Ana Sayfa » TURİZM » Mavi-Yeşil cennet: ALTINTAŞ

Mavi-Yeşil cennet: ALTINTAŞ

Geçmiş yıllarda ‘Altıntaş Burgazı’ da denilen Mudanya Altıntaş Mahallesi (Köyü), mavinin yeşille bütünleştiği doğal güzellikleri, sahili ve plajıyla bir turizm beldesi olarak gelişme gösterirken çekim merkezi olmaya aday görünüyor.

 
 
Mavi-Yeşil cennet: ALTINTAŞ

Hüseyin GENÇ

Bursa merkezine 26 km. uzaklıkta olan Altıntaş Mahallesi (Köyü), Mudanya – Gemlik yolunun 10. km.sinin üst ve alt kısımlarında kurulu. Gemlik Körfezi kıyısında yer alıyor. Doğuda Gemlik’e bağlı Kurşunlu ve güneyde de Osmangazi ilçesine bağlı Gündoğdu (Flader) köyüne sınır. Geçmiş yıllarda buraya ‘Altıntaş Burgazı’ da denirdi.

 

Köy evleri iki ayrı parça halinde kümelenmiş görünür. Yolun güneyinde kalan üst taraftaki konutların bulunduğu kısım asıl eski yerleşim yeri, aşağı bölümdeki yapılaşma ise daha yakın zamanlarda oluşmuştur. Buranın denize bakan tarafı düz ve açık, diğer yönleri ise yamaçlarla çevrili dar bir çukurdur. Adeta büyük bir kazan gibi bir çukurun tabanında bulunuyor. Güneye doğru yamaçlar şeklinde yükselen arazi, yukarılara çıkıldıkça tepe halini alır.

Burgaz’dan Kurşunlu’ya kadar olan bu sahiller genelde yüksek kıyılar şeklindedir. Ortalama rakımı 65 m.dir. Köyün üst (güney) tarafından geçen yol Gemlik üzerinden İznik ve Yalova’ya kadar ulaşır. Bu yol, aynı zamanda eski Gemlik – Mudanya antik yolu güzergâhını takip eder.

Köyün adı; ‘altı taş’ sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. Yani temellerin atıldığı yerin altı kayalık, taşlık anlamında söylenmiştir. Sonra da ‘Altıntaş’ denmeye başlanmıştır.

Köy halkı kendilerini manav / yerli kabul ediyor. Yani Yörük kökenliler. Ataları Oğuz boylarından geliyor. Şecereleri Orta Asya’ya kadar gider.

XV. yy.dan itibaren Osmanlı kayıtlarında adına rastlanır. O yıllarda burası Kite (Ürünlü) kazası kadılığına bağlı bulunuyordu.

Köyün XV. yy.da ilk kurulduğu yer, Kızılay kampının yakınlarındaki ‘Tatlıcasu’ denilen mevkidir. Akçakoyunlu Yörükleri’nden bir oba buraya yerleşiyor. Köyün bu obadan gelişip çoğaldığı söylenir. Köy daha sonraları üst taraftaki tepeye taşınıyor. Anlatılanlara bakılırsa bu iş 1500’lü yıllarda gerçekleşiyor. 1685 yılına ait bir kadı sicilinde adı geçiyor.

Bir görüşe göre de, köyü asıl kuranlar mezarlıkta kabirleri bulunan Mehmet ve Hasan dedelermiş. Mezarlıkta pek çok eski kabir var. Bazılarının başlarında 1700’lü yıllara ait özel yapılmış hece taşları bulunuyor. Akçakoyunlu Yörük oymağı o yıllarda Bursa’nın Uludağ etekleri, Katırlı dağı yamaçları, Akçalar, Karacabey yakınları gibi değişik yerlerinde dağınık halde yaşıyormuş. Sonraları oba oba oraya buraya konup yerleşmişler.

Osmanlı’nın bir döneminde köyün 1/4 hissesi Altıntaş Bey Oğlu Hamza Bey’in kızı Erhundi Hatun’a aitti. Buradan elde edilen geliri ‘Kale-i Umur Bey Mahallesi’ndeki mescidine vakfetmiştir.

Eski köy camisinin kuruluş yılı 1880’dir.

Köyün üst taraflarındaki yamaçlarda Bizans devrine ait seramik lahitler ve temel kalıntıları bulunmuştur.

Osmanlı’dan önce buralarda Bithynler, Romalılar ve Bizanslılara hüküm sürmüştür. Sahil kesiminde Cenevizli korsanlar barınıyormuş. Sahile yakın sığ sularda ne olduğu belirsiz büyükçe bir taş bulunuyor.

‘Kurtuluş Savaşı’ sırasında köyün bir kısmı Yunanlılar tarafından yakılmıştır. Çevre köylere göre yinede fazla zarar görmemiştir. Bunun nedenini de şöyle anlatıyor köylüler.. Çevrede yaşayan Kara Yani adlı bir Rum halka; ‘Kaçın, Yunan askeri geliyor. Kendinizi kurtarın’ diyor. Köylüler de bu çağrı üzerine bir yerlere gizlenip saklanıyorlar ve canlarını kurtarıyorlar.  

Şimdi köyde sürekli oturan halkın bir kısmı Arnavut asıllıdır.

Yaz aylarında Bursa’dan ve daha başka yerlerden iki bin kadar yazlıkçı gelir. Turizm günden güne gelişmektedir. Köyün yakınında ‘Kızılay’ın dinlenme tesisleri bulunmaktadır.

Cumhuriyet’in ilk döneminde yapılan incelemelerde Altıntaş ile Burgaz arasındaki sahada demir madeni yatakları tespit edilmiştir.

Başlıca geçim kaynakları zeytin ve kara incir üretimine dayanıyor. Geçmişte köyün enginarı ve baklası çok ünlüymüş. Pazarlarda ve İstanbul’da bile sorulup aranırmış.

Eskiden köyde ipekböcekçiliği de yaygındı.

Köy halkından balıkçılıkla uğraşanlar da vardır. Daha önce kıyıda bir ‘dalyan’ da bulunuyormuş.

1900 yılında 38 hane ve 182 nüfuslu.

Hicri 1327 (M. 1909) yılı salnamesinde de 38 hane olarak kayıtlı. Tahminen 200 nüfuslu olabilir.

Yıllara göre nüfus durumu: 1927: 40 hane ve 220 nüfusa sahip olduğu belirlenmiştir. 1940: 176, 1955: 219, 1970: 287, 1980: 326, 1990: 633, 1997: 769, 2000: 1500, 2007: 2200. 2014 yılında hane sayısı 118, nüfusu ise 430’dur. 2015’te nüfusu azalarak 417 olmuş.

2014 yılının 30 Mart günü yapılan yerel seçimlerde Hüseyin Bayram muhtar seçilmiş. Halen bu görevini sürdürüyor. Köyünü kalkındırmak ve güzelleştirmek için üstün bir gayret içinde. Geçmişine de sahip çıkıyor. Köyün tarihi ile ilgili bildiklerini ve öğrendiklerini bizimle paylaştı. Bu konuda çok duyarlı görünüyor.

Köyün okulu kapalı. Öğrenciler servisle Göynüklü’deki okula gidiyorlar. Her dereceli okulda okuyan 50 kadar öğrencisi var.

2014’te başlayan çalışmalarla köyün üst tarafından geçmekte olan Mudanya – Gemlik yolu genişletildi. Yol üzerindeki zeytinlikler ve doğal yeşil örtünün bir bölümü yok edildi.

Altıntaş, sahili ve plajıyla bir turizm beldesi olarak gelişme gösteriyor. Güzel doğasıyla çekim merkezi olmaya aday görünüyor.

 

            Eski Muhtarlar:

            Hüseyin Yıldız, Tahir Akın, Kadir Birgül (20 yıl yapmış), Ahmet Koparan, Yusuf Altın, Emin Şen, Kaya Ali Bayram, Eyüp Altıntaş, Salih Durmaz.

           

            Bilgi alınan kişiler:

            Muhtar Hüseyin Bayram, Emin Şen (86), Mehmet Turan (75).

 


İlgili Haberler
left
right
 
 
14 Şubat 2017 Salı 12:46
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık