Ana Sayfa » KÖYLER » Müzeyyen Senar’ın köyü: GÖKÖZ

Müzeyyen Senar’ın köyü: GÖKÖZ

Müzeyyen Senar, 16 Temmuz 1918 tarihinde Gököz’de doğmuştur. Babası Cerrah Mehmet lakaplı kıraathane işletmecisi, annesi köyün güzel Kur’an okuması ve bülbül sesiyle ünlü kızı Zehra’dır. Müzeyyen Senar 6 yaşında mevlitlerde annesine eşlik etmeye başlayınca köylünün hayranlığını kazanır.

 
 
Müzeyyen Senar’ın köyü: GÖKÖZ

Gököz, Bursa'nın Keles ilçesine bağlı çok güzel bir Yörük-Manav köyü. Halen 124 kişinin yaşadığı köyde maalesef sadece yaşlı nüfus kalmış. Köyün kalanının bir kısmı Bursa ve ilçelerinde, bir kısmı diğer il ve ilçelerde, bir kısmı da yurt dışında İngiltere, Amerika ve Almanya'da yaşıyor.

Müzeyyen Senar, müzik eğitimine 9 yaşında iken, İstanbul Anadolu Musiki Cemiyeti'nde, kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip olan Müzeyyen Senar, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem'i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatlarından da dersler aldı. 1932 senesinde İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başladı. Müzeyyen Senar’ı bu radyo programında dinleyen, İstanbul'un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun sahibi “İbrahim Dervişzâde” 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar'ı da aldı. Senar, sonraki yıllarda İstanbul'un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı. Sahneye çıkmak için getirdiği ‘solo’ şartı ile Türk gazino tarihinde solistlik müessesesini başlatan ilk sanatçı oldu.

Türk Sanat Müziği’nin efsane ismi Müzeyyen Senar, önceki gün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Türk müziğinin divası lakaplı Senar’ın vefatı, doğum yeri olan Keles’in Gököz köyünde büyük üzüntüyle karşılandı. Köy muhtarı Baki Şahin, sanatçının anısını yaşatmak üzere köye bir Müzeyyen Senar Kültür Evi yapılmasını talep ediyor.

 

 Doğa özellikleri…

 

Gököz, Bursa Keles karayolunun 49. km sinde, yolun sağ yamacına kurulmuş küçük bir köydür. Bursa'nın ve mitolojik tarihte Olimpos dağları (Olimpios Tanrılarının oturduğu yaşadığı dağlar), (halk dilinde Keşiş Dağı) bugünkü adıyla Türkiye'nin kış turizm cenneti olan Uludağ'ın güneyinde 1000 metre rakımda bulunan Gököz, Maremşah yaylası ile mis gibi kokan çam ormanlarının arasında, yemyeşil vadi ve tepeleriyle Anadolu'daki görülmesi ve yaşanması gereken sayılı yerlerden biridir.

Köyde yaşayanların çoğu geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlarken, bir kısmı da aynı zamanda Keles ve Harmanalan'daki bazı resmi kurumlarda çalışıyor.

 

Özellikle çilek ve kiraz yetiştiriciliği, köyün ekonomik anlamda en önemli geçim kaynağıdır.  Köyde iki mahalle, bir cami, bir köy kahvesi, dört köy çeşmesi, bir faal olmayan öğretmen evi ve okul, biri eski biri yeni olmak üzere iki mezarlık bulunuyor. Ayrıca Maremşah yaylasında bir sulama göleti de var. Gölet farklı cinslerdeki sazan balığı açısından son derece zengin olduğundan, amatör balık avcılığı için son derece elverişli. Yayla turizmi, amatör balık avcılığı ve organik tarım ürünleri açısından çok verimli.

Keles Gököz Göleti Ve Maremşah Yaylası

 

Gököz göleti ve Maremşah yaylasına ulaşan iki yol vardır. Karayolunun 57. kilometresinden sağa Gököz köyüne dönen asfalt yol köy içinde Maremşah yaylası istikametine yönelir ve 1.5 kilometre sonra Gököz göleti kıyısına iner. Köy içine uğramayan ikinci yol ise Gököz köyü sapağını 1.7 kilometre geçtikten sonraki Delice köyü ayrımıdır. Buradan sağa dönen asfalt yol 4. kilometre sonra Gököz göleti kıyısına ulaşır. Olta balıkçılığının yanı sıra doğa fotoğrafçılarınca da tercih edilen Gököz göletinin bulunduğu geniş alan köy şenliklerinin yapıldığı Maremşah yaylasıdır.

Köyün tarihçesi…

Köyün kuruluşu ile ilgili kesin bir tarih olmasa da, bölgedeki en eski yerleşim birimlerinden biri olduğu kabul edilir. H-9371-M numaralı ve 1530 tarihli Osmanlı muhasebe kayıtlarında "Kite" (bugünkü Ürünlü) kazasına kayıtlı gözüküyor.

1908 salnamesindeki mülki taksimatta ve 1927 salnamesindeki köyler haritasında Bursa'ya bağlı olan Gököz, 1933 tarihli İç İşleri Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu köylerimiz yayınında da Bursa iline bağlı görünüyor. Bir dönem Orhaneli’ye de bağlı bulunan köy, 5 km güneyindeki Keles'in 1953 yılında ilçe olmasıyla buraya bağlandı.

Yüzyıllardır gelenek görenek, adet ve saygınlığından bir şey kaybetmeyen Gököz, bu özellikleri ile geçmişten günümüze ve de geleceğe köprü olan küçük bir Anadolu köyüdür.

Tipik Gököz evi, 2 katlıdır. Alt katta, kiler, dam, sayalık, avlu ve odunluk bulunur. Üst katta ise hayat (salon), oturma odası, misafir odası, sütlük ve tuvalet bulunur. Her odada hamam ve sedir  ile raflar ve gömme dolaplar ile yüklük (gardrop) bulunur. Birçok evin yanı başında bir taş ekmek fırını ile samanlık bulunur.

 


İlgili Haberler
left
right
 
 
9 Şubat 2015 Pazartesi 20:28
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık