Ana Sayfa » TURİZM » Şirin tatil beldesi: KÜÇÜK KUMLA

Şirin tatil beldesi: KÜÇÜK KUMLA

Yaz aylarında Marmara’nın Bodrum’u haline gelen Gemlik’e sadece 6 kilometre uzaklıkta, körfezin kuzey kıyısında yer alan şirin bir tatil beldesi Küçük Kumla. Kışın nüfusu 5 bin dolaylarındayken, yaz sezonunda 100 bini aşıyor. Turizm potansiyeli açısından aynı sahil güzergahında yer alan Karacaali, Narlı, Kapaklı, Fıstıklı ve Armutlu gibi beldelerin en gelişmişi olarak cazibe merkezi konumunda.

 
 
Şirin tatil beldesi: KÜÇÜK KUMLA

Yaz aylarında Marmara’nın Bodrum’u haline gelen Gemlik’e sadece 6 kilometre uzaklıkta, körfezin kuzey kıyısında yer alan şirin bir tatil beldesi Küçük Kumla. Kışın nüfusu 5 bin dolaylarındayken, yaz sezonunda 100 bini aşıyor. Turizm potansiyeli açısından aynı sahil güzergahında yer alan Karacaali, Narlı, Kapaklı, Fıstıklı ve Armutlu gibi beldelerin en gelişmişi olarak cazibe merkezi konumunda.

Kumla ismini yöreye 15. yy'da yerleşen Türk denizcileri Kumru kardeşlerden almış. Büyüğü şimdiki Büyük Kumla'ya küçüğü ise Küçük Kumla'ya yerleşmiş, ancak korsanlardan korunmak amacıyla esas yerleşim yeri olarak sahilden 3 km uzaklıkta bir alanı tercih etmişler ve zeytincilikle uğraşmışlar.

Birçok önemli uygarlığa şahitlik eden Kumla, M.Ö. 1400’lü yıllardan itibaren yerleşim olarak tercih edilmiş. Sırasıyla Mısırlılar, Argonlar, Balkanlardan göç edenler Frigyalılar, Lidyalılar, Makedonyalılar, Bitinyanlar, Romalılar, Bizanslıların hakimiyetine giren Kumla, Kara Timur Taş Paşa ve Akça Koca tarafından Osmanlı topraklarına katılmış. Kumla, zeytinciliği ve yağ üretimine dayanan ekonomisi ile Osmanlı Dönemi boyunca gelişmiş ve zenginleşmiş. Yunan işgali sırasında yağmalanıp, yıkılan köyü, halk 2 seneliğine terk ederek, İstanbul Selimiye Kışlası'na göç etmişler ve işgal bittikten sonra köye geriye dönmüşler.

Yazların sıcak ve kurak, kışların ise ılık ve yağışlı geçtiği Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Kumla'da ekonomi tarım ve turizme dayanır. En fazla yetiştirilen tarım ürünü olan zeytinin yanı sıra meyve ve sebze de yetiştirir yöre halkı.

En popüler dönemini 80’li, 90’lı yıllarda yaşamış olan Küçük Kumla’daki yaşam, 17 Ağustos Marmara depreminden sonra dinginleşmiş, ancak son yıllarda yeniden gelişen turizm Kumla'yı olumlu yönde etkilemiş. Yazlıklar, otel ve pansiyonlar, alışveriş ve eğlence mekanları sayesinde önce çevre ilçe ve illerin dikkatini çekmiş, sonraları ise başta İstanbul olmak üzere ülkemizin hemen her yöresinden tatil severi ağırlamaya başlamış.

Trafiğe kapalı sahil yolunda salına salına yürüyüp, sahilde bulunan çay bahçelerinde deniz manzarası eşliğinde çayınızı yudumlayabilir, akşamları bir hayli kalabalık olan, tekstil ürünlerinin, takı ve hediyelik eşyalarında satıldığı pazarından alışveriş yapabilir, iskeleden oltanızla balık tutabilir, bol bol yüzüp, güneşlenebilir, civar sahil beldelerine düzenlenen tekne gezilerine katılabilir, akşamları isterseniz disko ve barlarında, isterseniz canlı müzik yapılan eğlence mekanlarında gönlünüzce eğlenebilir, enfes Kumla dondurmasının, kumpirinin ve çekirdeğinin tadına bakabilirsiniz.

Her zevke ve keseye uygun yemek çeşidini bulabileceğiniz Kumla'da isterseniz balık çeşitlerini, isterseniz fast food türü yiyecekleri, kebap ve pide çeşitlerini, ızgara çeşitlerini, isterseniz ev yemeklerini yiyebilirsiniz.

 

İlgili Haberler
left
right
 
 
27 Ocak 2015 Salı 13:34
 
 
(3 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>rezzan şekerçioğlu</p> <p>2015-10-26 14:25:46</p> <p>3 yıldır kumlada oturuyorum geçen yaz sezonunda başlayan sahil şeridindeki çalışmalardan dolayı yazımız kötü geçti kışın yapılması gereken çalışma hangi mantığa göre yaz sezonunda insanların tatile geldiği dönemde yapılmaya başlanır ve neden yarım bırakılır ki </p> <p>deniz sarı </p> <p>2015-10-26 14:21:50</p> <p>kumla mahallesinin sahil şeridi düzenlemelerini yarım bırakmasınlar tamamlasınlar ailem küçük kumlada oturuyor ve ben her yıl kumlada tatilimi yapıyorum geçen 2015 yaz sezonunda tatilimizi berbat etti belediye bari bu yaz tatilimizi berbat etmesinler.</p> <p>ufuk tüzün </p> <p>2015-10-26 14:13:17</p> <p>kumla sahil şeridi düzenleme çalışmalarını da yarım bırakmasalardı daha iyi olacaktı, her yer delik deşik ve çamur içinde kumsal berbat 2015 yaz sezonunda tatilcilerin tatilini berbat etti belediye, şimdi de devamlı kalan insanların günlük yaşamsal faliyetlerini berbat ediyor ve böyle giderse 2016 yaz sezonunda da yazlık için gelen insanların tatillerini mahvedecekler...</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık