Yeşille mavinin kucaklaştığı yer: KURŞUNLU

Mudanya yönünden, zeytinlikler ve ormanlar arasından geçen virajlı dar yolları aştıktan sonra, 10 kilometrelik uzun bir sahili olan, Gemlik’e bağlı Kurşunlu Mahallesi’ne (köyüne) varıyoruz. Bir tarafta yemyeşil yamaçlar, diğer tarafta masmavi körfez. Büyüleyici bir güzellik karşılıyor bizi.

Yeşille mavinin kucaklaştığı yer: KURŞUNLU

Mudanya yönünden, zeytinlikler ve ormanlar arasından geçen virajlı dar yolları aştıktan sonra, 10 kilometrelik uzun bir sahili olan, Gemlik’e bağlı Kurşunlu Mahallesi’ne (köyüne) varıyoruz. Bir tarafta yemyeşil yamaçlar, diğer tarafta masmavi körfez. Büyüleyici bir güzellik karşılıyor bizi.

Sahilde 5- 6 katlı bir iki sitenin apartmanları dışında, pek öyle çok katlı binalar yok. Evler genelde iki üç katlı, bahçeli villa tipinde. Yol kenarlarındaki, bahçelerdeki çeşit çeşit ağaçlar ve çiçekler içimizi ferahlatıyor. Henüz daha yaz sezonu başlamadığı için ortalık sakin. Etrafta fazla kimse ve ses yok. Yalnızca bazı evlerin önlerindeki bahçelerde tek tük insanlar göze çarpıyor.

Kış aylarında 3 bin kadar olan nüfus, yaz aylarında 20 bine ulaşır. Bu yönüyle özellikle kış aylarında tam kafa dinlenecek bir yer.Betonlaşmaya tam anlamıyla teslim olmamış. Bursa’nın arka bahçesi olarak, deniz kıyıları yazlık sitelerle dolmuş ancak tepelere, dağlara çıkıldıkça doğayla baş başa kalıyorsunuz. Yeşille kucaklaşıyorsunuz.

Geçmişte Rum köyü olarak anılan Kurşunlu, mübadele sırasında Selânik ve Kosova çevresinden gelen Türklerin yerleştirildiği bir yer olma özelliği taşıyor. Roma ve Bizans dönemlerinde Nikaia (İznik) – Kios (Gemlik) ve Myrleia / Montania (Mudanya) arasındaki antik yol buradan geçiyordu. Bu yol Engürücük köyünden sonra batıya doğru ‘Elegmoi’ yönünde körfez boyunca ilerlerdi. Sonra Burgos ve Montania’dan geçerek en batıda Eşkel’e değin ulaşırdı. Kurşunlu; bu yol üzerindeki önemli duraklardan biri olması nedeniyle, her dönemde kendinden söz ettirmiştir.

Burası aynı zamanda geçmişte önemli bir iskele idi. Yerleşme içinde o dönemlerden kalma manastır ve kilise kalıntıları mevcuttur. Antik dönemdeki adı ‘Elegmoi’dir. Alman yazar Corsten’in eserinde adı, böyle geçiyor.

Anlatılanlara göre; Osmanlı burayı ele geçirdiğinde; yerleşme merkezinde bulunan kiliselerden birinin üzeri kurşunla örtülüymüş. O nedenle buraya ‘Kurşunlu’ denmiş. O günden sonra da adı Kurşunlu olarak kalmış.

XVI. yy. da burada yaşayan halkın büyük çoğunluğu bağcılıkla uğraşıyordu. Elde edilen üzümden şarap ve sirke yapıldığı bazı kayıtlarda yer alır.

Osmanlı zamanında Kumsaz’a (Kumsuz) ve Gemsaz’a doğru olan bataklık alanlardaki sazlar (kamış) kesilip toplanarak, hasır ve sepet yapımında kullanılırmış.

Uzun yıllar doğası ve sessizliği ile bakir kalan köy, bir ara denizi sayesinde artan ilgiyle beldeye dönüşüp belediyeye kavuşmuş. Şimdilerde ise Gemlik’e bağlı bir mahalle. Doğuda ‘Cumhuriyet’ batıda ‘Atatürk’ mahalleleri var. Bence bu yanlıştan dönülerek, Kurşunlu yeniden ‘belediye’ statüsüne kavuşturulmalıdır. Bunun iyi ve kötü yanları gözden geçirilmelidir. Aslında burası hızlı gelişen ve büyüyen bir yerleşme. Doğuda Gençali, Gemsaz, Kumsaz, ve batıda Yeşilvadi yerleşmelerini de içine alacak şekilde yeniden belediye yapılmalıdır. Burada yeni bir kent doğuyor. Önümüzdeki beş yıl içinde önemi daha da artacak gibi görünüyor.

En fazla 3 katlı yapılara izin verildiğinden, betonlaşmaya rağmen fazla görüntü kirliliği yok. Bir başka özelliği de Gemlik Körfezi’nde arıtmaya sahip tek yerleşme olması.

Kışın balıkçılara, yazın ise turistlere hizmet veren yat limanı da gelişmeye katkı sağlıyor.

Sahil boyunca deniz kıyısında yerleştirilmiş piknik masaları ile ağaçlar güzel bir görüntü oluşturuyor. Tahta piknik masalarının en yoğun misafirleri yaşlılar. Oturup sohbet ederek, denizi seyrediyorlar. Temiz hava ve harika manzara karşısında zihinlerini açıyorlar adeta. Balık tutanlar ve günübirlik pikniğe gelenler de ayrı bir enstantene.

Sahilde ilerlerken karşımıza 9. yüzyıldan kalma Hagios Aberkios Manastırı çıkıyor. Restore edilecek bir hali kalmayan manastırın üzerinde otlar çıkmış, resmen yeşillenmiş. Arıtma sisteminin bulunmasına rağmen birkaç atık su borusu manastırın yanından denize ulaşmış. Bu durum çirkin bir görüntü sergiliyor. Burası restore edilerek sosyal amaçlı yeni bir işlev kazandırılmalıdır.

Yine 5. yüzyıldan kalma bir başka manastır ile 11. yüzyıldan kalma bir kilise de Kurşunlu’da var olan tarihi eserler arasında. Batı ucunda, Roma / Bizans dönemlerinden kalma bir deniz feneri kalıntısı da bulunuyor.

Kurşunlu’ya tepeden kuşbakışı bakmak üzere tepelere çıkınca insan gördüğü manzara karşısında mest oluyor. Deniz mavi bir atlas gibi uzanıyor önümüzde. Fotoğraflar çekiyoruz.

Her yer çiçeklerle dolu, doğa ziyaretçilerini bekliyor. Uzun uzun içime çekiyorum mis gibi havayı. Kırları, sessizliği özlemişim.

Sahile yakın bir yerdeki Rumlar’dan kalma okul binası günümüzde öğretmen evi olarak kullanılırken, bir anlamda tarihe sahip çıkılmış olması hoşuma gitti doğrusu.

Kurşunlu; diğer yazlık yerleşmeler gibi sonbahara doğru hüzne boğulan, kışın ise birkaç yaşlı dosttan başkası kalmayan, geçmişteki şaşalı günlerin anıldığı bir mekan özelliği de taşıyor. Buraya yazlığa gelenlerin başlıca uğraşları balık tutmak, denize girmek, sahil boyunca yürüyüş yapmak. Sahil kafelerinde oturup çaylar yudumlanırken, denizde oluşan yakamozları ve güneşin batışını seyretmek de ayrı bir zevk. Körfezin karşı sahilini izlemek ise bir başka güzellik.

Gürültüden patırtıdan uzak sakin bir yaz geçirmek istiyorsanız, burası sizin için bulunmaz bir yer. Kurşunlu, sahili ile birlikte 15 - 20 yıl öncesinden beri Bursalıların gözdesiydi.Şimdilerde yapılan özel ve gösterişli siteler ile her kesime hitap eden daha güzel bir görünüme sahip. Ayrıca balıkçıların uğrak noktası olan bir yer halinde. Denize girilebilen yerleri biraz kısıtlı. Zira taşlık ve çok dar bir kıyı şeridine sahip. Ama yine de Kurşunlu iskelesinden denizi seyretmek ve balık tutmak özenilecek bir şey. Bir oltayla deniz kenarında hoşça vakit geçirebilirsiniz. Upuzun bir kordonu var. Yaz aylarında yeşillikler arasındaki sokaklar ile ana yolun iki yanı ve deniz kıyısı cıvıl cıvıl.

Kurşunlu sahil kenarı olduğu için restoranlarında çeşitli cinslerde balıklar yiyebilirsiniz. Limanda teknesi olan balıkçılardan ahbap edinirseniz, onlarla birlikte balık keyfi de yapabilirsiniz. Gençler ve aileler kafelerde, çay bahçelerinde oturup keyifle bir şeyler içebilirler. Bursa’ya yakın olması nedeniyle günübirlik gezi ve piknik yapmaya da elverişli bir yer. Huzur veren havası ve bozulmamış doğasıyla, insana keyif veren Kurşunlu’yu görmenizi öneririm.

Kurşunlu’ya nasıl gidilir?

Bursa –Yalova yolu üzerinde bulunan, Gemlik yakınlarındaki Engürücük köyünün içinden batıya yönelerek 10-15 dk sonra Kurşunlu’ya varılır. Bu yolun toplam uzunluğu 30 km kadar. Bursa’dan Yunuseli ve Gündoğdu mahalleleri (köyleri) üzerinden geçilerek, 20 km sonra Kurşunlu’ya varılır. Mudanya’dan ise 12 km uzaklıkta. Bursa’dan buraya halk otobüsleri çalışıyor. Mudanya ve Gemlik’ten karşılıklı minibüs ve otobüs seferleri mevcut.29 Ocak 2015 Perşembe 19:31

http://www.yesilbursadergisi.com/haber/yesille-mavinin-kucaklastigi-yer-kursunlu-320.html