Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » Taş Mektep Çalıştayı rapor haline getirilecek

Taş Mektep Çalıştayı rapor haline getirilecek

Restorasyon çalışmaları başlayan Tirilye Taş Mektep binasının geleceğe taşınması ile ilgili Mudanya Belediyesi tarafından bir çalıştay düzenlendi. Çalıştayda belirtilen görüşler rapor haline getirilerek, Taş Mektep Bilim Kurulu tarafından yapılacak projeye yansıtılacak.

 
 
Taş Mektep Çalıştayı rapor haline getirilecek
1909 yılında inşası tamamlanan ve 1989 yılına kadar okul olarak kullanılan Tirilye Taş Mektep Binası restorasyon çalışmalarının başlamasının ardından Mudanya Belediyesi tarafından düzenlenen tarihi binanın geleceğe taşınması ile ilgili çalıştayın ikinci oturumu gerçekleştirildi. Düzenlenen çalıştayın ikinci gününde Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu’nun yönetiminde Faruk Göksu “Kültürel Planlamada Stratejik Yaklaşımlar”, Hakan Karademir “Üst ve Alt Ölçekli Planlarda Koruma Stratejileri”, Mimar Mithat Kırayoğlu “Tirilye Kültür Mirasına Bütüncül Yaklaşım”, Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu “Taş Mektep’ten UNESCO’ya” Tamer Afacan ise  “Kent Müzeciliğinde Yeni Teknikler” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

 

SÖZEN, “TİRİLYE ÇOK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİR YER”

Gerçekleşen sunumların ardından iki gün süren çalıştayın değerlendirmesini gerçekleştiren ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Tirilye’nin mazeret beyan edilmeyecek, çok dikkat edilmesi gereken bir yer olduğuna vurgu yaparak kaybedecek zamanlarının olmadığının altını çizdi. Taş Mektep’te herkesin kendisine ait bir şeyler bulacağını belirten Sözen, “İyi ki bu çalıştayı yaptılar. En küçük noktayı düşünüp en büyüğünü görmemiz lazım. Tirilye kimlikli bir kenttir” dedi. Gerçekleşen bu çalışmalara herkesin katkı koyması gerektiğini belirten Sözen, “Taş Mektep ile birlikte çevresinde bulunan diğer tarihi yapıların da ayağa kaldırmamız gerekiyor. Sokakların yüzünü yıkama projesini de yapmamız gerekiyor” dedi. Başkan Türkyılmaz’a teşekkür eden Sözen, gerçekleşen çalıştayın bildirilerinin ve kitaplarının da hazırlanmasını istedi.  

“DOMİNONUN BAŞ TAŞINA DOKUNDUK”

Tirilye’nin sokakları ile ilgili proje çalışmalarının başladığını ve yakın zamanda Tirilye halkına tanıtımlarının yapılacağını belirten Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Taş Mektep dominonun baş taşıdır. Bir dokunuş gerekiyordu. Bu dokunuşu gerçekleştirdik. Bu dokunuşla Tirilye ve Mudanya’nın tüm mahallelerinde ki tarihi yapılar bu dokunuştan yararlanacaktır” dedi. Tirilye ve Mudanya’nın tüm güzellikleriyle birlikte imrenilecek bir kent olacağının da altını çizen Türkyılmaz, çalıştaya katılanların Kurban Bayramını ve Zafer Bayramını kutlayarak sözlerini tamamladı. 

TİRİLYELİLER GÖRÜŞLERİNİ DİLE GETİRDİ

Çalıştayın sonunda söz alan Tirilyeliler ise Taş Mektep’in gelecekte nasıl değerlendirilmesi konusunda görüşlerini dile getirdiler. Taş Mektep’in eğitim, halka açık kültürel ve sosyal alanları ile turizme katkı vermesi görüşünde birleşen Tirilye halkı gerçekleşecek çalışmalara her zaman destek olacaklarının da altını çizdiler. Eleştiriler ile görüşlerin dile getirildiği çalıştayda, Taş Mektep Bilim Kurulu yapılan çalıştayı değerlendirerek rapor haline getirerek, çıkan sonuçları projeye yansıtacak.
 


İlgili Haberler
left
right
 
 
10 Eylül 2017 Pazar 11:00
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık