Ana Sayfa » YEREL YÖNETİM » İznik Gölü baştan sona temizlenecek

İznik Gölü baştan sona temizlenecek

Başkan Recep Altepe, İznik sahil bandına yerleştirilen kolektörler vasıtasıyla yüzeyin temizleneceğini, sahil düzenlemesiyle birlikte de İznik Gölü'nün daha değerli olacağını söyledi.

 
 
İznik Gölü baştan sona temizlenecek

Büyükşehir sınırlarının Bütünşehir olmasıyla birlikte Bursa’nın tüm imkanları, 17 ilçe ve köylerin her anlamda kalkınması için kullanıma sunuldu. İznik’in de Bursa’nın diğer bölgeleri gibi birbirinden önemli değerleri bağrında taşıdığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ilçenin tarihi ve turistik zenginliklerinin gün yüzüne çıkartılması, ulusal ve uluslararası platformlarda hak ettiği konuma taşınması için seferber olduklarını söyledi.

Başkan Altepe, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ve belediye bürokratlarıyla birlikte tarihi Kılıçarslan Caddesi’nde sürdürülen üst yapı çalışmalarını inceledi. İlçeye girişinde kalabalık bir grup tarafından karşılanan Başkan Altepe, temasları çerçevesinde Tarihi 1. Murat Hamamı ve Antik Çini Evi’ni de ziyaret etti.

DEĞİŞİM VE GELİŞİMİN STARTI VERİLDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik Büyükşehir sınırlarına dahil olmadan da bölgede birçok projenin tamamlanmasına destek verdiklerini söyledi. Belde ile köylerin içme suyu depoları, alt yapı çalışmaları, elektrik nakil hattı ve pano işleri, meydan düzenlemeleri, Balkan göçmenleri dernek lokali, kuran kursu ve tarihi şadırvan restorasyonu gibi bir dizi çalışmanın Büyükşehir Belediyesi’nin kaynaklarıyla hizmete alındığını kaydeden Başkan Altepe, son seçimlerle birlikte yeni bir değişim ve gelişimin startının da verilmiş olduğunu vurguladı. Başkan Altepe, “İznik bundan sonra inşallah, tarihinde görmediği, ilçe kaynaklarıyla mümkün olmayan büyük yatırımları alacak” dedi.

ÖNCELİK TARİHİ ESERLER SONRA TURİZM

Başkan Altepe, tarihiyle öne çıkan bir yerleşim merkezi olan İznik’in doğal zenginlikleriyle birlikte müthiş bir turizm potansiyeli taşıdığını ifade etti. İznik’te öncelikli olarak İstanbul Kapı, Lefke Kapı, Yenişehir Kapı ve Göl Kapı gibi özellikli yapıları bünyesinde bulunduran 4700 metre uzunluğa sahip surları ‘üzerindeki 238 burcuyla birlikte’ rekonstrüksiyona tabi tutacaklarını belirten Başkan Altepe, daha sonra ilçedeki tarihi eserlere el atacaklarını söyledi. Sırasıyla Davud-i Kayseri Hazretleri’nin kabrini, Abdulvahap Tekkesi’ni, Rüstem Paşa Hanı’nı, Selçuk Hamamı’nı, Sarı Saltuk Türbesi’ni ve Yeşil Camii’ni yenileyeceklerini vurgulayan Başkan Altepe, “Gerçekleştireceğimiz çalışmalar kapsamında, çini fırınlarının düzenlenmesini ve çini müzesinin oluşturulmasını da sağlayacağız” diye konuştu.

İZNİK GÖLÜ BAŞTAN SONA TEMİZLENECEK

Başkan Altepe, İznik’teki çalışmaların tarihi eserlerle sınırlı kalmayacağını vurguladı. Türkiye’nin 5. büyüğü olan İznik Gölü’nün Bursa’nın en büyük değerlerinden biri olduğunu kaydeden Başkan Altepe, sahil bandına yerleştirilen kolektörler vasıtasıyla göl yüzeyinin temizleneceğini, tüm kent atıklarının arıtılacağını söyledi. Sahil düzenlemesiyle birlikte piknik, spor ve kamp alanlarının sil baştan düzenlenmesi çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Başkan Altepe, “Yapacağımız çalışmalar, turizmle sınırlı kalmayacak. Tarımın gelişmesi için de ne gerekiyorsa onu yapacağız. Daha önce yapılması planlanan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen projeleri bir bir hizmete alacağız” şeklinde konuştu.

ŞEHİR MERKEZİNE ALT VE ÜST YAPI MAKYAJI

Başkan Altepe, İznik’te devam eden projeler hakkında da bilgiler verdi. Tarihi Kılıçarslan ve Atatürk caddelerindeki alt yapı çalışmalarının tamamlandığını, Kılıçarslan Caddesi’nde üst yapı çalışmalarının başladığını belirten Başkan Altepe, “Burası bizim turizm hedeflerimizden birisi. Doğalgaz geldi ve alt yapı çalışmaları tamamlandı. Yenişehir Kapı’dan İstanbul Kapı’ya kadar olan bölge, zemin kaplaması ve düzenlemeleriyle pırıl pırıl hale gelecek. Tarihi zenginlikleriyle birlikte şehrin alt ve üst yapısı, İznik’e yakışır halde olacak” ifadelerini kullandı.

Başkan Altepe’ye temasları sırasında eşlik eden İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ise, İznik’in medeniyetlere başkentlik yapmış bir yerleşim merkezi olduğunu vurguladı. Başkan Altepe’yle birlikte bölgeyi gönüllerin de başkenti yapmak istediklerini ifade eden Sargın, tek hedeflerinin gelecek nesillere yaşanabilir bir İznik bırakmak olduğunu kaydetti.

 
23 Ocak 2015 Cuma 11:20
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Tarihte Bugün
1752 - ABD'nin ilk hastanesi Pensilvanya'da açıldı.
1808 - Antrasit ilk defa bir yakıt olarak kullanıldı.
1809 - Robert Fulton, buharlı geminin patentini aldı.
1843 - Giuseppe Verdi'nin I Lombardi adlı operasının ilk gösterimi Milano'da yapıldı.
1867 - Sadrazam Mehmed Emin Âli Paşa beşinci ve son kez sadrazam oldu.
1895 - Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı'nda Büyük Britanya adası tarihinin en soğuk gününü yaşadı: 27.2 °C. Bu rekor daha sonra 10 Ocak 1982'de tekrarlandı.
1926 - Siirt milletvekili Mahmut Bey'in (Soydan) kurduğu Milliyet gazetesi yayımlanmaya başladı.
1928 - Kış Olimpiyatları, St. Moritz'de (İsviçre) başladı.
1936 - İstanbul'da kar fırtınası: binalar yıkıldı, 120 kadar tekne battı ve Unkapanı Köprüsü parçalandı.
1939 - Lockheed şirketine ait P-38 tipi bir uçak Kaliforniya'dan New York'a 7 saat 2 dakikada uçtu.
1953 - SSCB, İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesti.
1953 - İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Gericilikle Savaşım için Ulusal Dayanışma Cephesi kurmayı kararlaştırdı.
1957 - Muhalefet milletvekilleri Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda değişiklik istedi.
1959 - Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla ilgili Zürih Antlaşması, Türkiye ile Yunanistan arasında imzalandı.
1961 - 5 parti kuruldu. Adalet Partisi, Memleketçi Serbest Parti, Çalışma Partisi, Türkiye İşçi ve Çiftçi Partisi ve Cumhuriyetçi Mesleki Islahat Partisi.
1961 - Adalet Partisi, Ragıp Gümüşpala'nın başkanlığında kuruldu.
1964 - Limasol'da (Kıbrıs) Rumlarla Türkler arasında çarpışmalar başladı.
1964 - Tayvan, Fransa ile diplomatik ilişkilerini kesti.
1965 - ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, hava ve deniz kuvvetlerine, Kuzey Vietnam Halk Cumhuriyeti'ndeki askeri hedeflerin bombalanması emrini verdi.
1965 - Yeni Adana gazetesi Dünya Basın Barış Ödülü'nü kazandı.
1969 - Amerikan 6. Filosu'nu protesto gösterileri sürüyor; 1969'da üniversite öğrencileri Beyazıt Kulesi'ne üzerinde Vedat Demircioğlu'nun resmi bulunan bir bayrak çekti. Vedat Demircioğlu, 6. Filo'nun 1968'deki gelişinde öldürülmüştü.
1971 - ABD, Birleşik Krallık, SSCB, ve diğer ülkeler arasında uluslararası sularda nükleer silahların kullanılmaması konusunda antlaşma imzalandı.
1973 - Vietnam Savaşı: ilk Amerikan esirleri serbest bırakıldı.
1978 - Çin Halk Cumhuriyeti, Aristoteles, Shakespeare ve Charles Dickens'in eserlerine uyguladığı sansürü kaldırdı.
1979 - 15 yıllık sürgün hayatından sonra ülkesine 9 gün önce dönen Ayetullah Humeyni yanlıları İran'da yönetimi ele geçirdi. Şah'ın Başbakanı Bahtiyar istifa etti.
1988 - Avusturya halkının yüzde 70'i Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim'ın istifa etmesini istemedi. Kurt Waldheim Nazi geçmişine ilişkin sorgulanmıştı.
1990 - Mike Tyson ağır sıklet boks şampiyonu unvanını Buster Douglas'a nakavt olarak kaybetti.
1990 - Güney Afrika'da ırkçı rejime karşı savaşan Afrika Ulusal Kongresi'nin lideri Nelson Mandela 27 yıllık hapis hayatının ardından bugün özgürlüğüne kavuştu.
1994 - HBB'de yayımlanan Yüksek Tansiyon adlı programın yapımcısı Erhan Akyıldız ve Ali Tevfik Berber, 2'şer ay hapis cezasına çarptırıldı.Televizyoncular programda halkı askerlikten soğuttukları iddiasıyla yargılanmışlardı.
1998 - Türkiye'de 12 kentte bulunan 78 kumarhane kapatıldı. Kapatma kararı "Turizm Teşvik Yasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yasa" uyarınca alındı.
2000 - Romanya'da bir altın madeninden sızan siyanür, Macaristan sınırından geçen Tisa nehrinde binlerce canlının ölmesine neden oldu.
2006 - Alman arkeologlar, Şanlıurfa'daki Göbekli Tepe Mabedi'nde, insanlığın en eski haber sistemi olarak tanımladıkları ve günümüzde kullanılan yazının ilkel biçimi olan işaretler buldular.
2007 - ÖDP'nin 5. olağan kongresinde genel başkanlığa Ufuk Uras seçildi.
2008 - Almanya'nın Ludwigshafen kentindeki bir apartmanda çıkan yangında ölen dokuz Türk'ün cenazesi Gaziantep'te toprağa verildi.
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık