Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » Mudanya Lozan Vakfı'ndan 'Sakin Şehir' Projesi

Mudanya Lozan Vakfı'ndan 'Sakin Şehir' Projesi

Mudanya'da geçen ay hizmete giren Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Şubesi, "Sakin Şehir-Sakin Yemek" adlı projesini basına tanıttı. "Alaçatı ne kadar uzaksa, Mudanya o kadar yakın" sloganıyla yola çıkan vakıf, ilçenin sahip olduğu zengin potansiyeli değerlendirmek istiyor.

 
 
Mudanya Lozan Vakfı'ndan 'Sakin Şehir' Projesi

Mudanya'da geçen ay hizmete giren Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Şubesi, "Sakin Şehir-Sakin Yemek" adlı projesini basına tanıttı. Mudanya Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Şube Başkanı Cumhur Aksan, İzmir Alaçatı modelini Mudanya'da hayata geçirip, Giritlilere ait ne varsa sergilenecek bir festivali gerçekleştirmek için çalışmalara başladıklarını anlattı.

Başkan Aksan, "İstanbul'a oldukça uzak bir mesafede olan İzmir Alaçatı da her yıl düzenlenen Girit organizasyonlarıyla binlerce İstanbullu Alaçatı’yı ziyaret ediyor. Alaçatı ne kadar uzaksa, Mudanya o kadar yakın sloganıyla yola çıkarak, elimizdeki zengin potansiyeli en iyi şekilde değerlendirip, çok daha güçlü faaliyetler düzenlemeyi hedefliyoruz” dedi.
Cumhur Aksan, "Sakin Şehir-Sakin Yemek" projesinin gerçekleştirilmesinde, Mudanya Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, Kent Konseyi temsilcileri, Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü ve Mudanya'daki sivil toplum örgütlerinin desteklerine ihtiyaçları olduğunu ve turizm konusundaki faaliyetlerde taşın altına herkesin elini koyması gerektiğini ifade etti.

Mudanya'nın tarihi özelliği ve dokusunun bu tür önemli turizm faaliyetleri için yeterli olduğu belirten Aksan, "Mudanya ilçemiz ve Kumyaka mahallemiz yiyecek kültürü olarak Girit mutfağının bütün özelliklerini taşımaktadır. Giritlilere ait tarladan sofraya ot yemeklerinin her çeşidi Mudanya'mızda mevcut. Kumyaka'da gerçekleştirilen organik tarıma dayalı çeşitli ot üretimi ve yemek yapımı projemizi kaldıracak güce sahip mahallelerimiz de mevcut. Öylesine değerli ot kültürüne sahibiz ki, eskiden Girit kökenliler bu otları topluyor, salata ve yemeklerini yaparak kültürlerini sürdürüyorlar, sağlıklı besleniyorlardı. Bugün baktığınızda bu ot yemekleri Giritlileri de aşarak toplumların en tercih ettikleri salata ve yemekleri listesinin en üstlerinde yerini almıştır. Bu nedenle de biz Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Şubesi olarak bir an önce bu önemli projemizi hayata geçirerek, turizm alanındaki yerimizi almak istiyoruz. Bir adım ötemizdeki tarihin beşiği ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’u ve İstanbulluları her yıl belirlenen günlerde Mudanya ilçemize davet edeceğiz. Mudanya’nın turizm alanındaki dinamiklerini ve potansiyelini artık herkes iyi görmeli ve iyi değerlendirmelidir. Biz vakıf olarak bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirecek ve tüm projelerimizin içinde olacak şekilde hazırlıklarımızı yapacağız” dedi.

Vakıf, mayıs ayının ortasına doğru Alaçatı modeli bir etkinliği, Mudanya'nın tarihi dokusunu koruyan sokaklarında gerçekleştirmeyi planlıyor.  Hafta sonları iki günlük düzenlenecek etkinliklerde, Tirilye ve Kumyaka mahallelerinde kurulacak sokak sofralarında yerel lezzetler, yerel ürünler, zeytin, zeytinyağı, ev sabunu, deniz mahsulleri, ev ekonomisine dayanan ürünler tanıtılacak. Etkinlikler, müzik, görseller ve sergilerle desteklenecek.


İlgili Haberler
left
right
 
18 Şubat 2015 Çarşamba 14:07
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık