Ana Sayfa » TURİZM » Mudanya turizmde marka olma yolunda

Mudanya turizmde marka olma yolunda

Mudanya Belediye Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Hüseyin Esen, Mudanya'nın turizmde Türkiye'nin ve dünyanın marka kentlerden biri olması yönünde önemli çalışmalara imza atılacağını vurguladı.

 
 
Mudanya turizmde marka olma yolunda

Mudanya Belediye Meclisi'nin nisan ayı toplantısında, oy birliğiyle alınan kararla, Mudanya'nın turizmde de marka kent olması amacıyla gerçekleştirilmesi planlanan projelerin de start verilmiş oldu. Mudanya Belediye Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Hüseyin Esen, Mudanya'nın Türkiye ve dünyada turizmiyle de marka olması amacıyla Turizm Master Planı hazırlanacağı, belirlenen noktalarda Turizm Danışma bürolarının kurulması, Mudanya'nın hava kalitesinin ölçüm çalışmalarının yapılması, Girit Danteli'nin marka patentinin alınarak tescilli bir marka haline getirilmesi, Mudanya Beceri Geliştirme Merkezi Projesi'nin uygulanması, Mudanya'nın turizm röntgeninin çekilerek yol haritasının belirlenmesi gibi projelerin gerçekleştirilerek, Mudanya'nın saklanan ve göz ardı edilen güzelliklerinin gün yüzüne çıkarılacağını vurguladı.    

"TURİZM MASTER PLANI HAZIRLANACAK"

Mudanya Belediyesi Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Hüseyin Esen, Mudanya turizminin geliştirilmesi amacıyla Turizm Master Planı oluşturulacağını belirterek, "Mudanya'mızda ilk defa Mudanya Turizm Master Planı hazırlanacak. Görüşmelerimizi tamamlayıp, uzman kişi ve kuruluşlardan tekliflerimizi alarak incelemelerimizi yapıyoruz. Hazırlıklarımız kısa zaman içinde tamamlanacak ve bir plan ortaya çıkartılacaktır. Bu master planı ayrıca Mudanya'mızın da yol haritası olacaktır" diye konuştu. Mudanya Belediyesi olarak ilklere imza atmaktan gurur duyduklarını vurgulayarak, "Hibe Destekli Projelere de önem veriyoruz. Bu kapsamda ilk projemizi hazırladık. Mudanya Kadın Beceri Geliştirme Merkezi projemiz için Japonya Büyükelçiliği Yerel Projelere Hibe Programı Çerçevesinde başvuruda bulunduk. Proje tutarı toplam 132.000 dolar ve bunun 85.000 dolarlık kısmı Japonya Büyükelçiliği'nden beklenen hibedir" dedi.

"GİRİT DANTELİ, MUDANYA'NIN MARKASI OLACAK"

Mudanya belediyesi olarak ilçedeki Girit Kültürü içinde yaşatılan Girit Dantelinin bir marka olması için çalışmaların hızlandırıldığını vurgulayan Turizm Komisyonu Başkanı Hüseyin Esen, "Mudanya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren kursiyer kadınlarımızın ürettiği Girit Danteli için marka tescil müracaatını yaptık. Bu çalışmalar kapsamında Mudanya Belediyesi 'Girit Danteli' isim hakkı için Türk Patent Enstitüsü'ne Marka Tescil müracaatımızı gerçekleştirdik. Bu değerimizin marka tescilinin yapılmasıyla bundan sonraki çalışmalar daha da değer kazanacaktır" diye konuştu. 

"MUDANYA'NIN TURİZM RÖNTGENİNİ ÇEKECEĞİZ"

Mudanya Belediye Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Hüseyin Esen, Nisan ayı içinde bir ilke daha imza atacaklarını belirterek, "Mudanya'nın turizm röntgeninin çekilmesi amacıyla önemli bir adım daha attık. 28 Nisan'da Mudanya Belediyesi, MUTOB, TÜRSAB  ve Mudanya'daki turizm dinamiklerimizle bir araya gelerek öncelikle Bursa'daki tur acenteleriyle Mudanya da bir araya geleceğiz. Bir enformasyon turu yaparak, TÜRSAB ve turizm acentelerinin beklentilerini masaya yatıracağız. Bu toplantılar sonrasında Mudanya'nın Turizm röntgenini çekip, planlamalarımızdaki yol haritamızı belirleyeceğiz" dedi. Esen, Mudanya'nın tarihi ve kültürel değerlerinin, yer altı ve yer üstü zenginliklerinin yabancı turistlerin izlenimine sunulması gerektiğini belirterek, "Turizm acentelerinin gezi planlarına Mudanya'mızı mutlaka aldıracağız. Mudanya'mızı yolcu karşılama yeri olmaktan çıkartıp, tarihi ve kültürel değerleriyle önem taşıyan bir turizm merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu. Mudanya'da 3 noktada Turizm Enformasyon Bürosu kurulacağını da ifade eden Esen, "Konuyla ilgili Bursa Kültür, Turizm ve Tanıtma Birliği'ne müracaatımızı yaptık. Bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde büroların Haziran ayına kadar teslim edileceği belirtildi. Bu konuda hafta içinde yine görüşmeler yapacağız. Gelişmelere göre çalışmalarımızı yönlendireceğiz" dedi. Esen, Mudanya'nın turizm da marka kent olacağını vurgulayarak, "Bir yola çıktık ve söz verdik. Hedef turizm ve hedef Mudanya'nın tanıtılması ve Mudanya'nın kazanmasıdır. Mudanya Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz'ın da dediği, üzerine basa basa vurguladığı gibi; 'Mudanya'nın saklanan ve göz ardı edilen tüm değerleri için çalışacağız. Bu değerlerin gözler önüne serilmesi ve insanların bu değerlerden haberdar edilmesi, Mudanya'ya gelecek yerli ve yabancı tüm turistlerin, Mudanya'mızdaki  tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görmeleri ve tanımaları için çalışacağız" dedi. 

 
10 Nisan 2015 Cuma 11:04
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Tarihte Bugün
1752 - ABD'nin ilk hastanesi Pensilvanya'da açıldı.
1808 - Antrasit ilk defa bir yakıt olarak kullanıldı.
1809 - Robert Fulton, buharlı geminin patentini aldı.
1843 - Giuseppe Verdi'nin I Lombardi adlı operasının ilk gösterimi Milano'da yapıldı.
1867 - Sadrazam Mehmed Emin Âli Paşa beşinci ve son kez sadrazam oldu.
1895 - Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı'nda Büyük Britanya adası tarihinin en soğuk gününü yaşadı: 27.2 °C. Bu rekor daha sonra 10 Ocak 1982'de tekrarlandı.
1926 - Siirt milletvekili Mahmut Bey'in (Soydan) kurduğu Milliyet gazetesi yayımlanmaya başladı.
1928 - Kış Olimpiyatları, St. Moritz'de (İsviçre) başladı.
1936 - İstanbul'da kar fırtınası: binalar yıkıldı, 120 kadar tekne battı ve Unkapanı Köprüsü parçalandı.
1939 - Lockheed şirketine ait P-38 tipi bir uçak Kaliforniya'dan New York'a 7 saat 2 dakikada uçtu.
1953 - SSCB, İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesti.
1953 - İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Gericilikle Savaşım için Ulusal Dayanışma Cephesi kurmayı kararlaştırdı.
1957 - Muhalefet milletvekilleri Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda değişiklik istedi.
1959 - Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla ilgili Zürih Antlaşması, Türkiye ile Yunanistan arasında imzalandı.
1961 - 5 parti kuruldu. Adalet Partisi, Memleketçi Serbest Parti, Çalışma Partisi, Türkiye İşçi ve Çiftçi Partisi ve Cumhuriyetçi Mesleki Islahat Partisi.
1961 - Adalet Partisi, Ragıp Gümüşpala'nın başkanlığında kuruldu.
1964 - Limasol'da (Kıbrıs) Rumlarla Türkler arasında çarpışmalar başladı.
1964 - Tayvan, Fransa ile diplomatik ilişkilerini kesti.
1965 - ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, hava ve deniz kuvvetlerine, Kuzey Vietnam Halk Cumhuriyeti'ndeki askeri hedeflerin bombalanması emrini verdi.
1965 - Yeni Adana gazetesi Dünya Basın Barış Ödülü'nü kazandı.
1969 - Amerikan 6. Filosu'nu protesto gösterileri sürüyor; 1969'da üniversite öğrencileri Beyazıt Kulesi'ne üzerinde Vedat Demircioğlu'nun resmi bulunan bir bayrak çekti. Vedat Demircioğlu, 6. Filo'nun 1968'deki gelişinde öldürülmüştü.
1971 - ABD, Birleşik Krallık, SSCB, ve diğer ülkeler arasında uluslararası sularda nükleer silahların kullanılmaması konusunda antlaşma imzalandı.
1973 - Vietnam Savaşı: ilk Amerikan esirleri serbest bırakıldı.
1978 - Çin Halk Cumhuriyeti, Aristoteles, Shakespeare ve Charles Dickens'in eserlerine uyguladığı sansürü kaldırdı.
1979 - 15 yıllık sürgün hayatından sonra ülkesine 9 gün önce dönen Ayetullah Humeyni yanlıları İran'da yönetimi ele geçirdi. Şah'ın Başbakanı Bahtiyar istifa etti.
1988 - Avusturya halkının yüzde 70'i Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim'ın istifa etmesini istemedi. Kurt Waldheim Nazi geçmişine ilişkin sorgulanmıştı.
1990 - Mike Tyson ağır sıklet boks şampiyonu unvanını Buster Douglas'a nakavt olarak kaybetti.
1990 - Güney Afrika'da ırkçı rejime karşı savaşan Afrika Ulusal Kongresi'nin lideri Nelson Mandela 27 yıllık hapis hayatının ardından bugün özgürlüğüne kavuştu.
1994 - HBB'de yayımlanan Yüksek Tansiyon adlı programın yapımcısı Erhan Akyıldız ve Ali Tevfik Berber, 2'şer ay hapis cezasına çarptırıldı.Televizyoncular programda halkı askerlikten soğuttukları iddiasıyla yargılanmışlardı.
1998 - Türkiye'de 12 kentte bulunan 78 kumarhane kapatıldı. Kapatma kararı "Turizm Teşvik Yasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yasa" uyarınca alındı.
2000 - Romanya'da bir altın madeninden sızan siyanür, Macaristan sınırından geçen Tisa nehrinde binlerce canlının ölmesine neden oldu.
2006 - Alman arkeologlar, Şanlıurfa'daki Göbekli Tepe Mabedi'nde, insanlığın en eski haber sistemi olarak tanımladıkları ve günümüzde kullanılan yazının ilkel biçimi olan işaretler buldular.
2007 - ÖDP'nin 5. olağan kongresinde genel başkanlığa Ufuk Uras seçildi.
2008 - Almanya'nın Ludwigshafen kentindeki bir apartmanda çıkan yangında ölen dokuz Türk'ün cenazesi Gaziantep'te toprağa verildi.
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık