Ana Sayfa » ARAŞTIRMALAR » Mudanya Belediyesi’nin kuruluşu ve başkanları

Mudanya Belediyesi’nin kuruluşu ve başkanları

Bursa Vilayeti’nin 1927 yılına ait ‘Salname Defteri’nde; Mudanya’da ilk belediye dairesinin Hicri – 1288, Milâdi 1871 yılında (Rumi takvime göre ise 1872) kurulduğu yer alıyor.

 
 
Mudanya Belediyesi’nin kuruluşu ve başkanları

Hüseyin GENÇ

Bursa Vilayeti’nin 1927 yılına ait ‘Salname Defteri’nde; Mudanya’da ilk belediye dairesinin Hicri – 1288, Milâdi 1871 yılında (Rumi takvim hesabına göre ise 1872) kurulduğu yer alıyor.

Osmanlı’nın son dönemlerindeki kayıtlara göre ise; ilk belediye örgütlenmesinin 1878 yılında özel bir kanunla düzenlendiği belirtiliyor. O zamanlardaki adı ‘belediye dairesi’ diye geçiyor. O yıllarda kentlerin nüfuslarına göre; 6 ile 12 arasında meclis üyesi olurdu. O dönemde Mudanya Belediyesi’nde 6 meclis üyesi bulunuyordu. Taşra belediye reisleri genelde valiler tarafından, eşraf arasından seçilirdi. Belediye meclisi üyelerinin yarısı iki yılda bir yenilenirdi.

Hicri 1313, Milâdi 1897 yılı Bursa Vilâyeti Salnamesi’re göre; XIX. yy. ın sonlarında, Mudanya Belediye reislerinden biri de Hacı Halil Bey’dir.

Azalar (üyeler): Mehmet Şefik Efendi, Siğili Tanaşaki Efendi, Sandık Emiri Zafraki Efendi, Kıbrıslı Tanaşaki Efendi, Kotaki Efendi, Tabip Anastadi Efendi, Kâtip İbrahim Efendi.

1923’ten 1943 yılına değin, 5 kez belediye başkanlığı yapan Saip Bey’i saygıyla anıyoruz. Bu zat, Mudanya’nın işgali sırasında Kuvva-i Milliyeci olarak, 122 kişilik ‘Mudanya Müdafileri’ adlı milis gücünü örgütleyip silahlandırmıştır.

1898 ile 1902 yılları arasında Mudanya Belediye Başkanı olan Gaytana Yorgi adlı şahıs, Mütareke binasının ilk sahibi Aletsandros’un kardeşidir. Bunların torunları şimdi Selânik yakınlarında, buradan giden atalarının kurduğu ‘Nea Mudanya’ adlı kasabada yaşıyorlar.  

Yıllara göre tespit edilebilen Mudanya’nın Belediye Başkanları:

Adı soyadı:                                                           Yıllar:

Hacı Tahir Bey                                                     1884 – 1886

Mustafa Efendi                                                      1886 – 1888

Fuat Bey                                                               1888 – 1890

Hacı Halil Bey                                                       1890 - 1894

Çakıroğlu Tanasuk                                                1894 –1898

Gaytana Yorgi                                                       1898 – 1902

Hüseyin Kâmi Efendi                                           1902 – 1906

Hüseyin Kâmi Efendi                                          1906 – 1907 / 1908

Mehmet Cemal Bey                                   01.03. 1913 - 18.11.1915

Galip Bey (vekaleten)                                18.11.1915 - 21.01.1915

Nurettin Bey                                               22.11.1915 – 28.01.1916

Emin Şerif Bey (vekil)                               30.01.1916 - 06.04.1916

Osman Bey                                                 07.04.1916 – 28.01.1917

Galip Bey                                                   29.01.1917 - 10.04.1917  

Osman Bey                                                  11. 04.1917 – 29.03.1919

Ahmet Eşref Bey                                         29.03.1919 – 02.05.1919

Hüseyin Kâmi Bey                                     29.07.1919 – 31.08.1919

Galip Bey                                                     01.09.1919 – 15.01.1923

Saip Bey (Çelikel)                                       15.01.1923 – 30.01.1925

Saip Bey   ?                                                          1926 - 1927 ?

Osman Bey                                                           1926 – 1930

Saip Çelikel                                                           1930 – 1934

Adil Kolçak                                                            1934 – 1935

Saip Çelikel (4. kez)                                              1935 – 1938

Mustafa Hancıoğlu                                                1938 – 1940

Saip Çelikel (5. kez)                                              1940 – 1943

Dr. Şerafettin Arkan                                               1943 – 1944

Hıfzı Akgüç                                                            1944 – 1950

Dr. Remzi Tulgar                                                     1950 – 1954

Adnan Hancıoğlu                                                    1954 – 1960

Mahir Küçüker, Adnan Kantek, B.Turan Çetin, Mustafa Öner (atama) 1960 – 1963

Ali Nihat Argönül                                                     1963 – 1968

Adnan Hancıoğlu                                                      1968 – 1973

Ali Narin Demirtaş                                                   1973 – 1980

İ. Hakkı Yerlikaya (atamayla)                                   1980 – 1984

Hasan Aktürk                                                           1984 – 1989

Ali Narin Demirtaş (2. kez)                                       1989 – 1994

Erol Demirhisar                                                         1994 – 1999

Hasan Aktürk                                                            1999 – 2004

Erol Demirhisar (2. kez)                                             2004 – 2009

Hasan Aktürk (3. kez)                                               2009 – 2014

Hayri Türkyılmaz                                                        2014 – Devam ediyor...

 

Bugün Hayri Türkyılmaz’ın başkan olduğu belediyede, 25 meclis üyesi görev yapmaktadır. Geliri, araç sayısı ve diğer olanakları da oldukça iyi düzeyde.

İlçe; 5216 sayılı ‘Büyükşehir Belediyesi Kanunu’ uyarınca, ‘Bursa Büyükşehir Belediyesi’ sınırları içine alındı. Şimdi mahalle olan merkeze bağlı 33 köyü ve bir beldesi bulunuyor. Bununla birlikte 21 köy ‘Bursa Büyükşehir Belediyesi’ mücavir alanı içinde, orman sınır köyü statüsüne dahil edildi. Daha önce Burgaz Belediyesi gibi, yakın zamanlarda da Zeytinbağı / Tirilye beldesi Bursa Büyükşehir’in mücavir alanına alınarak mahalle haline dönüştürüldü.

Şimdiki durumda ilçe merkezinde 10, ilçe dışında da 37 (köyler) olmak üzere toplam 47 mahalle bulunuyor. Tirilye’de Belediye lağv edilince, mahalle sayısı da bire indirilmiştir. Bademli, Hasköy ve Ülküköy de daha önce mahalle statüsüne geçirilmişlerdi.

Mudanya’nın merkezdeki mahallelerinin adları şöyledir:

Mütareke, Şükrü Çavuş, Halit Paşa, Hasan Bey, Ömer Bey, Yenimahalle, Burgaz, Yalı, Eğitim ve Siteler Mahallesi.  

 


İlgili Haberler
left
right
 
5 Mart 2015 Perşembe 23:04
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
 
Röportajlar
Geri İleri
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık