Ana Sayfa » TURİZM » Yanı başımızdaki cennet: MİSİ

Yanı başımızdaki cennet: MİSİ

Bursa’nın Cumalıkızık, Gölyazı, Tirilye gibi tarihi ve doğal güzellikleri bir arada barındıran yeni turizm cazibe merkezlerinden biri de, Nilüfer ilçesi sınırlarındaki Misi Köyü.

 
 
Yanı başımızdaki cennet: MİSİ

Nilüfer Belediyesi’nin birkaç yıldır üzerinde titizlikle çalıştığı ‘Misi Koruma ve Yaşatma Projesi’ kapsamında Gümüştepe değerine değer katıyor. Tarihi ve doğal güzellikleriyle adeta büyülüyor. Bursalıların hafta sonlarında tercih ettiği cazibe merkezi konumuna gelen Misi’yi, diğer köylerden ayıran bir özellik köyün içinden pırıl pırıl Nilüfer Çayı’nın akması. Bu akan suyun içine masalar, sandalyeler konuyor. Kenarında çay bahçesi ve restoranlar hizmet veriyor. Konuklara eşsiz manzara ve harika bir atmosfer sunan Misi; meyve, kavak, çınar, söğüt ağaçlarıyla yeşilin her tonu, Nilüfer Çayı’nın yaz aylarında serinleten ferahlığıyla insanın ruhunu rahatlatıyor.

Misili köy kadınlarının kurduğu ‘Misi Köyü Kadınları Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ birkaç yıl önce büyük bir iş başardı. Kaybolan ipek böcekçiliğini yeniden canlandırmak ve kadınların istihdamını artırmak için dernek kurup, Avrupa Birliği projeleri arasında birinci seçilerek aldıkları para ödülü ile ipek ve koza evini açtılar. Burada kendi yaptıkları koza ve ipek iplerden el emeği işler yapıp satıyorlar. Yani Misi yıllar sonra ipek üretmeye yeniden başladı. Misili kadınlar ayrıca Nilüfer Belediyesi tarafından sağlanan; ticaret, turizm, girişimcilik ve yabancı dil kurslarında eğitim alıyor. Her yıl eylül ayında Misi Yerel Lezzetler Şöleni yapılıyor. Misi’de doğal, organik ürünlerden oluşan köy kahvaltısı yapmak, buraya özgü ev yapımı ürünler satın almak mümkün.

27 TESCİLLİ YAPI

Tarihten bugüne özgün mimarisiyle ayakta kalan eski evleri ile ünlü bir yerleşim yeri olan Misi, 1989 yılında Kentsel SİT alanı ilan edildi. Köyde 27 tescilli yapı bulunuyor. Misi Koruma ve Yaşatma Projesi kapsamında, biri eski okul binası olmak üzere, 2 yapının restorasyon çalışması tamamlandı. Misi Halkevi, Misi Koruma ve Yaşatma Proje Ofisi ve kafeterya hizmete açıldı. Alipaşa Caddesi'nde bulunan metruk haldeki bir yapı yıkılıp, aslına uygun yeniden inşa edildi. 3 katlı sivil mimarlık örneği yapı, kreş olarak hizmete açıldı. 3 tarihi binanın daha restorasyonu yapıldı ve bu yapılara müze, kitap evi gibi işlevler kazandırıldı. Misi'de restorasyon çalışmalarının yanı sıra cephe sağlıklaştırma çalışmaları da yürütülüyor.

MİSİ HAKKINDA

Misi Köyü, 2000 yıllık tarihi geçmişe sahip. Günümüzde Gümüştepe Mahallesi adıyla Nilüfer İlçesi’ne bağlanan Misi Köyü’nün çok eski bir yerleşim yeri olduğu biliniyor. Misi Köyü’nün ilk adının Mysia olduğu sanılmakta. M. S 183 yılında Alex adlı bir keşiş, seksen beş kişilik bir maiyetiyle Hıristiyanların öncüleri olarak İnkaya ve Misi köylerine yerleştikleri, “konsül”ün toplanarak İncil tartışması yapıldığı tarihi kayıtlarda mevcut. Bugün kalıntılarına rastlanılan manastır civarında İncil’in bir nüshasının gömülü olduğuna inanılır. Bu kalıntılar dolayısıyla bölge Hıristiyanlar için de önem taşımakta.

Misi Köyü asma yaprağı, misket üzümü, pekmezi ve şarabıyla çok ünlü. Şarapçılık burada eski bir geçmişe sahip. Misi Şarapları yalnızca bu yörede yetişen ve özel bir aroması olan misket üzümünden yapılıyor. Ayrıca bu üzümlerle yapılan pekmezin de çok sağlıklı olduğu söylenmekte. Köyün şarap dışındaki gelir kaynağını, yakın bir geçmişe kadar ipek böcekçiliği oluşturmuş. Bursa’ya önemli ekonomik gelir sağlayan ipekçilik, yerleşim alanlarının da buna göre şekillenmesini sağlamış. Buna bağlı olarak Misi evlerinin geniş sundurmaları ipek böcekçiliğine göre inşa edilmiş. Köyde bulunan ‘Kavacık Sultan Yatırı’ önem arz ediyor. Misi Köyü’nde yaşamış olan Kavacık Sultan’ın kabrinin, köydeki dağda bir kayanın içinde olduğu rivayet edilmekte. Bugün bölgede bulunan çeşmeden akan suyun Kavacık Sultan’ın gözyaşları olduğuna inanılıyor ve ziyaretçiler tarafından dilenen dileklerin, gerçekleştiği söyleniyor.

 

 

 

 

 
25 Haziran 2015 Perşembe 21:03
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Tarihte Bugün
1617 - Sultan I. Ahmet tarafından İstanbul'da adıyla anılan meydanda 1609-1616 yılları arasında Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılan Sultanahmet Camii ibadete açıldı.
1815 - Viyana Kongresi sona erdi.
1921 - İstiklal Savaşı'nda kullanılacak cephanenin İnebolu'dan karaya çıkartılmaya başlanması ve cepheye götürülmeye başlanması.
1928 - Avusturyalı pilot Charles Kingsford-Smith, uçağıyla ilk kez Büyük Okyanus'u aştı.
1942 - Anıtkabir için açılan yarışmada, Prof. Emin Onat ve Orhan Arda'nın projeleri birinci oldu.
1947 - Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü'ne üye oldu.
1950 - Adnan Menderes Demokrat Parti genel başkanlığına seçildi.
1955 - Türk bayrağını yırtmaktan sanık 4 ABD'li yapılan yargılamada beraat etti.
1975 - Kıbrıs'ta Türk Anayasası'nın kabulü. 230 oya karşılık 37.502 oyla kabul edilmesi.
1977 - Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Taha Carım, Roma'daki evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda öldü. Saldırıyı, "Ermenistan Gizli Kurtuluş Ordusu" adlı terör örgütü üstlendi.
1980 - Altı ay içinde sekizinci kez devalüasyon yapıldı; Türk lirasının değeri yüzde 5,5-8,8 arasında düşürüldü.
1997 - Malta Hava Yolları'na ait La Valetta-İstanbul seferini yapan uçak, İsmail Beyazpınar ve Nusret Akmercan tarafından Köln'e kaçırıldı.
1999 - Yugoslavya ve NATO, Kosova'da Sırp birliklerinin geri çekilmesi anlaşmasını imzaladı. NATO, hava saldırılarını durdurdu ve 20 Haziran´da resmen sona erdirdi.
68 - Roma İmparatoru Neron intihar etti.
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık