Ana Sayfa » YEREL YÖNETİM » İznik dünya mirası olma yolunda ilerliyor

İznik dünya mirası olma yolunda ilerliyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 'Unesco Dünya Mirası Olma Yolunda İznik Sempozyumu' düzenlendi. Yerli ve yabancı 45 akedemisyenin katıldığı 3 günlük sempozyum, 8 oturumu kapsıyor.

 
 
İznik dünya mirası olma yolunda ilerliyor

Yerli ve yabancı 45  akademisyen ve yüzlerce  katılımcının iştiraki ile  3 gün süresince 8 oturumdan oluşacak sempozyum, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın’ın açılış konuşması ile Belekoma Otel'de başladı.

Unesco Dünya Mirası Olma Yolunda İznik Sempozyum’un açılış konuşmasında konuşan İznik Belediye Başkanı Osman Sargın “ Saygıdeğer misafirlerimiz, sevgili katılımcılar Unesco Dünya Mirası Olma Yolunda İznik Sempozyum’una hepiniz hoşgeldiniz şerefler getirdiniz. İznik Bitinyanın altın şehri, Roma ve Bizans’ın kültür şehri,Selçuklu’nun ilk  Türk Yurdu, Osmanlı’nın Alimler Şehri. Böylesine öneml bir kentte,Çini diyarında böylesine önemli bir organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’ye ve emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sempozyumumuzunda İznik’in geleceğine yön vereceğinden dolayı önemi bizler için çok büyük. Sempozyumun hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, tekrar emeği geçenlere ve katılanlara teşekkür ediyorum” dedi.

İlçe Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan konuşmasında “Saygıdeğer bilim insanları, değerli katılımcılar, öncelikle bende İznik Kaymakamlığımız ve ilçemiz adına bu son derece anlamlı etkinlik vesilesi ile ilçemize teşrifleriniz için teşekkür ediyor, hoşgeldiniz diyorum.Değerli katılımcılar malumunuz olduğu üzere Unesco 1972 yılından itibaren Dünya da insanlığın ortak mirası olarak bilinen ve kabul edilen varlıkları korumak, tanıtmak, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan eserlere dikkat çekmek suretiyle o eserlerin gelecek nesillere aktarılması gayesiyle Birleşmiş Milletler bünyesinde bir çalışma başlatmış. Ve bu çalışma ile 1000’in üzerinde eser insanlığa kazandırılmıştır” dedi.

 

İlk gün oturumlarında 1.Oturum Prof. Dr. Urs Peschlow başkanlığında yapılırken, “İznik’te Arkeoloji, Sanat ve Mimari Miras,Geçmişe Bakış ve Geleceğin İnşası konuları masaya yatırıldı.

 

İkinci oturumun başkanlığını ise Prof. Dr. Mustafa Şahin, ilk günün son oturumu olan Üçüncü oturumun başkanlığını ise Yrd. Doç.Dr. Asst. Prof.  Ferhan K. Mollaoğlu yaptı.

İkinci günde ilk oturum Tarih ve Kültür; Geriye Kalanlar başlığı  ile yapılacak. Oturum Başkanlığını ise Yrd. Doç. Dr./Assoc. Prof. Suna Çağatay yapacak. İkinci oturum başkanlığını Yrd. Doç. Dr./Assist Prof. Kutlu Akalın ve Üçüncü oturum başkanlığını Dünya Mirası İznik; İmkanlar,Sorunlar ve Çözümler başlığı ile Doç. Dr./Assoc. Prof. Murat Taş yapacak.

Sempozyumun son günü ise iki oturumdan ve İznik Gezisinden oluşacak. İlk oturumun başkanlığını İznik’te Doğal Miras başlığı ile Yrd. Doç. Dr./Assist Prof. Nurhayat Dalkıran yapacak.Son günün ikinci oturumu ise Yrd. Doç. Dr. /Assist Prof. Şahin Kılıç başkanlığında Sivil Toplum ve Deneyimler başlığı altında yapılacak.

 Sempozyum katılımcıların İznik gezisi ile sonlanacak.

 


İlgili Haberler
left
right
 
2 Ekim 2015 Cuma 20:53
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık