Ana Sayfa » TURİZM » Mudanya turizmde marka olma yolunda

Mudanya turizmde marka olma yolunda

Mudanya Belediye Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Hüseyin Esen, Mudanya'nın turizmde Türkiye'nin ve dünyanın marka kentlerden biri olması yönünde önemli çalışmalara imza atılacağını vurguladı.

 
 
Mudanya turizmde marka olma yolunda

Mudanya Belediye Meclisi'nin nisan ayı toplantısında, oy birliğiyle alınan kararla, Mudanya'nın turizmde de marka kent olması amacıyla gerçekleştirilmesi planlanan projelerin de start verilmiş oldu. Mudanya Belediye Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Hüseyin Esen, Mudanya'nın Türkiye ve dünyada turizmiyle de marka olması amacıyla Turizm Master Planı hazırlanacağı, belirlenen noktalarda Turizm Danışma bürolarının kurulması, Mudanya'nın hava kalitesinin ölçüm çalışmalarının yapılması, Girit Danteli'nin marka patentinin alınarak tescilli bir marka haline getirilmesi, Mudanya Beceri Geliştirme Merkezi Projesi'nin uygulanması, Mudanya'nın turizm röntgeninin çekilerek yol haritasının belirlenmesi gibi projelerin gerçekleştirilerek, Mudanya'nın saklanan ve göz ardı edilen güzelliklerinin gün yüzüne çıkarılacağını vurguladı.    

"TURİZM MASTER PLANI HAZIRLANACAK"

Mudanya Belediyesi Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Hüseyin Esen, Mudanya turizminin geliştirilmesi amacıyla Turizm Master Planı oluşturulacağını belirterek, "Mudanya'mızda ilk defa Mudanya Turizm Master Planı hazırlanacak. Görüşmelerimizi tamamlayıp, uzman kişi ve kuruluşlardan tekliflerimizi alarak incelemelerimizi yapıyoruz. Hazırlıklarımız kısa zaman içinde tamamlanacak ve bir plan ortaya çıkartılacaktır. Bu master planı ayrıca Mudanya'mızın da yol haritası olacaktır" diye konuştu. Mudanya Belediyesi olarak ilklere imza atmaktan gurur duyduklarını vurgulayarak, "Hibe Destekli Projelere de önem veriyoruz. Bu kapsamda ilk projemizi hazırladık. Mudanya Kadın Beceri Geliştirme Merkezi projemiz için Japonya Büyükelçiliği Yerel Projelere Hibe Programı Çerçevesinde başvuruda bulunduk. Proje tutarı toplam 132.000 dolar ve bunun 85.000 dolarlık kısmı Japonya Büyükelçiliği'nden beklenen hibedir" dedi.

"GİRİT DANTELİ, MUDANYA'NIN MARKASI OLACAK"

Mudanya belediyesi olarak ilçedeki Girit Kültürü içinde yaşatılan Girit Dantelinin bir marka olması için çalışmaların hızlandırıldığını vurgulayan Turizm Komisyonu Başkanı Hüseyin Esen, "Mudanya Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren kursiyer kadınlarımızın ürettiği Girit Danteli için marka tescil müracaatını yaptık. Bu çalışmalar kapsamında Mudanya Belediyesi 'Girit Danteli' isim hakkı için Türk Patent Enstitüsü'ne Marka Tescil müracaatımızı gerçekleştirdik. Bu değerimizin marka tescilinin yapılmasıyla bundan sonraki çalışmalar daha da değer kazanacaktır" diye konuştu. 

"MUDANYA'NIN TURİZM RÖNTGENİNİ ÇEKECEĞİZ"

Mudanya Belediye Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Hüseyin Esen, Nisan ayı içinde bir ilke daha imza atacaklarını belirterek, "Mudanya'nın turizm röntgeninin çekilmesi amacıyla önemli bir adım daha attık. 28 Nisan'da Mudanya Belediyesi, MUTOB, TÜRSAB  ve Mudanya'daki turizm dinamiklerimizle bir araya gelerek öncelikle Bursa'daki tur acenteleriyle Mudanya da bir araya geleceğiz. Bir enformasyon turu yaparak, TÜRSAB ve turizm acentelerinin beklentilerini masaya yatıracağız. Bu toplantılar sonrasında Mudanya'nın Turizm röntgenini çekip, planlamalarımızdaki yol haritamızı belirleyeceğiz" dedi. Esen, Mudanya'nın tarihi ve kültürel değerlerinin, yer altı ve yer üstü zenginliklerinin yabancı turistlerin izlenimine sunulması gerektiğini belirterek, "Turizm acentelerinin gezi planlarına Mudanya'mızı mutlaka aldıracağız. Mudanya'mızı yolcu karşılama yeri olmaktan çıkartıp, tarihi ve kültürel değerleriyle önem taşıyan bir turizm merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu. Mudanya'da 3 noktada Turizm Enformasyon Bürosu kurulacağını da ifade eden Esen, "Konuyla ilgili Bursa Kültür, Turizm ve Tanıtma Birliği'ne müracaatımızı yaptık. Bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde büroların Haziran ayına kadar teslim edileceği belirtildi. Bu konuda hafta içinde yine görüşmeler yapacağız. Gelişmelere göre çalışmalarımızı yönlendireceğiz" dedi. Esen, Mudanya'nın turizm da marka kent olacağını vurgulayarak, "Bir yola çıktık ve söz verdik. Hedef turizm ve hedef Mudanya'nın tanıtılması ve Mudanya'nın kazanmasıdır. Mudanya Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz'ın da dediği, üzerine basa basa vurguladığı gibi; 'Mudanya'nın saklanan ve göz ardı edilen tüm değerleri için çalışacağız. Bu değerlerin gözler önüne serilmesi ve insanların bu değerlerden haberdar edilmesi, Mudanya'ya gelecek yerli ve yabancı tüm turistlerin, Mudanya'mızdaki  tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görmeleri ve tanımaları için çalışacağız" dedi. 

 
10 Nisan 2015 Cuma 11:04
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Tarihte Bugün
1756 - İrlanda'nın koruyucu azizlerinden biri olan Aziz Patrick'in (385-461) adına kutlanan bir festival olan Aziz Patrick Günü ilk kez New York'ta da kutlandı.
1776 - Amerikan Devrimi: George Washington ve Henry Knox'un kente bakan tepelere topçu birliklerini konuşlandırmasının ardından İngiliz güçleri Boston'u terketmek zorunda kaldı.
1816 - 38 tonluk 'Elise' adlı buharlı tekne, kaptan Pierre Andriel yönetiminde, Manş Denizi'ni aşan ilk buharlı tekne oldu.
1845 - Küçük paketlerde kullanılan lastik bandın patenti alındı.
1861 - İtalya, ulusal birliğini kurdu.
1891 - Ahmed İhsan Tokgöz, Servet-i Fünun dergisini kurdu.
1915 - Çanakkale Savaşı: Kraliyet Donanması komutan Amiral Sackville Carden görevinden ayrıldı.
1920 - İngilizler, Eskişehir ve Afyon'dan çekildiler.
1921 - Londra'da ilk doğum kontrol kliniği açıldı. Kliniğe başvuranlara, düşük ücretle korunma araç gereçleri verildi.
1926 - "Demir Sanayinin Tesisine Dair Kanun" TBMM'de kabul edildi.
1941 - Alman denizaltı kaptanı Otto Kretschmer'in denizaltısı batırıldı ve esir alındı.
1944 - Varlık Vergisi'nin tasfiyesine ilişkin yasa yürürlüğe girdi.
1948 - Belçika, Fransa, Hollanda, Birleşik Krallık, Lüksemburg dışişleri arasında, 50 yıl süreli Brüksel Antlaşması imzalandı.
1954 - İspanya'yı kura sonucunda eleyen Türkiye Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası'na katılmaya hak kazandı.
1961 - Vicente Calderón Stadı yapımına başlandı.
1965 - 30 milyon dolarlık hacmi olan Türk-İsrail Ticaret Antlaşması imzalandı.
1966 - ABD donanması'na ait Alvin araştırma-kurtarma denizaltısı, İspanya kıyıları açıklarında ABD'ye ait kayıp hidrojen bombası'nı buldu.
1968 - PTT ile Northern Electric firmasının işbirliğiyle kurulan telefon fabrikasında yapılan ilk yerli telefonlar 157 liradan satışa çıkarıldı.
1969 - Golda Meir, İsrail'in ilk kadın başbakanı oldu.
1970 - My Lai katliamı: ABD Ordusu olayı örtbas etmeye çalıştıkları için 14 subay hakkında soruşturma başlattı.
1972 - Eti Gıda San. ve Tic. A.Ş. Eskişehir'de kuruldu.
1985 - İki ünlü oyun yazarı Arthur Miller ve Harold Pinter, hapiste bulunan Uluslararası Yazarlar üyesi yazarları ziyaret etmek amacıyla Türkiye'ye geldi.
1995 - Michael Jordan basketbola geri dönme kararı aldı.
624 - Bedir Muharebesi gerçekleştirildi.
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık