Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » Irgandı Köpürüsü Sanat Günleri etkinliği

Irgandı Köpürüsü Sanat Günleri etkinliği

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Irgandı Köprüsü Sanat Günleri etkinliği renkli bir açılış töreni ile başladı.Dünyadaki 4 çarşılı köprüden biri olma özelliğini taşıyan Irgandı Köprüsü, Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Sanat Günleri'ne ev sahipliği yapıyor.

 
 
Irgandı Köpürüsü Sanat Günleri etkinliği

Köprü girişinde düzenlenen açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Irgandı Köprüsü sanatçıları ile 'Irgandı Köprüsü Sanat Günleri' etkinliğini düzenlemekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Bu köprünün 1442 yılında Irgandılı Ali'nin oğlu Hacı Muslihiddin tarafından inşa edildiğini söyleyen Karlık, "Irgandı Köprüsü, 2004 yılında yenilenerek kullanıma açıldı ve sanatçılarımızın geleneksel el sanatları artık burada icra ediliyor. Dünyada, Irgandı Köprüsü´ne benzer üç çarşılı köprü daha vardır. Bunlar Bulgaristan´ın Lofça kentinde bulunan Klearchos Köprüsü, İtalya´nın Floransa kentinde bulunan Ponte Vecchio Köprüsü ve Venedik kentinde bulunan Rialto Köprüsü´dür. Dünyada sadece 4 örneği bulunan çarşılı köprülerin önemini vurgulamak ve buradaki sanatçılar tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin yerel, ulusal ve uluslararası alanda tanıtılmasına yönelik düzenlenecek atölye çalışmaları, sergiler ve dinletilerin de yer alacağı “Irgandı Köprüsü Sanat Günleri' etkinliği ile Bursa'nın sosyo kültürel hayatına da canlılık kazandırmış olacağız. Etkinliğimize katılan, sanatsal faaliyetlerini ve ürünlerini sergileyen, aynı zamanda atölye çalışmalarında yer alan sanatçı dostlarımız bir kez daha teşekkür ediyorum" dedi.


İlgili Haberler
left
right
 
21 Mayıs 2016 Cumartesi 18:56
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık