Yaşlanan dünyaya gençlik iksiri

Mustafakemalpaşa ilçesi doğal güzellikleriyle büyülüyor. Özellikle hafta sonları için eşsiz bir alternatif sunuyor. Dört mevsim terapi merkezi konumundaki Tümbüldek Kaplıcaları birçok hastalığa şifa dağıtırken, yaz aylarında Suuçtu Şelalesi'nin muhteşem manzarası huzur veriyor. Tabiat harikası bu bölge, adeta yaşlanan dünyanın gençlik iksiri ve ikramı gibi.

Yaşlanan dünyaya gençlik iksiri

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesi doğal güzellikleriyle büyülüyor. Özellikle hafta sonları için eşsiz bir alternatif sunuyor. Dört mevsim terapi merkezi konumundaki Tümbüldek Kaplıcaları birçok hastalığa şifa dağıtırken, yaz aylarında Suuçtu Şelalesi'nin muhteşem manzarası huzur veriyor. Tabiat harikası bu bölge, adeta yaşlanan dünyanın gençlik iksiri ve ikramı gibi.

 

ŞİFA MERKEZİ

Mustafakemalpaşa’nın 15 km. güneyinde, Akarca Köyü içerisinde bulunan Tümbüldek Kaplıcaları’nın çok eski yıllardan beri varlığını sürdürdüğü sanılıyor. Nitekim Akarca´dan 2 km. uzaklıkta bulunan Bahariye Köyü´ndeki tarihi hamam kalıntıları buna işaret etmekte. Harabelerden sökülen sütunlar, 1895´te Tümbüldek Hamamı onarılırken kullanılmış. Kaplıcanın soğuk kaynağı 21, sıcak kaynak suyu ise 50 derece. Her ikisi de kimyasal yönden aynı özellikleri taşıyor. Romatizma başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği inanılan Tümbüldek Kaplıcaları, aynı zamanda bir mesire yeri olarak da ilgi görüyor. Bölgede halk için çay bahçesi, kafeterya, kantin, çocuk parkı, basketbol sahası, otopark gibi üniteler, piknik alanları var.

Burayı 1935 yılından beri belediye işletiyor. Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin son dönemdeki revizyon çalışmaları sayesinde, Tümbüldek Kaplıcaları tam bir çekim merkezi haline geldi. Yemyeşil, bozulmamış doğasıyla uzun yıllardır çevre halkı tarafından ilgi gören kaplıcaların, son yıllardaki düzenlemelerle birlikte civar iller ve İstanbul 'dan da ziyaretçi sayısı arttı.

Mermer döşenip yenilenen hamamların yanı sıra, 30 civarında ev boya badana ve parkeyle tamamen elden geçirildi. Ayrıca çevre düzenlemesi gerçekleştirilerek, termal merkez çiçek bahçesine dönüştürüldü. Bununla da kalmayarak, vatandaşların kaplıcalara kolay ve rahat ulaşımı için ücretsiz otobüs seferleri kondu.

Dört mevsim hizmet sunup şifa dağıtan Tümbüldek Kaplıcaları, sahip olduğu değerler korunup geliştirilerek, yapılacak yeni yatırımlarla sadece Bursa’nın ve Türkiye’nin değil, dünya turizminin de gözdesi olmaya aday.

 

OKSİJEN DEPOSU

İlçe merkezine 13 kilometrelik bir yolla bağlanan Suuçtu şelalesi, orman içi dinlenme yeri, orman ve şelalesiyle gelenleri hayran bırakıyor. Kışın eni 30 metreye, genişliği 50 metreye kadar yükselen şelale, ilçenin içme suyunu da karşılıyor. Civarındaki ahşap piknik masaları ve ocaklarıyla piknikçilerin akınına uğrayan Suuçtu, kayın, meşe, çam, alfat ağaçlarıyla tam bir oksijen deposu niteliğinde.26 Ocak 2015 Pazartesi 19:45

http://www.yesilbursadergisi.com/haber/yaslanan-dunyaya-genclik-iksiri-301.html