Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » Ülkemizin ilk edebiyat müzesi Misi'de açıldı

Ülkemizin ilk edebiyat müzesi Misi'de açıldı

Nilüfer Belediyesi, Mübadele Müzesi ve Fotoğraf Müzesi'nin ardından, Edebiyat Müzesi'nin de açılışını gerçekleştirdi. Gümüştepe Mahallesi'nde (Misi) açılan Edebiyat Müzesi, Türkiye'de, alanında ilk olma özelliği taşıyor. Edebiyat dünyasının tüm izlerinin, şairlerin ve yazarların el yazıları, daktiloları ve kişisel eşyalarıyla mektuplarının yer aldığı Edebiyat Müzesi'nde 4 bine yakın evrak yer alıyor.

 
 
Ülkemizin ilk edebiyat müzesi Misi'de açıldı

Nilüfer Belediyesi Başkanı Mustafa Bozbey, kültür sanat şehri olarak yapılan çalışmalara bu müzeyle de ilaveleri yapmaya devam ettiklerini belirterek, "Nilüfer Belediyesi'nin 3 temel hedefi eğitim, kültür sanat ve spor şehri olmaktır. Nilüfer Belediyesi olarak hedeflerimize adım yaklaşmaktayız. Nüfusumuz artmış olsa da bu hedefte projelerimizi gerçekleştiriyoruz. 2 bin yıllık Misi Köyü tarihi geçmişi olan bir bölgedir. Böyle bir alanda 3'üncü müzemizin açılışını yapmak bizleri heyecanlandırıyor. Türkiye'de tek bir yazara veya isme adanan müzeler vardır. Ama Nilüfer Edebiyat Müzesi, özellikle Türk edebiyatına geniş bir çerçeveden bakan Türkiye'de alanında ilk müzedir" dedi.

Müzede yazım tarihine belge olan ve zamana aktarılan edebiyat dünyasının tüm izlerini ziyaret edenlerin bulabileceğini belirten Nilüfer Belediyesi Başkanı Mustafa Bozbey, "Sözcüklerin ardı ardına dizilirken, hayatı anlattıkları ve hayat buldukları dünyamızda zihnimizde iz bırakan cümleler müzeyi gezenleri karşılayacaktır. Yakıdan inceleme fırsatı bulanlar şair ve yazarların el yazıları, daktiloları, kişisel eşyaları ve mektupları ile göz göze gelecektir. Ezberdeki bir şiirin el yazması müzede karşınıza çıkacak. İlk baskı ve imzalı kitaplar bu müzede yer alacaktır. Bizler için paha biçilemeyecek daha buna benzer birçok parça müzede bulunmaktadır. Mektup odasında ise 800 el yazısı ile sergilenmektedir" diye konuştu.
Müzede ayrıca 600 civarında kitap yer aldığını belirten Bozbey, konuşmasının ardından katılımcılarla birlikte açılış kurdelesini kesti.
Müzenin pazartesi günleri hariç her gün 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaretçilerine açık olacağı bildirildi.


İlgili Haberler
left
right
 
19 Mart 2018 Pazartesi 21:09
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık