Ana Sayfa » TURİZM » Umurbey ikinci Cumalıkızık olma yolunda

Umurbey ikinci Cumalıkızık olma yolunda

Umurbey Mahallesi'nin Bursa'nın ikinci Cumalıkızık'ı olacağını belirten Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, 19 binanın röleve çalışmalarına start verildiğini söyledi.

 
 
Umurbey ikinci Cumalıkızık olma yolunda

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Türkiye'nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın doğum yeri olan Umurbey Mahallesi'nin, Bursa'nın ikinci Cumalıkızık'ı olacağını belirterek, bu mahalledeki 19 tarihi binanın röleve projesi çalışması ve restore çalışmalarına başlandığını bildirdi. 

“Umurbey'de Tarihi binalar ayağa kalkacak” diye konuşan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, sivil mimari örneği tarihi yapıların öncelikli olarak röleve projelerinin çıkarıldığını, bu projelerin Koruma Kurulu'na sunulacağını açıkladı. Koruma Kurulu onayının ardından eserlerin restorasyon çalışmalarının Gemlik Belediyesi ve çeşitli fonlardan sağlanacak hibe kredilerle yapılacağını ifade eden Yılmaz, Umurbey Mahallesi'nin Cumalıkızık Mahallesi gibi tarihi özelliği bulunduğunu kaydetti. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Umurbey'de tarihi ve kültürel miras korunurken, ikinci Cumalıkızık Projesi'nin de yaşama geçeceğini anlattı. 

Gemlik Belediyesi Fen İşleri ve İmar Müdürlüğü ekipleri ile birlikte ihaleyi kazanan firma temsilcileri Mimar Özlem Aydın ve İnşaat Mühendisi Gonca Tekin'de tarihi binalarda incelemelerde bulundu. Ölçüm ve çizimler yapan ekiplerin çalışmalarının, tespit edilen 19 binanın yanı sıra Umurbey'deki çok sayıda başka tarihi binayı da kapsadığı kaydedildi.

 
10 Haziran 2015 Çarşamba 10:46
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık