Ana Sayfa » KÜLTÜR SANAT » Sözeri'nin kitapları Mümin Ceyhan Kütüphanesi'nde

Sözeri'nin kitapları Mümin Ceyhan Kütüphanesi'nde

Bursa'nın tanınmış kültür emekçilerinden Tankut Sözeri'nin bütün kitap koleksiyonu, kızı tarafından Mümin Ceyhan Kültür Kaynakları Kütüphanesi'ne bağışlandı. Görükle'deki kütüphane Bursa belleğine katkı koymaya devam ediyor.

 
 
Sözeri'nin kitapları Mümin Ceyhan Kütüphanesi'nde

Geçtiğimiz eylül ayındavefat eden, Bursa’nın tanınmış kültür emekçilerinden Tankut Sözeri’nin kızı Elif Bulut babasının bütün kitap koleksiyonunu Mümin Ceyhan Bursa Kültür Kaynakları Kütüphanesi’ne bağışladı. 1954 yılında ailesiyle birlikte Bursa’ya yerleşen Sözerinin, geçen yıl yayınlanan “Çok Karşılaşılan Mistik/Gizil Simgeler Gelenek ve Kavramlar,” kitabıyla büyük ilgi toplamıştı. Daha önce “Kültürlerde Şahmeran” ve “İnançlarda Şahmeran” isimli kitapları da yayınlanan, antika eşya uzmanı Sözeri’nin, Bursa kültürüne katkı koyduğu makaleleri, Bursa Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanıyordu.

Tankut Sözeri’nin kitaplarının bağışlandığı Mümin Ceyhan Bursa Kültür Kaynakları Kütüphanesi’ne  2014 yılında Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti tarafından Bursa Kültürüne Hizmet Ödülü, verildi. Daha önce Bursa müzik camiasının tanınmış ismi Erdinç Çelikkol ve elektrik mühendisi İsmail Özsuma’nın da kitaplarını bağışladığı kütüphane, sosyal ve kültürel çalışmaları ile dikkat çekiyor.

Bursa ile ilgili her türlü bilgi içeren materyal ve belgelerin, efemera ürünlerinin, Bursa fotoğraflarının  toplandığı kütüphane zengin bir koleksiyona sahip. Görükle’de, ÜNİKENT bünyesinde hizmet veren kütüphane, düzenlediği kültürel toplantılarla Bursa belleğine katkı koymaya devam ediyor.

 
 
8 Ocak 2015 Perşembe 17:22
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Tarihte Bugün
1617 - Sultan I. Ahmet tarafından İstanbul'da adıyla anılan meydanda 1609-1616 yılları arasında Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılan Sultanahmet Camii ibadete açıldı.
1815 - Viyana Kongresi sona erdi.
1921 - İstiklal Savaşı'nda kullanılacak cephanenin İnebolu'dan karaya çıkartılmaya başlanması ve cepheye götürülmeye başlanması.
1928 - Avusturyalı pilot Charles Kingsford-Smith, uçağıyla ilk kez Büyük Okyanus'u aştı.
1942 - Anıtkabir için açılan yarışmada, Prof. Emin Onat ve Orhan Arda'nın projeleri birinci oldu.
1947 - Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü'ne üye oldu.
1950 - Adnan Menderes Demokrat Parti genel başkanlığına seçildi.
1955 - Türk bayrağını yırtmaktan sanık 4 ABD'li yapılan yargılamada beraat etti.
1975 - Kıbrıs'ta Türk Anayasası'nın kabulü. 230 oya karşılık 37.502 oyla kabul edilmesi.
1977 - Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Taha Carım, Roma'daki evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda öldü. Saldırıyı, "Ermenistan Gizli Kurtuluş Ordusu" adlı terör örgütü üstlendi.
1980 - Altı ay içinde sekizinci kez devalüasyon yapıldı; Türk lirasının değeri yüzde 5,5-8,8 arasında düşürüldü.
1997 - Malta Hava Yolları'na ait La Valetta-İstanbul seferini yapan uçak, İsmail Beyazpınar ve Nusret Akmercan tarafından Köln'e kaçırıldı.
1999 - Yugoslavya ve NATO, Kosova'da Sırp birliklerinin geri çekilmesi anlaşmasını imzaladı. NATO, hava saldırılarını durdurdu ve 20 Haziran´da resmen sona erdirdi.
68 - Roma İmparatoru Neron intihar etti.
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık