Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » Mübadil torunları anma için denize karanfil bıraktı

Mübadil torunları anma için denize karanfil bıraktı

Mudanya'da toplanan mübadil çocukları ve torunları, savaşlarda ve mübadele sırasında göç yollarında yaşamını yitirenler anısına denize kırmızı karanfiller bıraktı.

 
 
Mübadil torunları anma için denize karanfil bıraktı

Mudanya'da Giritli Mahallesi olarak bilinen Halitpaşa Mahallesi’nde toplanan ‘mübadil çocukları’, savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına denize kırmızı karanfil bıraktı.

Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği, Türk-Yunan nüfus mübadelesi döneminde savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenleri ilçede düzenlenen törenle andı. Giritli Mahallesi olarak bilinen Halitpaşa Mahallesi’ndeki Kalami Restaurant önü sahilinde yapılan törene; Rumelifed Başkanı Reşat Çimsöken ve Bursa Edirneliler Kültür Dernekleri Kurucu Başkanı Ahmet Güneş’in yanı sıra İl Dernekler Müdürü Osman Dikmen, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Kadir Kahraman, CHP Mudanya İlçe Başkanı Ergül Batman, yönetim kurulu üyeleri ile mübadil yakınları katıldı.

Saygı duruşu ardından açıklama yapan Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Hüseyin Türker, 93 yıl önce TBMM Hükümeti ile Yunan Hükümeti arasında Türkiye’de yerleşik Rum-Ortodokslar ile Yunanistan’da yerleşik Türk-Müslümanların zorunlu göçünü öngören mübadele sözleşmesinin imzalandığı hatırlattı. 2005 yılında kurulan derneğin çalışmalarını katılımcılarla paylaşan Türker, savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına denize kırmızı karanfiller bıraktı.

Etkinlikte ayrıca, derneğin gerek yurtiçi gerekse yurtdışında dostluk ve barış adına açtığı eski Rum evlerinden toplanan ahşaplar üzerine yapılan el sanatları ve fotoğraf sergileri izlenime sunuldu.


İlgili Haberler
left
right
 
31 Ocak 2016 Pazar 11:12
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık