Ana Sayfa » TARİH » Macaristan'da Kanuni'nin gizlenen mezarı bulundu

Macaristan'da Kanuni'nin gizlenen mezarı bulundu

Kanuni Sultan Süleyman'ın, yıllardır tartışma konusu olan kayıp mezarı bulundu. Macar ve Türk bilim adamlarından oluşan araştırma komitesinin havadan ve karadan yaptığı ölçümler sonucunda mezarın Zigetvar Üzüm tepesinde bulunduğu açıklandı.

 
 
Macaristan'da Kanuni'nin gizlenen mezarı bulundu

Zigetvar seferi sırasında 72 yaşında ölen ve iç organları çıkartılarak Zigetvar önünde gömülen Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın kayıp mezarı bulundu. Yillardir bir muamma olan mezar yeriyle ilgili en kapsamlı çalışma, 2012'de TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı) ve Pecs Üniversitesi arasında başlatıldı ve sonuçları kamuoyuna açıklandı.

Yapılan çalışmalarda tüm bilimsel yöntemler seferber edildi. Türk ve Macar devlet arşivleri, tapu kayıtları, seyyah notlarının yanı sıra Alman, Fransız, Hırvat, Avusturya ve İtalyan arşivleri de tarandı. ‘Türbek' adı verilen Sultan Süleyman Türbesi ve Osmanlı kasabası, 16'ncı yüzyılda yapılmış mimari çizimi ve son olarak bir hafta önce toprak altında yapılan jeotermal taramada birebir örtüştü.

Yapılan arkeolojik kazı ve bulguların ardından, Türk ve Macar bilim adamlarının deyimiyle, Sultan Süleyman'ın mezarı yüzde 99 oranında bulundu.

Budapeşte'te Türk ve Macar büyükelçileri, TİKA ve Pecs Üniversitesi öğretim üyelerinin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında elde edilen sonuçlar açıklandı. Çalışmaları yürüten ekibin başında bulunan Pecs Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Nobert Pap, araştırmalarına temel olarak 1689'da Anguissola haritası ve mimari çizimlerine dayanılarak Sultan Süleyman'ın türbesinin tahmini yerini bulduklarını kaydetti. Pap, vliya Çelebi'nin eserlerindeki detaylı tariflerin de kendilerine yardımcı olduğunu söyledi. Doç. Pap,, "Kanuni Sultan Süleyman'ın türbesini ve Osmanlı kasabasını ararken, bazen bir polis, bazen bir dedektifi aratmayacak şekilde çalıştık ve tüm teknolojik imkanları kullandık" dedi.

ODTÜ Prof Dr. Ali Uzay Peker ise, arazinin son sahipleri olan Macar aile ile kilise arasında çıkan arazi anlaşmazlığına dair devlet kayıtlarının, türbenin yerinin belirlenmesinde etkili olduğuna dikkat çekti. Peker, "Macar bilim adamları, Alman ve Macar arşiv kayıtlarından, türbenin bulunduğu Üzümlü Tepesi'nin arazi kayıtlarına indi. Latince yazılan kayıtlarda çok ilginç bir veriye ulaşıldı. 80 yaşındaki bir tanığın arazi anlaşmazlığı yüzünden ifadesinin alındığı, türbenin bulunduğu arazinin eskiden tekke bulunan Osmanlı arazisi olduğunu, daha sonra bu arazinin Cizvit papazlarına geçtiğini söyledi. 1738 tarihli başka bir belgede de arazide Türk Tabyası'nın bulunduğundan bahsediyor. Yine 1747 tarihli başka bir belgede de Zigetvar Kilisesi'nin topraklarından bahsediyordu" dedi.

TİKA Balkanlar Bölge Başkanı Dr. Mahmut Çevik "Sultanımızın iç organlarının gömülü olduğu palanga bulunmuştur. Cami, türbe ve tekkelerin bulunduğu palanga bulunmuştur. Türbe mi cami mi olduğunun tespit edileceği bir kalıntı da ortaya çıkmıştır. Macar devletine vermiş oldukları destekten dolayı sonsuz teşekkürler ediyorum" dedi.

"Macarlar neden Osmanlı sultanının mezarını arıyor" sorusuna yanıt veren kazı başkanı Doç. Dr. Norbert Pap, olayın Türkler için muhteşem bir sultanlarının mezar yerini bulmak ama Macarlar içinse milli kahramanları Zriski ve askerlerinin şerefli bir savunmayla hayatlarını kaybetmesidir" dedi. Pap, buluntunun Macar milliyetçiliği için de önemine dikkat çekti.

Doç. Pap, buluntuların sadece Sultan Süleyman'a ait türbe değil bir Osmanlı kasabasını da ortaya çıkardığını belirterek "Artık söyleyebiliriz ki Macaristan'da Osmanlı zamanında kalma yerleşim yeri vardır. Mezar alanının, ‘Eşkıya çukuru' denilen yöntemle ve define avcılarına karşı derine kazıldığını da gördük. Mezar, Mekke'ye, yani Kıble'ye bakıyor ve sadece 1 derecelik bir yanılgı var" diye konuştu.

 


 

İlgili Haberler
left
right
 
10 Aralık 2015 Perşembe 11:04
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık