Yeşil Bursa’nın yeni sayısı okurlarıyla buluştu

“Bursa’yı Sevenlerin Dergisi” sloganıyla yayınlanan, kent kültürüne mercek tutan Yeşil Bursa Dergisi’nin yeni sayısı çıktı. Okurlarıyla buluşan 8. sayıda, kapak konusu 'turizm'; sektörün deneyimli isimleri tarafından masaya yatırılıyor.

Yeşil Bursa’nın yeni sayısı okurlarıyla buluştu

“Bursa’yı Sevenlerin Dergisi” sloganıyla yayınlanan, kent kültürüne mercek tutan Yeşil Bursa Dergisi’nin yeni sayısı çıktı. Yazar kadrosunu akademisyen ve araştırmacıların oluşturduğu, üç ayda bir yayımlanan Yeşil Bursa’nın içeriği, yine birbirinden ilgi çekici konularla dopdolu.

“Turizm” kapak konusunun işlendiği 8. sayı okurlarıyla buluştu. Turizm dosyasında, sektörün deneyimli otel yöneticileriyle yapılmış röportajlar yer alıyor. Sektörün ünlü isimleri, turizm konusunu enine boyuna masaya yatırıyor, Bursa’daki artılara ve eksilerine dikkat çekiyor.

“Rumeli’de Alevi / Bektaşi Kültürü” adlı araştırma yazısı Hüseyin Genç’e ait.

Abdal Musa Baba’nın Bursa’daki yaşamı, Murat Kavaklı’nın kaleminden.

Fevzi Şen; UNESCO tarihi miras listesine alınan Cumalıkızık’ı değişik bir açıdan sunuyor.

Naci Pehlivan, filmlere konu olacak hikayeye sahip, bir mübadele göçmeninin anılarını kaleme aldı.

Balkan kültürü ve etnik yapısı konularında uzman olan Alaaddin İsmailoğlu, Kosovalı Sırplar ile Türklerin geçmişten gelen ilişkilerini aydınlatıyor.

Bahtiyar Sipahioğlu, bu kez farklı bir konuyu irdeledi. “Arnavut Böreği, Boşnak Pitası” başlıklı yazısında, bizde bilinenin dışında işin aslını öğreniyoruz.

Numan Kartal, bu sayıda değişik bir yazı türüne imza attı. Atatürk’ün babasının ve dedesinin doğup büyüdüğü Makedonya Kocacık’ta 1910 yıllarında yaşanan onlarca olayı öyküleştirdi ve basılmaya hazır yayın haline getirdi. Mustafa Kemal’in ailesinin bilinmeyen yönlerine ve 19. yy. başlarının tarihsel ve toplumsal olaylarına ışık tutuyor.

Prof. Dr. Cafer Çiftçi’nin “Yetim Keseleri” başlıklı yazısı, Osmanlı’nın şefkat uygulamalarına dikkat çekiyor.

“Kadı Sicillerinden Öyküler” adlı yazı dizisini kaleme alan Prof. Dr. Nurcan Abacı’dan okurken gülümseten yepyeni bir öykü sunulmakta.

Dijital yayın ve e-dergiye www.yesilbursadergisi.com adresinden ulaşılabilir.

 

 8 Mart 2015 Pazar 22:09

http://www.yesilbursadergisi.com/haber/yesil-bursanin-yeni-sayisi-okurlariyla-bulustu-338.html