Ana Sayfa » TURİZM » Uluabat Gölü'nde sessiz sedasız duran adalar

Uluabat Gölü'nde sessiz sedasız duran adalar

Bursa’nın turizm potansiyeli ve çeşitliliği açısından zengin olduğunu biliyoruz. Ancak kaçımız adaları olduğundan haberdar? Adaların en büyüğü Halilbey adası. Ardından Manastır geliyor, onu Arifmolla takip ediyor, Kız adası, Keremitçi, Terzioğlu ve Bulut. İrili ufaklı yedi adalı bir göl; Uluabat.

 
 
Uluabat Gölü'nde sessiz sedasız duran adalar

Bursa’nın turizm potansiyeli ve çeşitliliği açısından zengin olduğunu biliyoruz. Ancak kaçımız adaları olduğundan haberdar? Evet, yanlış okumadınız, Bursa’nın adaları var. Uluabat (Apolyont) Gölü’nde öylece sessiz sedasız duruyorlar. Belki arada sırada balıkçılar ve macera tutkunu doğaseverler uğrayıp ziyaret ediyor. Adaların en büyüğü Halilbey adası... Ardından Manastır geliyor, onu Arifmolla takip ediyor, Kız adası, Keremitçi, Terzioğlu ve Bulut. İrili ufaklı yedi adalı bir göl, Uluabat.

Alyos (Halilbey) Adası

Gölün kuzey kıyısındaki Eskikaraağaç Köyü’nün tam karşısında. Osmanlıların 1302’de ele geçirdikleri ada, sonradan ‘Keşiş Adası’, ‘Halilbey Adası’ ve adlarıyla da anılmış. Genellikle Galios/Galyos Adası (İmralı) ile karıştırılan ve Uluabat Gölü’ndeki en büyük ada olan Alios’ta, Bizans döneminden kalma örenler bulunuyor.

Manastır (Nailbey) Adası

Gölyazı’nın batı kıyısının karşısında. Uluabat Gölü’nde Alios Adası’ndan sonraki ikinci büyük ada, Gölyazı’nın batısında ve Karacabey’e bağlı Eskikaraağaç Köyü’nün güneydoğusundaki Manastır Adası. Gölyazılıların ‘Mutlu Ada’ diye de andığı ada, 1940’lı yıllarda Türk Robinson’u olarak bilinen Ziya Nail Döle’nin burada yaşamaya başlamasından sonra Nailbey Adası adıyla anılır olmuş..

Türk Robinson’un hayatı

Yaşamıyla ilgili bilgiler çoğunlukla söylentilere dayalı olan Ziya Nail Döle, Bulgaristan Eskicuma doğumlu. Aktarımlara göre, Balkan savaşları sırasında dağa çıkarak Bulgarlara karşı savaşmış, Osmanlı’nın çekilişi kesinleşince Paris’e kaçarak burada tarım üzerine yüksek öğrenim görmüş. Cumhuriyet’in ilk yıllarında Türkiye’ye gelerek Bursa’ya yerleşen Döle, bilinmeyen nedenlerle toplumdan kopmuş, 1940’ta Uluabat Gölü’ndeki adayı 2 bin 300 liraya satın alarak burada yaşamaya başlamış. Köylüler ve balıkçılarla dostluk kuran Döle, adada bulunan Bizans dönemi kalıntılarını ve çevreyi korumasıyla tanınmış.
20 Şubat 1950’de yaşamını yitirince Gölyazı Mezarlığı’na defnedilen Nail Bey’in mezar taşında şöyle yazıyor: Cumai Balalı Hacı Mehmet Bey’in torunu ve Ziya Bey’in oğlu, Mutlu Ada sakini, 1886/20 Şubat 1950.

Hagios (Aziz) Constantinos (Helena) Kilisesi

Manastır Adası’nda Bizans döneminden kalma Hagios Constantinos (Helena) Kilisesi’nin kalıntıları bulunmakta. Bölgenin en eski dinsel yapılarından biri olan kilisenin yapımı IX.-X. yüzyıllara tarihleniyor. XVIII. yüzyılın sonları ile XIX. yüzyılın başlarında büyük bir onarım geçirmiş, önemli ölçüde yenilenmiş. Kapalı Yunan haçı tipinde yapılmış olan kilisenin duvarları beş sıra tuğla ve kaba işlenmiş taşlarla örülmüş. Kubbesi tamamen yıkılmış durumda. 16. yüzyılda adayı ziyaret eden S. Gerlach, kilisenin Aziz Constantinos’a ithaf edildiğini ve burada altı yedi keşişin yaşadığını anlatır.

Theotokia Kilisesi

Uluabat’taki küçük adalarda da Bizans döneminden kalma yapı örenlerine rastlanıyor. Bunlardan biri de Hıristiyanlık Çağı yapılarından olan ‘Theotokhia’. Bilge Umar, bu kilisenin adının Hellence’de ‘Theotokos’tan geldiğini ve bunun ‘tanrı doğuran/bakire Meryem yurdu’ anlamında olduğunu belirtmekte.

Uluabat Gölü’ndeki bu adalar, özel şahısların elinde. Ne zaman ki burası turizme tam anlamıyla açılacak, işte o zaman bu adalar dinlenme mekanı olacak. Yatırımcılar ilgi gösteriyor, ancak özel mülkiyette olduğundan vazgeçiyorlar. Turizm yatırımcısı ile ada sahibi mali konularda anlaşamayınca projeler de uygulanamıyor.
Ramsey planıyla koruma altında olan Uluabat, su kaynağı olarak önemli göllerden birisi. Ancak son yıllardaki aşırı kirlenme, balık, kerevit ve su kuşu tür ve çeşitlerinin azalmasına neden olmakta. Uluabat’ta, adaları da içine alacak özgün projelerin gerçekleştirilmesi, Bursa’ya farklılık katacaktır.

Yeşil Bursa Dergisi / Sayı 1

İlgili Haberler
left
right
 
 
25 Ocak 2015 Pazar 17:15
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık