Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » Tarihi çini fırınları turizme kazandırılacak

Tarihi çini fırınları turizme kazandırılacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik ilçesinde tarihi çini fırınlarını ortaya çıkarmak için devam eden kazıları inceledi. Altepe, ilçede bütün dönemlerin eserlerinin birer birer ayağa kaldırıldığını söyledi.

 
 
Tarihi çini fırınları turizme kazandırılacak

İznik Gölü’ndeki batık bazilikadan Roma Tiyatrosu’na kadar ilçenin tarihi ve kültürel mirasına gereken özeni gösterdiklerini belirten Başkan Altepe, “İznik’in çinileri de çok ünlü ve önemli. İznik, 1400’lü yıllardan 1700’lü yıllara kadar 300 yıl boyunca Osmanlı döneminin yoğun çini üretim merkezi olmuş. İznik’in kalbindeki bu bölgede üretimler yapıldığı biliniyor. Burada yaklaşık 30 yılı aşkın zamandır da kazılar yapılıyor. İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü olarak yapılan kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle daha da yoğunlaştı” diyerek bölgenin tüm özelliklerini ortaya çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

İznik’i dünya gündemine taşıyacak faaliyetlerin önemini vurgulayan Başkan Altepe, “İznik’in çinisi çok önemli, çünkü bu çini dünyanın her yerinde kullanıldı. Bursa’da ve İstanbul’da, Muradiye Külliyesi başta olmak üzere bütün külliyelerde bu çiniler kullanıldı. Daha önce Rodos çinisi, Haliç çinisi ve Şam çinisi denilen çinilerin de burada üretildiği ve daha sonra kullanılan bölgenin deseniyle şekillendirilip isimlendirildiği ortaya çıktı. Bu çalışmalarla ilgili, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle daha da hızlı bir şekilde sonucu alacağımızı düşünüyor, bu durumun hem kültürümüze hem de İznik turizmine katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de kültürel çalışmalarda kayıp zamanların bugünlerde telafi edildiğini vurgulayarak, İznik’te 1963 yılında başlayan çini fırınları kazı çalışmalarının da detaylarını aktardı. Sözen, tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik hizmetlerinden dolayı Başkan Altepe’yi tebrik etti.

İznik Çini Fırınları kazı çalışmalarının başkanlığını yürüten İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Belgin Demirsar Arlı da çalışmalarına Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerinden dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Arlı, Başkan Altepe’ye kazı çalışmalarının süreciyle ilgili detaylı bilgi verdi. İncelemenin sonunda Başkan Altepe, kazı çalışmalarında görev yapan ekip üyeleriyle fotoğraf çektirdi.


İlgili Haberler
left
right
 
14 Eylül 2015 Pazartesi 20:56
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık