Ana Sayfa » TURİZM » Yanı başımızdaki cennet: MİSİ

Yanı başımızdaki cennet: MİSİ

Bursa’nın Cumalıkızık, Gölyazı, Tirilye gibi tarihi ve doğal güzellikleri bir arada barındıran yeni turizm cazibe merkezlerinden biri de, Nilüfer ilçesi sınırlarındaki Misi Köyü.

 
 
Yanı başımızdaki cennet: MİSİ

Nilüfer Belediyesi’nin birkaç yıldır üzerinde titizlikle çalıştığı ‘Misi Koruma ve Yaşatma Projesi’ kapsamında Gümüştepe değerine değer katıyor. Tarihi ve doğal güzellikleriyle adeta büyülüyor. Bursalıların hafta sonlarında tercih ettiği cazibe merkezi konumuna gelen Misi’yi, diğer köylerden ayıran bir özellik köyün içinden pırıl pırıl Nilüfer Çayı’nın akması. Bu akan suyun içine masalar, sandalyeler konuyor. Kenarında çay bahçesi ve restoranlar hizmet veriyor. Konuklara eşsiz manzara ve harika bir atmosfer sunan Misi; meyve, kavak, çınar, söğüt ağaçlarıyla yeşilin her tonu, Nilüfer Çayı’nın yaz aylarında serinleten ferahlığıyla insanın ruhunu rahatlatıyor.

Misili köy kadınlarının kurduğu ‘Misi Köyü Kadınları Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ birkaç yıl önce büyük bir iş başardı. Kaybolan ipek böcekçiliğini yeniden canlandırmak ve kadınların istihdamını artırmak için dernek kurup, Avrupa Birliği projeleri arasında birinci seçilerek aldıkları para ödülü ile ipek ve koza evini açtılar. Burada kendi yaptıkları koza ve ipek iplerden el emeği işler yapıp satıyorlar. Yani Misi yıllar sonra ipek üretmeye yeniden başladı. Misili kadınlar ayrıca Nilüfer Belediyesi tarafından sağlanan; ticaret, turizm, girişimcilik ve yabancı dil kurslarında eğitim alıyor. Her yıl eylül ayında Misi Yerel Lezzetler Şöleni yapılıyor. Misi’de doğal, organik ürünlerden oluşan köy kahvaltısı yapmak, buraya özgü ev yapımı ürünler satın almak mümkün.

27 TESCİLLİ YAPI

Tarihten bugüne özgün mimarisiyle ayakta kalan eski evleri ile ünlü bir yerleşim yeri olan Misi, 1989 yılında Kentsel SİT alanı ilan edildi. Köyde 27 tescilli yapı bulunuyor. Misi Koruma ve Yaşatma Projesi kapsamında, biri eski okul binası olmak üzere, 2 yapının restorasyon çalışması tamamlandı. Misi Halkevi, Misi Koruma ve Yaşatma Proje Ofisi ve kafeterya hizmete açıldı. Alipaşa Caddesi'nde bulunan metruk haldeki bir yapı yıkılıp, aslına uygun yeniden inşa edildi. 3 katlı sivil mimarlık örneği yapı, kreş olarak hizmete açıldı. 3 tarihi binanın daha restorasyonu yapıldı ve bu yapılara müze, kitap evi gibi işlevler kazandırıldı. Misi'de restorasyon çalışmalarının yanı sıra cephe sağlıklaştırma çalışmaları da yürütülüyor.

MİSİ HAKKINDA

Misi Köyü, 2000 yıllık tarihi geçmişe sahip. Günümüzde Gümüştepe Mahallesi adıyla Nilüfer İlçesi’ne bağlanan Misi Köyü’nün çok eski bir yerleşim yeri olduğu biliniyor. Misi Köyü’nün ilk adının Mysia olduğu sanılmakta. M. S 183 yılında Alex adlı bir keşiş, seksen beş kişilik bir maiyetiyle Hıristiyanların öncüleri olarak İnkaya ve Misi köylerine yerleştikleri, “konsül”ün toplanarak İncil tartışması yapıldığı tarihi kayıtlarda mevcut. Bugün kalıntılarına rastlanılan manastır civarında İncil’in bir nüshasının gömülü olduğuna inanılır. Bu kalıntılar dolayısıyla bölge Hıristiyanlar için de önem taşımakta.

Misi Köyü asma yaprağı, misket üzümü, pekmezi ve şarabıyla çok ünlü. Şarapçılık burada eski bir geçmişe sahip. Misi Şarapları yalnızca bu yörede yetişen ve özel bir aroması olan misket üzümünden yapılıyor. Ayrıca bu üzümlerle yapılan pekmezin de çok sağlıklı olduğu söylenmekte. Köyün şarap dışındaki gelir kaynağını, yakın bir geçmişe kadar ipek böcekçiliği oluşturmuş. Bursa’ya önemli ekonomik gelir sağlayan ipekçilik, yerleşim alanlarının da buna göre şekillenmesini sağlamış. Buna bağlı olarak Misi evlerinin geniş sundurmaları ipek böcekçiliğine göre inşa edilmiş. Köyde bulunan ‘Kavacık Sultan Yatırı’ önem arz ediyor. Misi Köyü’nde yaşamış olan Kavacık Sultan’ın kabrinin, köydeki dağda bir kayanın içinde olduğu rivayet edilmekte. Bugün bölgede bulunan çeşmeden akan suyun Kavacık Sultan’ın gözyaşları olduğuna inanılıyor ve ziyaretçiler tarafından dilenen dileklerin, gerçekleştiği söyleniyor.

 

 

 

 

 
25 Haziran 2015 Perşembe 21:03
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Tarihte Bugün
1752 - ABD'nin ilk hastanesi Pensilvanya'da açıldı.
1808 - Antrasit ilk defa bir yakıt olarak kullanıldı.
1809 - Robert Fulton, buharlı geminin patentini aldı.
1843 - Giuseppe Verdi'nin I Lombardi adlı operasının ilk gösterimi Milano'da yapıldı.
1867 - Sadrazam Mehmed Emin Âli Paşa beşinci ve son kez sadrazam oldu.
1895 - Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı'nda Büyük Britanya adası tarihinin en soğuk gününü yaşadı: 27.2 °C. Bu rekor daha sonra 10 Ocak 1982'de tekrarlandı.
1926 - Siirt milletvekili Mahmut Bey'in (Soydan) kurduğu Milliyet gazetesi yayımlanmaya başladı.
1928 - Kış Olimpiyatları, St. Moritz'de (İsviçre) başladı.
1936 - İstanbul'da kar fırtınası: binalar yıkıldı, 120 kadar tekne battı ve Unkapanı Köprüsü parçalandı.
1939 - Lockheed şirketine ait P-38 tipi bir uçak Kaliforniya'dan New York'a 7 saat 2 dakikada uçtu.
1953 - SSCB, İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesti.
1953 - İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Gericilikle Savaşım için Ulusal Dayanışma Cephesi kurmayı kararlaştırdı.
1957 - Muhalefet milletvekilleri Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda değişiklik istedi.
1959 - Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla ilgili Zürih Antlaşması, Türkiye ile Yunanistan arasında imzalandı.
1961 - 5 parti kuruldu. Adalet Partisi, Memleketçi Serbest Parti, Çalışma Partisi, Türkiye İşçi ve Çiftçi Partisi ve Cumhuriyetçi Mesleki Islahat Partisi.
1961 - Adalet Partisi, Ragıp Gümüşpala'nın başkanlığında kuruldu.
1964 - Limasol'da (Kıbrıs) Rumlarla Türkler arasında çarpışmalar başladı.
1964 - Tayvan, Fransa ile diplomatik ilişkilerini kesti.
1965 - ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, hava ve deniz kuvvetlerine, Kuzey Vietnam Halk Cumhuriyeti'ndeki askeri hedeflerin bombalanması emrini verdi.
1965 - Yeni Adana gazetesi Dünya Basın Barış Ödülü'nü kazandı.
1969 - Amerikan 6. Filosu'nu protesto gösterileri sürüyor; 1969'da üniversite öğrencileri Beyazıt Kulesi'ne üzerinde Vedat Demircioğlu'nun resmi bulunan bir bayrak çekti. Vedat Demircioğlu, 6. Filo'nun 1968'deki gelişinde öldürülmüştü.
1971 - ABD, Birleşik Krallık, SSCB, ve diğer ülkeler arasında uluslararası sularda nükleer silahların kullanılmaması konusunda antlaşma imzalandı.
1973 - Vietnam Savaşı: ilk Amerikan esirleri serbest bırakıldı.
1978 - Çin Halk Cumhuriyeti, Aristoteles, Shakespeare ve Charles Dickens'in eserlerine uyguladığı sansürü kaldırdı.
1979 - 15 yıllık sürgün hayatından sonra ülkesine 9 gün önce dönen Ayetullah Humeyni yanlıları İran'da yönetimi ele geçirdi. Şah'ın Başbakanı Bahtiyar istifa etti.
1988 - Avusturya halkının yüzde 70'i Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim'ın istifa etmesini istemedi. Kurt Waldheim Nazi geçmişine ilişkin sorgulanmıştı.
1990 - Mike Tyson ağır sıklet boks şampiyonu unvanını Buster Douglas'a nakavt olarak kaybetti.
1990 - Güney Afrika'da ırkçı rejime karşı savaşan Afrika Ulusal Kongresi'nin lideri Nelson Mandela 27 yıllık hapis hayatının ardından bugün özgürlüğüne kavuştu.
1994 - HBB'de yayımlanan Yüksek Tansiyon adlı programın yapımcısı Erhan Akyıldız ve Ali Tevfik Berber, 2'şer ay hapis cezasına çarptırıldı.Televizyoncular programda halkı askerlikten soğuttukları iddiasıyla yargılanmışlardı.
1998 - Türkiye'de 12 kentte bulunan 78 kumarhane kapatıldı. Kapatma kararı "Turizm Teşvik Yasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yasa" uyarınca alındı.
2000 - Romanya'da bir altın madeninden sızan siyanür, Macaristan sınırından geçen Tisa nehrinde binlerce canlının ölmesine neden oldu.
2006 - Alman arkeologlar, Şanlıurfa'daki Göbekli Tepe Mabedi'nde, insanlığın en eski haber sistemi olarak tanımladıkları ve günümüzde kullanılan yazının ilkel biçimi olan işaretler buldular.
2007 - ÖDP'nin 5. olağan kongresinde genel başkanlığa Ufuk Uras seçildi.
2008 - Almanya'nın Ludwigshafen kentindeki bir apartmanda çıkan yangında ölen dokuz Türk'ün cenazesi Gaziantep'te toprağa verildi.
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık