Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » Mübadele kültürü ve tarihi anlatıldı

Mübadele kültürü ve tarihi anlatıldı

Mudanya Belediyesi ve Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Mübadele Kültürü Çalıştayı'nda mübadele kültürü ve tarihi anlatıldı.

 
 
Mübadele kültürü ve tarihi anlatıldı

Mudanya Mütarekesi’nin imzalanışının 94’üncü yılı etkinlikleri kapsamında Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği ve Mudanya Belediyesinin işbirliği ile düzenlenen “Mübadele Kültürü Çalıştay”ının ikincisi Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Göç yollarında hayatını kaybedenler anısına yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan çalıştaya CHP eski Bura Milletvekili Turhan Tayan, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Mudanya Belediye Başkan Yardımcısı Akın Poroy’un yanı sıra siyasi parti temsilcileriyle Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Ümit İşler, Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV) Genel Sekreteri Sefer Güvenç, Mudanya’da yaşayan mübadiller katılırken, çalıştayda konuşmacı olarak, ise, Prof. Dr. Elçin Macar, Prof. Dr. Ayşe Nükhet Adıyeke, Yrd. Doç. Dr. Nuri Adıyeke, Oya Dağlar Macar, Raif Kaplanoğlu ve Fahrettin Bahçuvancıyer aldı. 1’inci Dünya Savaşı sonunda Avrupa’da yaşanan nüfus hareketleri, Girit’te yaşayanların aile adları, Fethinden Kaybından Girit, Bursa’da mübadele ve Mübadillerin Mudanya siyasetine etkisi konularında katılımcılara bilgiler aktarıldı.

Kültürümüzü Öğrendikçe Seviniyoruz”

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Mudanya’da kültürlerin de kardeşliğini yaşattıklarını belirtti. Küçük yaşlarda kendilerine anlatılan anıları ve bilgileri bugünlere taşıyamadıkları için üzgün olduğunu belirten Türkyılmaz, gerçekleştirdiği Yunanistan ziyaretindeki izlenimlerini ve orada yaşadıklarını anlattı. İki toplumun kültürlerinin iç içe olduğunu da ifade eden Türkyılmaz, “Kendi kültürümüzü öğrendikçe seviniyoruz. O dönemlerde yaşananların önemi çok büyük. Büyüklerimizin bizlere o günleri anlatması, bizlerinde bu bilgilerden faydalanmamız gerekiyor” diye konuştu.

Amaç Kültürleri Geleceğe Aktarmak

Lozan Mübadilleri Vakfı Genel Sekreteri Sefer Güvenç, Mudanya Belediyesi ile Lozan Mübadilleri Vakfı’nın ortaklaşa sunulan etkinliğin yerel yönetimlerle yaptıkları işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olduğunu ifade ederken, Lozan Mübadilleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Arif Ümit İşler ise, kültürlerinin gelecek kuşaklara aktarmak amacında olduklarını söyledi. Bu tür etkinlikleri vakıf olarak Yunanistan’da da gerçekleştirdiklerini belirten İşler, emeği geçenlere teşekkür etti. Vakıf yöneticilerini gerçekleştirdikleri çalışmalardan dolayı kutlayan ve mübadil çocuğu olan CHP eski Bursa Milletvekili Turhan Tayan, bu tür etkinliklerin geçmişe olan saygıyı göstermekte en büyük örnek olduğunu ifade etti.  Anıları, eserleri ve önemli gelişmeleri günümüze taşıyamadıklarını da sözlerine ekleyen Tayan, göç yollarında ailesinin yaşadıkları olaylardan kesitler aktardı.

Etkinlikte ayrıca mübadeleyle ilgili yapılan söyleşiler katılanlara sunulurken, mübadele konulu kitaplar ve gazetelerde katılımcılara dağıtıldı. İki bölümden oluşan çalıştay sonunda Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, katılımcılara çeşitli hediyeler vererek teşekkür ederken, çalıştayın onur konuğu birinci kuşak ve yaşayan en yaşlı mübadil olan Lütfü Karadağ ile sohbet etti.


İlgili Haberler
left
right
 
11 Ekim 2016 Salı 21:05
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık