Ana Sayfa » TARİH » Panorama Bursa 1326 müzesinin ihalesi tamam

Panorama Bursa 1326 müzesinin ihalesi tamam

Osmangazi Belediyesi, büyük önem verdiği 'Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi' için çıktığı ihaleyi tamamladı. İhaleyi Ankaralı Arıkan İnşaat-Doğan Aksel İnşaat ortak girişimi kazandı. Bursa'nın fethini anlatacak olan Panoramik Müze, 40 metre çaplı dairesel bir yapıda inşaa edilecek.

 
 
Panorama Bursa 1326 müzesinin ihalesi tamam

Osmangazi Belediyesi, en büyük projelerinin başında gelen 'Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi' için en somut adımı attı. Projenin iki aşamadan oluşan ihalesi tamamlanırken, iş 20 milyon 912 bin liralık teklif veren Ankaralı Arıkan İnşaat-Doğan Aksel inşaat ortak girişiminde kaldı.

İhalenin ilk aşamasında Türkiye'nin dört bir yanından 19 firma dosya verdi. İhale Komisyonu yaptığı teknik incelemenin ardından ihalenin ikinci aşaması için yeterlilik almaya hak kazanan 16 firmaya çağrıda bulundu. Bu firmalardan 7'si teklif verdi.


İHALE İÇİN 6 FİRMA TEKLİF VERDİ

Panorama İhalesi için; Hükmü Peker İnşaat-Özver İnşaat ortak girişimi 27 milyon 900 bin lira, Nuhoğlu İnşaat 33 milyon 86 bin 486 lira, Vera İnşaat 22 milyon 400 bin lira, Öztimur Yapı Proje-Öztimurlar İnşaat ortak girişimi 21 milyon 263 bin lira, Rit İnşaat-Taşırsan İnşaat ortak girişimi 24 milyon 242 bin lira, Arıkan İnşaat-Doğan Aksel İnşaat ortak girişimi de 20 milyon 912 bin lira teklif verirken,  Öz Er-Ka İnşaat-Asil İnşaat ortak girişimi ise teşekkür mektubu sundu. 

İş, 20 milyon 912 Bin liralık teklif veren Ankaralı Arıkan İnşaat-Doğan Aksel İnşaat ortak girişiminde kalırken, ihale 10 günlük itiraz süresinin ardından resmiyet kazanacak.


FETİH 3 BOYUTLU ANLATILACAK

Bursa'nın fethini anlatacak olan Panoramik Müze, 40 metre çaplı dairesel bir yapıda inşaa edilecek. Yapının alt platformuna, yan duvarlarına ve tavanına 360 derecelik panoramik resim ve onu tamamlayan üç boyutlu çalışma yapılacak. Seyirci platformuyla yan duvarlar arasındaki 3 boyutlu platformda, perspektife uygun olarak değişik boyutlarda, döneme ait mimari ve sanatsal öğeler yer alacak. 

Kamberler Parkı'nda inşa edilecek Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi, dünyadaki diğer panoramik müzelerin aksine, kubbeli olarak tam panoramik şekilde inşa edilecek. Kubbe içerisine yapılacak olan 3 boyutlu resim, ziyaretçilere uçsuz bucaksız bir gök kubbe altında olduğu izlenimini verecek. 3 boyutlu platformun bitiminde yükselecek olan kubbedeki resim ile müze, ziyaretçileri içine alarak yüzyıllar öncesine götürecek. Müze aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nun, beylikten cihan devletine doğru giden yolculuğunu ve bu yolculuğun en önemli noktalarından birisi olan Bursa'nın fetih anını, etkileyici bir şekilde göstermiş olacak.

Kaynak: Olay


İlgili Haberler
left
right
 
7 Mayıs 2015 Perşembe 13:02
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık