Prusia'dan Bursa'ya: 8500 yıldır üreten kent

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan “Prusia’dan Bursa’ya 8500 Yıldır Üreten Kent” kitabında Bursa’nın kent olarak ilk kuruluş öyküsü yer alıyor. Kitabı, Bursa'nın geçmiş dönem belediye başkanlarından Erdoğan Bilenser yazdı.

Prusia'dan Bursa'ya: 8500 yıldır üreten kent

Bursa şehrini tarihin ilk çağlarından bugüne ekonomisi, sosyolojisi ve tarihiyle ele alan “Prusia’dan Bursa’ya 8500 Yıldır Üreten Kent” kitabı çıktı.

Geçmiş dönem Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlarından Erdoğan Bilenser tarafından hazırlanan ve Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan kitapta kentin kuruluş öyküsüyle birlikte iktisadi, sosyal ve kültürel tarihi yer alıyor.

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan “Prusia’dan Bursa’ya 8500 Yıldır Üreten Kent” kitabında Bursa’nın kent olarak ilk kuruluş öyküsü yer alıyor.

İlk yerleşim izleri MÖ. 6500 yılına tarihlenen Bursa, 16. ve 17. yüzyıllarda dünya ekonomi tarihi açısından en önemli kentler arasındaydı. Bu bağlamda, Bursa ekonomisi, Antikçağ, Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde temelde benzer ama ayrıntıda farklı binlerce öykü barındırıyor.

Antik dönemden başlayarak, Bursa’nın ekonomik tarihini bir bütünlük içinde görme amacı taşıyan kitap, tekstil, otomotiv ve gıda gibi sektörlerin geçmişteki biçimlerinin oluşturduğu kentin DNA’sının, bugün de kent ekonomisinde ne denli belirleyici olduğunun izlerini sürüyor. Kurumsal arşivlerden ve aile arşivlerinden yararlanılarak, çok sayıda araştırmacının titiz çalışmaları sonucunda hazırlanan “Prusia’dan Bursa’ya 8500 Yıldır Üreten Kent” kitabı, zengin görsel malzemesiyle de Bursa hakkında yapılmış en özgün kitaplardan biri olma özelliği taşıyor.

Kitap, 1999 – 2004 yılları arasında Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanılığı yapan, Tarihi Kentler Birliği Kurucu Başkanı Erdoğan Bilenser tarafından hazırlandı. Prof. Dr. Metin Sözen ve Prof. Dr. Önder Küçükerman’ın danışmanlığını yaptığı kitabın bölüm yazıları Prof. Dr. Cafer Çiftçi, Prof. Dr. Necmi Gürsakal, Yard. Doç. Dr Seher Boykoy, Doç. Dr. Bedri Yalman ve Demet Çoraklı Yıldız tarafından yazıldı.8 Ocak 2015 Perşembe 11:55

http://www.yesilbursadergisi.com/haber/prusiadan-bursaya-8500-yildir-ureten-kent-240.html