Bursa Teknik Üniversitesi gün sayıyor

Bursa Teknik Üniversitesi gün sayıyor Bursa Teknik Üniversitesi’nin Kestel Çataltepe’deki yerleşkesiyle ilgili bürokratik işlemler tamamlandı. İnşaata yıl içinde başlanacağını belirten BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Kestel'e çevresi ve enerjisiyle yeşil bir üniversite kurmak istediklerini söyledi.

Bursa Teknik Üniversitesi gün sayıyor

Rektör Karademir, Kestel Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, Bursa'nın doğu tarafına yeşil bir üniversite kurmak istediklerini söyledi. Sıfırdan bir üniversite kurmanın çok zor olduğunu vurgulayan Karademir, “Bu anlamda üniversitemizin çalışmaları adına elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. İnşallah Bursa'nın doğusuna üniversitemizi şekillendireceğiz ve üniversitemizi kuracağız. Yani hocasıyla, akademisyeniyle, öğrencisiyle Kestel'de bulunan, Kestel'le organik olarak iç içe geçmiş bir üniversite istiyoruz” dedi.

“Hangi alanlardan inşaata başlayacağımız konusunda karar aşamasındayız” diyen Rektör Karademir şöyle devam etti: “Mal sahiplerinin mağdur edilmesini istemiyoruz ama öbür taraftan da devletimizin suistimal edilmesini istemiyoruz. Biz sadece işimizi yapacağız. Kimseyle derdimiz, sıkıntımız yok. Buradaki vatandaşlarla barışık bir üniversite olmasını istiyoruz. Onun için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Ben inanıyorum ki Bursa'ya yakışır bir üniversite olacak.” 

Kestel Belediye Başkanı Yener Acar da BTÜ'nün ilçeye bir ivme kazandıracağına inandığını belirterek, ellerinden ne geliyorsa yapmaya hazır olduklarını söyledi. Başkan Acar, “Üniversitemizin alanı hazırlanmış durumda, çok az miktarda kamulaştırma kaldı. Bunlar bittikten sonra rektörümüze yeri teslim edeceğiz. Bursa Teknik Üniversitemiz Kestelimize ve Bursamıza hayırlı olsun. Bu bölgenin dışında kalan boş alanları Orman Müdürlüğü işbirliğince ağaçlandıracağız. Burada örnek bir üniversite çıkacak” dedi.1 Şubat 2015 Pazar 14:02

http://www.yesilbursadergisi.com/haber/bursa-teknik-universitesi-gun-sayiyor-327.html