Ana Sayfa » YEREL YÖNETİM » İpekböcekçiliği yeniden canlandırılacak

İpekböcekçiliği yeniden canlandırılacak

Uzun yıllar ipeğiyle anılan ancak gelirdeki azalma nedeniyle koza yetiştiriciliğinin bitme noktasına geldiği Bursa'da ipekböcekçiliği yeniden canlanacak. Muradiye, Hamzabey, Demirkapı, Mollaarap gibi bölgelerde BUSMEK kursları açılacak.

 
 
İpekböcekçiliği yeniden canlandırılacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentin en önemli simgelerinden biri olan ipekböcekçiliğine yeniden altın çağını yaşatmak için kolları sıvadı. İpekböceği kozasından ipek üretiminin Bursa tarihi ile özdeşleşen bir meslek olduğuna dikkat çeken Başkan Altepe, 1995'ten bu yana açılamayan Koza Han'da koza borsası yeniden açmak ve bitme noktasında olan sektörü yeniden canlandırmak için çalışmaların hızlı sürdürüldüğünü söyledi. Türkiye'de yerli kozadan yerli ipek üretiminin sadece Bursa'da yapıldığını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe "Dut ağacı ekiminden eski ipek atölyelerinin parlak günlerine döndürülmesine kadar Bursa'da ipekböcekçiliğini tekrar zirveye taşıyacak bir dizi çalışmanın içerisindeyiz. Geçtiğimiz günlerde Muradiye'deki eski ipek fabrikasında incelemeler yaptık, fabrikanın tüm üretim birimlerini gezip çalışmaları yerinde izledik. İpeği tekrar eski şaşaalı günlerine döndürmek için bir dizi çalışma başlattık. İpeğin de şeftali, deveci armudu ve incirde olduğu gibi Bursa'ya has bir özellik taşıdığını göstermek ve bu alanda da örnek olmak istiyoruz. Kentin marka değerinin oluşmasında büyük payı bulunan ipekböcekçiliği mutlak surette canlandırılacaktır" dedi.

ÖNCE DUT AĞAÇLARI
Şehrin ipekböcekçiliği ile ilgilenen eski ailelerini örgütlediklerini, Muradiye, Hamzabey, Demirkapı, Mollaarap gibi bölgelerde bulunan eski üretim tesislerini yeniden hayata geçirmek için BUSMEK kurslarının da katkısı ile üretimin ilk adımlarını attıklarını vurgulayan Recep Altepe, "İlk olarak belirli bölgelere, hammadde için dut ağaçları dikeceğiz. Şehrin merkezinde yer alan ve ilgisizlik nedeniyle kullanılamaz hale gelen tesislerin canlandırılması ve bu tesislerin makine parkuru anlamında desteklenmesi gibi çalışmalar da hazırlıklar kapsamında. Muradiye'deki eski ipek fabrikası da Bursa'nın en eski ipekli kumaş atölyelerinden. Artık bizimle canlanmış olacak. İşletme sahibi Mehmet Ünal'la birlikte çalışmaları sürdürüyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak her daim yanlarındayız" diye konuştu. Bursa'da kayıtlı 113 koza üreticisinin olduğunu hatırlatan Altepe, "Hayata geçirilen yatırımlarla birçok alanda dünyaya örnek olan Bursa'nın koza üretiminde de bu başarıyı göstermesini istiyoruz." Bursa'nın 'ipek şehri' özelliğini yeniden kazanması gerek. Dünyada sadece 2 yer var, bir tanesi Bursa, diğeri Özbekistan'ın Fergana şehri, Koza çiftçisine yeni üretim döneminde hayati destekte bulunacağız. Üretici sayımızı da gerçekleştireceğimiz projelerle 2-3 katına çıkartacağız" diyerek sektöre yeni bir umut verdi.


İlgili Haberler
left
right
 
15 Mart 2015 Pazar 10:14
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık