Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » Nilüfer Belediyesi Görükle Mübadele Evi açıldı

Nilüfer Belediyesi Görükle Mübadele Evi açıldı

Nilüfer Belediyesi’nin Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile birlikte oluşturduğu Mübadele Evi törenle açıldı. Açılış törenine Yunanistan’dan gelen mübadil torunları da katıldı.

 
 
Nilüfer Belediyesi Görükle Mübadele Evi açıldı
Nilüfer Belediyesi'nin, Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile birlikte oluşturduğu Mübadele Evi törenle açıldı. Açılış törenine Yunanistan’dan gelen mübadil torunları da katıldı.   Yakın dönemin acı hatıralarla dolu en büyük nüfus hareketlerinden olan Türk-Yunan mübadelesinin 93. yılında, Nilüfer Belediyesi Görükle’de Mübadele Evi açtı. İnsanlık tarihi kadar eski olan zorunlu göçlere bir selam duruşu anlamına gelen Nilüfer Belediyesi Mübadele Evi’nde, mübadillerin sırtına vurup getirdiği, dokunduğu, tarlalarında ve evlerinde kullandığı eşyalar, mübadeleye dair belgeler ve etnografik objelerin yanı sıra hatıralar da yer alıyor.                                   Nilüfer Belediyesi’nin Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile birlikte oluşturduğu Mübadele Evi’nin açılışına suyun iki yakasından mübadil torunları katıldı. Törene Yunanistan’dan mübadil torunları, Nilüfer Belediyesi’nin Yunanistan’daki kardeş şehri Serez’den, Selanik Kalamaria Belediyesi’nden ve derneklerden toplam 46 davetli katıldı. Davullar zurnalar eşliğinde hem Türkiye’den hem de Yunanistan’dan ezgilerin yankılandığı açılışta CHP Milletvekili Muharrem İnce’nin de aralarında yer aldığı davetliler halay çekti.

 

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, kendisinin de bir mübadil torunu olduğunu belirterek, “Onun için mübadelenin ne olduğunu çok iyi biliyorum. “Nilüfer Belediyesi Mübadele Evi, mübadelenin tarihi arka planını “Görükle Köyü” penceresinden aralıyor. Mübadele Evi için Türkiye ve Yunanistan arşivlerinde titiz araştırmalar yürütüldü. Bu araştırmaların sonucunda, mübadeleyi bizzat yaşayanların anlattıklarını da içeren, hem bir kitap hazırlandı, hem de Mübadele Evi, kapılarını açar duruma getirildi. Ben tarihine sahip çıkan bu şehrin yerel yöneticisi olarak, araştırmacılarımız Yrd. Doç. Dr. Şahin Kılıç’a, Eirini Kalogeropoulou ve Proje koordinatörü Onur Ulutaş’a, Mübadele Evi’nin oluşmasında büyük katkıları olan Bursa Lozan Mübadilleri Derneği’ne, başta Bayram Akıncı olmak üzere, bir çok Görükleli mübadile, Görükle Kadın Derneği’ne çok teşekkür ediyorum. Onların çok değerli çabaları sayesinde Nilüfer Belediyesi Mübadele Evi’ne sahip olduk.” Başkan Bozbey, Mübadele Evi’nin ve onun ruhunu yansıtan kitabın, mübadele gerçeğine dikkat çekeceğine inandığını belirterek sözlerini tamamladı.

Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Korkut da göçün büyük acılar ve travmalara yol açtığını belirterek “Bizler torunları olarak şimdi onların yaşadıklarını yüreklerimizde hissetmek ve geçmişimizi unutmamak adına böyle faaliyetlerle bir arada barış içerisinde olabilmeliyiz” şeklinde konuştu

Törene katılanlar arasında yer alan ve 1919 doğumlu son mübadil İbrahim Atay da duygulandıran bir konuşma yaptı. Selanik Langaza’dan geldiklerini anlatan Atay, “Ben 5 yaşında buraya geldim. Selanik’te 15 gün gemi bekledik. Zor bir yolculuk ve bekleyişin ardından bizleri köylere yerleştirdiler. Biz orada, onlar da burada mallarını mülklerini bıraktı” diyerek yaşanan dramı anlattı.

Törene katılan Türk-Yunan Kültür Elçisi Yorgos Koatzeridis de Nilüfer’de olmaktan mutluluk duyduğunu kaydederek, “Buraya yıllardır geliyorum ve çok sıcak ilgiyle karşılanıyorum. Bana bu ilgiyi gösterenlere özellikle de Başkan Mustafa Bozbey’e çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti Elpidophoros Lambriniadis de bir konuşma yaptı.

 


İlgili Haberler
left
right
 
31 Ocak 2016 Pazar 10:56
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık