Ana Sayfa » KÖYLER » Paşa kızının tarihi vakıf köyü Akköy

Paşa kızının tarihi vakıf köyü Akköy

Bir söylenceye göre, Osmanlı’nın ‘Kuruluş Devri’ paşalarından birinin ‘Akkız’ adlı bir evladı varmış. Buradaki araziyi buna ‘vakıf’ olarak verir. Sonra da köyün adı ‘Akköy’ olmuş deniyor.

 
 
Paşa kızının tarihi vakıf köyü Akköy

Mudanya tepelerinin güneye bakan eteklerinde, Bursa ovasını ve Uludağ’ı gören bir konumdadır. Yeşillikler içinde güzel, şirin bir yerleşimdir. 5 – 6 yüzyıl önce kurulduğu sanılıyor. Yerli / Manav köyü olarak bilinmektedir. Köyde 90 - 100 hanenin yaşadığı ifade ediliyor. Halkı aydın ve kültürlüdür. Köyde yüksek okul mezunu çoktur.

Mudanya’ya 12, Bursa merkezine 24 km. uzaklıktadır. Mudanya, Çepni, Işıklı, Dereköy, Ülküköy ve Tepederbent istikametlerinden ulaşmak mümkündür. Mudanya – Dereköy yoluna yeni yapılan 1,5 km. uzunluğundaki geniş bir asfaltla bağlıdır. Ulaşımı rahat ve kolaydır. Arazisi verimli ve çok değerlidir. Son yıllarda köy çevresindeki araziler Bursa ve daha başka yerlerden gelen yabancılara satılmıştır. Çevrede onlarca baraka ev kurulmuştur. Önümüzdeki birkaç yıl içinde çevrenin yeni binalarla dolacağı sanılıyor. İstikbali parlak bir köy görüntüsü çiziyor.

XVI. yy. Osmanlı kayıtlarında adına rastlanır. Osmanlı’nın ilk döneminden itibaren uzun süre Kite (Ürünlü) kazasına bağlı kalmıştır.

Osmanlı’nın Kuruluş Dönemi’nde bu çevrede konar – göçer Akkoyunlu Yörükleri’nin barındığı yıllardır söylenegelmektedir. Daha sonraları bunlardan birkaç oba ‘yerleşik yaşama’ geçerek bu köyün kurulmasına önayak oluyorlar.

Diğer bir söylenceye göre de; Osmanlı’nın ‘Kuruluş Devri’ paşalarından birinin ‘Akkız’ adlı bir evlâdı varmış. Buradaki araziyi buna ‘vakıf’ olarak verir. Sonra da buna izafetin köyün adı ‘Akköy’ olmuş deniyor.

Bir başka söylence de; 'çevrede bol miktarda bulunan badem ağaçlarının ilkyazda adeta beyaz bir gelinlik giymiş gibi bembeyaz çiçeklerle bezenmesi nedeniyle böyle bir ad verilmiştir’ şeklindedir.

Köy çevresinde yer alan Örenler ve Taşlıklar denilen semtlerdeki toprakların altından Antik, Roma ve Bizans devirlerine ait tarihi özelliği olan taş ve seramik parçaları çıkmaktadır. Bunlardan birkaçı köy meydanındaki kahvenin önünde sergilenmektedir. Yüzyıllar öncesinde, muhtemelen de ‘Milâdi’ yılların başlarında İspanyol vakteran (general) Galyus, emekli olduktan sonra buralara gelip yerleşmiştir. Onun yazdırdığı sanılan köy kahvesinin önünde bulunan silindirik bir taşın üzerindeki Latince bir yazıda; ”İspanyol Galyus’un oğluGalyus Anneus İspanyus 25 yaşındayken burada vefat etti” denmektedir. İspanyolların o dönemde buralara kadar geldikleri anlaşılıyor.

Bunun yanıbaşında bir de mermer sütun kaidesi bulunuyor. Aslan başı şeklindeki diğer bir mermer taş ise incelenmek üzere ilgililer tarafından alınıp götürülmüştür. Bu yazıt ve taşlar, tarih ve kültür açısından çok önemli bilgiler içermektedir.

Köyün öğrencileri Mudanya’ya taşımalı öğretime gidiyor.

En önemli geçim kaynakları zeytincilik ve kara incir üreticiliğidir. Türkiye’nin en modern ve en büyük incir bahçesi buradadır. ‘İncir Şenliği’ yapılmaktadır.

Hicri 1325 (M.1907) yılı Osmanlı Salname defterinde 46 hane ve 224 nüfuslu görülmektedir.

1927’de 47 hane, 314 nüfusludur. 1955’te 455, 2000 yılında 518 nüfusa sahiptir. 2012’de 243 erkek ve 226 kadın olmak üzere toplam nüfusu 469’a düşmüştür. 2014 yılı nüfusu 463 kişidir. 2015’te de 456’dır. 2016’da 453’e inmiştir.


İlgili Haberler
left
right
 
 
20 Mart 2018 Salı 21:48
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık