yetiştirileceği ve tırtılın nasıl kozaya dönüşeceği konusunda eğitim verilen öğrenciler, 15-20 gün içerisinde oluşacak kozayı okullarına geri getirdiklerinde Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek.


BURSA İPEĞİ SARAYLARI SÜSLEDİ


Proje kapsamında öğrencilere ipekböceği yetiştirme seti dağıtımı nedeniyle Yunus Emre İlkokulu konferans salonunda tören düzenlendi. 


Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği törene Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın ve Yunus Emre İlkokulu Müdürü Erdal Karataş ile öğretmeler de katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa ipeğinin, yüzyıllar boyunca kentin markası olduğunu ancak son zamanlarda unutulmuş olan bir değer haline geldiğini belirtti. 


Bursa ipeğini ve ipekçiliği yeniden canlandırmayı hedeflediklerini vurgulayan Başkan Altepe, “Bursa ipeği yüzyıllar boyu Avrupa’da dünya saraylarında yoğun rağbet gördü. Bursa ipeği, yeniden dünya markası olsun, Bursa tekrar dünya gündemine girsin. Bursa ipeği yumuşaklığı, beyazlığı ve parlaklığı ile dünyada bir numara. Bu değerimizi yeniden dünya vitrinine çıkarmak için üretim yapan fabrikaları destekliyoruz. İpekböcekçiliği yapan üreticilerimize malzeme desteği veriyoruz. Bunun yanında bu değerimizin çocuklarımız tarafından da bilinmesi için böyle bir proje başlattık. Çocukların tırtıl bulunan kutularda kozanın üretimini görerek öğrenecek. Taze dut yapraklarıyla beslenecek tırtıllar 15 - 20 günde kozalarını örecek. Kozalarını okullarına teslim eden öğrencilerimizi de çeşitli hediyelerle ödüllendireceğiz” diye konuştu.


Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın ve Yunus Emre İlkokulu Müdürü Erdal Karataş da Bursa’nın en önemli değerini yeniden canlandırmak için verdiği mücadele dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti. Okul Müdürü Karataş, günün anısına Başkan Altepe, Türk Bayrağı işli bir tablo hediye etti.


Daha sonra eğitim setleri öğrencilere dağıtılırken, tırtılın nasıl besleneceği ve kozanın nasıl örüleceği konusunda da eğitim verildi.


İlgili Haberler
left
right
 
19 Mayıs 2016 Perşembe 21:44
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık