Ana Sayfa » TURİZM » Yanı başımızdaki cennet: MİSİ

Yanı başımızdaki cennet: MİSİ

Bursa’nın Cumalıkızık, Gölyazı, Tirilye gibi tarihi ve doğal güzellikleri bir arada barındıran yeni turizm cazibe merkezlerinden biri de, Nilüfer ilçesi sınırlarındaki Misi Köyü.

 
 
Yanı başımızdaki cennet: MİSİ

Nilüfer Belediyesi’nin birkaç yıldır üzerinde titizlikle çalıştığı ‘Misi Koruma ve Yaşatma Projesi’ kapsamında Gümüştepe değerine değer katıyor. Tarihi ve doğal güzellikleriyle adeta büyülüyor. Bursalıların hafta sonlarında tercih ettiği cazibe merkezi konumuna gelen Misi’yi, diğer köylerden ayıran bir özellik köyün içinden pırıl pırıl Nilüfer Çayı’nın akması. Bu akan suyun içine masalar, sandalyeler konuyor. Kenarında çay bahçesi ve restoranlar hizmet veriyor. Konuklara eşsiz manzara ve harika bir atmosfer sunan Misi; meyve, kavak, çınar, söğüt ağaçlarıyla yeşilin her tonu, Nilüfer Çayı’nın yaz aylarında serinleten ferahlığıyla insanın ruhunu rahatlatıyor.

Misili köy kadınlarının kurduğu ‘Misi Köyü Kadınları Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ birkaç yıl önce büyük bir iş başardı. Kaybolan ipek böcekçiliğini yeniden canlandırmak ve kadınların istihdamını artırmak için dernek kurup, Avrupa Birliği projeleri arasında birinci seçilerek aldıkları para ödülü ile ipek ve koza evini açtılar. Burada kendi yaptıkları koza ve ipek iplerden el emeği işler yapıp satıyorlar. Yani Misi yıllar sonra ipek üretmeye yeniden başladı. Misili kadınlar ayrıca Nilüfer Belediyesi tarafından sağlanan; ticaret, turizm, girişimcilik ve yabancı dil kurslarında eğitim alıyor. Her yıl eylül ayında Misi Yerel Lezzetler Şöleni yapılıyor. Misi’de doğal, organik ürünlerden oluşan köy kahvaltısı yapmak, buraya özgü ev yapımı ürünler satın almak mümkün.

27 TESCİLLİ YAPI

Tarihten bugüne özgün mimarisiyle ayakta kalan eski evleri ile ünlü bir yerleşim yeri olan Misi, 1989 yılında Kentsel SİT alanı ilan edildi. Köyde 27 tescilli yapı bulunuyor. Misi Koruma ve Yaşatma Projesi kapsamında, biri eski okul binası olmak üzere, 2 yapının restorasyon çalışması tamamlandı. Misi Halkevi, Misi Koruma ve Yaşatma Proje Ofisi ve kafeterya hizmete açıldı. Alipaşa Caddesi'nde bulunan metruk haldeki bir yapı yıkılıp, aslına uygun yeniden inşa edildi. 3 katlı sivil mimarlık örneği yapı, kreş olarak hizmete açıldı. 3 tarihi binanın daha restorasyonu yapıldı ve bu yapılara müze, kitap evi gibi işlevler kazandırıldı. Misi'de restorasyon çalışmalarının yanı sıra cephe sağlıklaştırma çalışmaları da yürütülüyor.

MİSİ HAKKINDA

Misi Köyü, 2000 yıllık tarihi geçmişe sahip. Günümüzde Gümüştepe Mahallesi adıyla Nilüfer İlçesi’ne bağlanan Misi Köyü’nün çok eski bir yerleşim yeri olduğu biliniyor. Misi Köyü’nün ilk adının Mysia olduğu sanılmakta. M. S 183 yılında Alex adlı bir keşiş, seksen beş kişilik bir maiyetiyle Hıristiyanların öncüleri olarak İnkaya ve Misi köylerine yerleştikleri, “konsül”ün toplanarak İncil tartışması yapıldığı tarihi kayıtlarda mevcut. Bugün kalıntılarına rastlanılan manastır civarında İncil’in bir nüshasının gömülü olduğuna inanılır. Bu kalıntılar dolayısıyla bölge Hıristiyanlar için de önem taşımakta.

Misi Köyü asma yaprağı, misket üzümü, pekmezi ve şarabıyla çok ünlü. Şarapçılık burada eski bir geçmişe sahip. Misi Şarapları yalnızca bu yörede yetişen ve özel bir aroması olan misket üzümünden yapılıyor. Ayrıca bu üzümlerle yapılan pekmezin de çok sağlıklı olduğu söylenmekte. Köyün şarap dışındaki gelir kaynağını, yakın bir geçmişe kadar ipek böcekçiliği oluşturmuş. Bursa’ya önemli ekonomik gelir sağlayan ipekçilik, yerleşim alanlarının da buna göre şekillenmesini sağlamış. Buna bağlı olarak Misi evlerinin geniş sundurmaları ipek böcekçiliğine göre inşa edilmiş. Köyde bulunan ‘Kavacık Sultan Yatırı’ önem arz ediyor. Misi Köyü’nde yaşamış olan Kavacık Sultan’ın kabrinin, köydeki dağda bir kayanın içinde olduğu rivayet edilmekte. Bugün bölgede bulunan çeşmeden akan suyun Kavacık Sultan’ın gözyaşları olduğuna inanılıyor ve ziyaretçiler tarafından dilenen dileklerin, gerçekleştiği söyleniyor.

 

 

 

 

 
25 Haziran 2015 Perşembe 18:03
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Tarihte Bugün
1756 - İrlanda'nın koruyucu azizlerinden biri olan Aziz Patrick'in (385-461) adına kutlanan bir festival olan Aziz Patrick Günü ilk kez New York'ta da kutlandı.
1776 - Amerikan Devrimi: George Washington ve Henry Knox'un kente bakan tepelere topçu birliklerini konuşlandırmasının ardından İngiliz güçleri Boston'u terketmek zorunda kaldı.
1816 - 38 tonluk 'Elise' adlı buharlı tekne, kaptan Pierre Andriel yönetiminde, Manş Denizi'ni aşan ilk buharlı tekne oldu.
1845 - Küçük paketlerde kullanılan lastik bandın patenti alındı.
1861 - İtalya, ulusal birliğini kurdu.
1891 - Ahmed İhsan Tokgöz, Servet-i Fünun dergisini kurdu.
1915 - Çanakkale Savaşı: Kraliyet Donanması komutan Amiral Sackville Carden görevinden ayrıldı.
1920 - İngilizler, Eskişehir ve Afyon'dan çekildiler.
1921 - Londra'da ilk doğum kontrol kliniği açıldı. Kliniğe başvuranlara, düşük ücretle korunma araç gereçleri verildi.
1926 - "Demir Sanayinin Tesisine Dair Kanun" TBMM'de kabul edildi.
1941 - Alman denizaltı kaptanı Otto Kretschmer'in denizaltısı batırıldı ve esir alındı.
1944 - Varlık Vergisi'nin tasfiyesine ilişkin yasa yürürlüğe girdi.
1948 - Belçika, Fransa, Hollanda, Birleşik Krallık, Lüksemburg dışişleri arasında, 50 yıl süreli Brüksel Antlaşması imzalandı.
1954 - İspanya'yı kura sonucunda eleyen Türkiye Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası'na katılmaya hak kazandı.
1961 - Vicente Calderón Stadı yapımına başlandı.
1965 - 30 milyon dolarlık hacmi olan Türk-İsrail Ticaret Antlaşması imzalandı.
1966 - ABD donanması'na ait Alvin araştırma-kurtarma denizaltısı, İspanya kıyıları açıklarında ABD'ye ait kayıp hidrojen bombası'nı buldu.
1968 - PTT ile Northern Electric firmasının işbirliğiyle kurulan telefon fabrikasında yapılan ilk yerli telefonlar 157 liradan satışa çıkarıldı.
1969 - Golda Meir, İsrail'in ilk kadın başbakanı oldu.
1970 - My Lai katliamı: ABD Ordusu olayı örtbas etmeye çalıştıkları için 14 subay hakkında soruşturma başlattı.
1972 - Eti Gıda San. ve Tic. A.Ş. Eskişehir'de kuruldu.
1985 - İki ünlü oyun yazarı Arthur Miller ve Harold Pinter, hapiste bulunan Uluslararası Yazarlar üyesi yazarları ziyaret etmek amacıyla Türkiye'ye geldi.
1995 - Michael Jordan basketbola geri dönme kararı aldı.
624 - Bedir Muharebesi gerçekleştirildi.
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık